„Poza granice pracy...” – kiedy i dlaczego modyfikowanie przez pracowników granic pracy determinuje ich postawy i zachowania organizacyjne?

Projekt badawczy dotyczy kluczowych problemów, związanych z wyjaśnianiem proaktywności pracowników wykonujących pracę opartą na wiedzy w firmach wiedzochłonnych (KIBS), gdzie innowacyjność i wysokie kompetencje pracowników mają istotne znaczenie dla budowania przewag konkurencyjnych. Pracownicy zatrudnieni w tych firmach nie powinni jedynie się adaptować – elastycznie reagować na zmiany związane z pracą, ale aktywnie je inicjować i współtworzyć.

Zachowania modyfikujące pracę reprezentują właśnie te aktywności, przez które zmiany mogą być dokonywane, aby uczynić pracę bardziej satysfakcjonującą, a zarazem efektywną. Ich stymulowanie może stanowić uzupełnienie „odgórnych” działań menedżerskich związanych z poprawą organizacji i procesów pracy, aby reagować na złożoność wymagań przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb jednostek. W ramach zrealizowanych badań wykazano rolę zarządzania zasobami ludzkimi oraz przywództwa we wspieraniu przekształcania pracy w organizacjach sektora KIBS.

Efektem projektu jest publikacja: A. Wojtczuk-Turek (2020). Przekształcanie pracy. Perspektywa jednostki i organizacji. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. MO-2017/25/B/HS4/01395 (14.01.2018–01.15.2021) (nauki o zarządzaniu i jakości). 

Kierownik projektu:
dr hab. Agnieszka Wojtczuk-Turek, prof. SGH
Wartość projektu:
254 280 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Styczeń 2018 - Styczeń 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
.