- Publikacje uczestników programu
Zapraszamy do lektury monografii naukowych uczestników programu „Młody Naukowiec SGH”.
V edycja
Systematic Literature Review In Economics And Management Research
ObrazSystematic Literature Review In Economics And Management Research
IV edycja
Systematic Literature Review with PRISMA Protocol in Economics and Management Research
ObrazSystematic Literature Review with PRISMA Protocol in Economics and Management Research
III edycja
Przegląd literatury naukowej w analizach współczesnych wyzwań gospodarczych
ObrazII edycja
Współczesne wyzwania gospodarcze w analizach uczestników programu
ObrazI edycja
Rozważania ekonomiczne Studentów SGH
ObrazRozważania ekonomiczne Studentów SGH, redakcja naukowa: Marcin Jamroży i Adam Karbowski
- Uczestnicy Szkoły Doktorskiej o programie Młody Naukowiec SGH
Program „Młody Naukowiec SGH” to najlepsza trampolina do rozwoju naukowego. Udział w tej inicjatywie już w trakcie studiów licencjackich/magisterskich pozwala zdobyć kompetencje niezbędne w pracy badawczej. W programie zaplanowane są 3 aktywności: napisanie artykułu, udział w projekcie badawczym oraz działalność w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. To pozwala na doskonalenie zdywersyfikowanych umiejętności. „Młody Naukowiec SGH” to również świetna forma przygotowania do Szkoły Doktorskiej. Udział w programie pozwala na zgłębienie swoich zainteresowań naukowych, które później można rozwijać w rozprawie doktorskiej.
Karolina Bolesta, doktorantka SGH, uczestniczka I edycji Programu „Młody Naukowiec SGH”
Udział w Programie „Młody Naukowiec SGH” stanowił dla mnie motywację do rozwijania swoich zainteresowań naukowo-badawczych. Pomógł mi w wyborze ścieżki naukowej, a także stanowił dla mnie inspirację do wyboru tematyki doktoratu. Praca naukowa pod okiem mojego opiekuna pozwoliła mi rozwinąć mój warsztat naukowo-badawczy, a opublikowany rozdział w monografii wieńczącej projekt stanowił dla mnie ważny element naukowego CV oraz procesu rekrutacji do Szkoły Doktorskiej. Dzięki udziałowi w Programie „Młody Naukowiec SGH” zrozumiałem, że wybór ścieżki naukowej jest dla mnie najlepszą decyzją.
Bartosz Sobik, doktorant SGH, uczestnik I edycji Programu „Młody Naukowiec SGH”
VII edycja programu
Prorektor ds. nauki, dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH ogłasza harmonogram rekrutacji na VII edycję Programu „Młody Naukowiec SGH”.
Do wzięcia udziału w programie zapraszamy studentów SGH:
- III roku studiów pierwszego stopnia, zamierzających kontynuować naukę na SGH,
- I roku studiów drugiego stopnia.
Obszary zadaniowe realizowane w ramach VII edycji:
- obszar działalności publikacyjnej,
- obszar wsparcia prac zespołu badawczego (obszar Research Assistant).
Procentowa waga kryteriów rekrutacji dla VII edycji:
- skumulowana średnia ważona ocen – 10%
- działalność publikacyjna – 25%
- działalność pozanaukowa – 25%
- jakość warsztatu badawczego zaprezentowanego w pracy licencjackiej lub innej pracy naukowej, lub pracy przygotowanej na potrzeby rekrutacji – 40%
Rekrutacja

- Składanie wniosków – od 30 maja do 30 czerwca 2025 r.
Zapraszamy do wypełniania elektronicznego formularza rekrutacyjnego dostępnego poniżej oraz na stronie Samorządu Studentów.
FORMULARZ REJESTRACYJNY (dostępny wkrótce) - Ocena formalna wniosków – od 01 do 03 lipca 2025 r.
Weryfikacja zgłoszeń pod kątem wymagań określonych w regulaminie. - Ocena merytoryczna wniosków – od 04 do 10 lipca 2025 r.
Docelowa kwalifikacja aplikujących do programu studentów na podstawie dostarczonych przez kandydata dokumentów. - 10 lipca 2025 r. – ogłoszenie wstępnej listy rankingowej
- Odwołania od wstępnej listy rankingowej – do 15 lipca 2025 r.
- Rozpatrywanie odwołań – od 16 do 22 lipca 2025 r.
- 22 lipca 2025 r. – ogłoszenie ostatecznej listy rankingowej.
Ważne dokumenty
Warunki uczestnictwa
Jednym z koniecznych warunków przystąpienia do programu jest wskazanie przez studenta osoby, nauczyciela akademickiego posiadającego stopień co najmniej doktora, która będzie pełniła funkcję opiekuna merytorycznego uczestnika przez cały czas trwania programu. Do zadań opiekuna merytorycznego będą należeć m.in.: przeprowadzanie cyklicznych spotkań z uczestnikiem programu, nadzór nad realizowanymi przez studenta zadaniami oraz konsultowanie treści przygotowywanej w czasie programu publikacji.
W przesyłanych aplikacjach studenci wskazują m.in. przebieg edukacji w SGH, ze szczególnym uwzględnieniem swoich osiągnięć, a także określają obszar zainteresowań badawczych. Komisja rekrutacyjna ocenia aplikacje pod względem formalnym i merytorycznym. Punktacji podlega m.in. wysokość skumulowanej średniej ważonej, działalność publikacyjna, a także pozanaukowa oraz warsztat badawczy zaprezentowany na podstawie fragmentu lub całej pracy licencjackiej. Więcej informacji o warunkach uczestnictwa znajduje się w regulaminie programu.
Dlaczego warto?
Program „Młody Naukowiec SGH” to unikatowy, kompleksowy program rozwoju naukowego studentów, który umożliwia im podjęcie działalności naukowej już w trakcie studiów. Program pozwala rozwinąć zainteresowania naukowe, wzmocnić kluczowe kompetencje niezbędne dla osób zainteresowanych karierą naukowo-badawczą oraz poznać dobre praktyki pod okiem doświadczonych pracowników naukowych SGH.
Na uczestników czekają liczne warsztaty i seminaria na tematy takie jak m.in.: Jak przeprowadzić systematyczny przegląd literatury?; Jak napisać dobry artykuł naukowy?; Gdzie prezentować wyniki badań?; Jak efektywnie przeprowadzić research naukowy?; Na co zwraca uwagę recenzent tekstu naukowego?
Warto dodać, że za swoją pracę w obszarze wsparcia prac zespołu badawczego (obszar Research Assistant) uczestnik programu otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej, zgodnie z określonymi w regulaminie zasadami.
Dział Nauki
al. Niepodległości 162
budynek G, p. 61 a
tel.: 22 564 9214
e-mail: dn@sgh.waw.pl