Konferencja VAT in the Digital Age – modern and digital VAT or "new definitive regime

Instytut Finansów zaprasza do udziału w konferencji pt. VAT in the Digital Age – modern and digital VAT or „new definitive regime” organizowanej w SGH w Warszawie, 12-13 września 2024r.  aula I bud.C  oraz w aplikacji MS Teams 

Podatek od towarów i usług jest najbardziej znaczącym podatkiem pod względem wpływów budżetowych i filarem dochodów państw członkowskich UE. Stąd ogromne znaczenie działań podejmowanych celem zapewnienia stabilności wpływów z jego tytułu dla zachowania wysokiego poziomu usług publicznych w poszczególnych krajach Europy. Działania takie, podejmowane zarówno oddolnie, na poziomie poszczególnych Państw Członkowskich, jak i centralnie, z inicjatywy Komisji Europejskiej, są przedmiotem intensywnej debaty wśród przedstawicieli świata nauki, administracji i biznesu na całym Kontynencie.

Szczególnym zainteresowaniem europejskiego świata podatków cieszy się obecnie kwestia dostosowania unijnego systemu VAT do postępującej cyfryzacji gospodarki, w szczególności problem użycia nowych rozwiązań technologicznych dla efektywniejszego ograniczania tzw. luki VAT oraz dla zwiększenia efektywności poboru VAT w transakcjach dziejących się w świecie wirtualnym, tj. realizowanych z wykorzystaniem platform cyfrowych. W toku konferencji dyskutowane będą przede wszystkim  propozycje Komisji Europejskiej, zawarte w przedłożonym w grudniu 2022 r. pakiecie legislacyjnym określanym jako inicjatywa „VAT in the Digital Age”. Obejmuje ona tzw. trzy filary w tym zwłaszcza  :

1) wprowadzenie tzw. „europejskiej e-faktury”, tj. wdrożenie obowiązku fakturowania elektronicznego ustrukturyzowanego w odniesieniu do transakcji transgranicznych wraz z modernizacją obowiązków sprawozdawczych w zakresie VAT, polegającą na wprowadzeniu nowych wymogów w zakresie sprawozdawczości cyfrowej, za pomocą których ujednolicone zostaną informacje przedstawiane przez podatników organom podatkowym w formacie elektronicznym w zakresie każdej z dokonywanych transakcji.

2) dostosowanie przepisów dotyczących VAT do wyzwań związanych z gospodarką opartą na platformach cyfrowych, zapewniające równość opodatkowania, upraszczające zasady określenia miejsca świadczenia usług w takich transakcjach, zwiększające rolę samych platform w poborze VAT oraz usprawniające jego rozliczanie poprzez dalsze ograniczanie konieczności rejestracji dla celów VAT w kilku państwach członkowskich poprzez rozwijanie wdrożonych w 2021 r. systemów OSS (punkt kompleksowej obsługi) / IOSS (punkt kompleksowej obsługi importu).

Konferencja będzie połączeniem doświadczeń urzędników, praktyków – doradców podatkowych i naukowców , z głównym akcentem położonym na praktyczne konsekwencje proponowanych zmian dla praktyki prowadzenia biznesu w państwach Unii Europejskiej. Szczególnym wydarzeniem będzie możliwość dyskusji uczestników Konferencji z europejskimi autorytetami w zakresie VAT, prezentującymi unikalne doświadczenia w przedmiocie wykorzystywania nowych technologii w zwalczaniu oszustw podatkowych oraz wyzwań związanych z opodatkowaniem międzynarodowego a często i międzykontynentalnego handlu, realizowanego za pośrednictwem platform cyfrowych. Wśród prelegentów będą przedstawiciele Komisji Europejskiej, administracji skarbowych oraz branży doradztwa podatkowego z wybranych państw Unii Europejskiej – tych, w których wypracowane już zostały krajowe modele e-fakturowania. 

Prelegenci

Prelegenci zagraniczni:

 

Obraz
Patrice Pillet

Patrice Pillet 
Szef Wydziału VAT w Komisji Europejskiej 

Patrice Pillet kieruje Wydziałem ds. VAT Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej (DG TAXUD). Odpowiada za kształtowanie polityki Unii Europejskiej w zakresie VAT, w tym inicjatywy VAT in the Digital Age. W przeszłości Patrice kierował wydziałem prawnym DG TAXUD, gdzie odpowiadał za przyjmowanie skarg, prowadzenie postępowań naruszeniowych i inne kwestie prawne (w tym pytania prejudycjalne) w obszarze podatków pośrednich.


Obraz
Odile Courjon

Odile Courjon
Francuska Adwokat, OF Council w PDGB Law Firm, Paryż 

Doktor prawa na Uniwersytecie Paryskim i Master Tax Program na Uniwersytecie Bostońskim. Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Paryżu.
Przez 30 lat pracowała jako partner ds. podatków pośrednich w Deloitte Paris, angażując się w kwestie podatków pośrednich dla klientów z sektorów produkcyjnego, bankowego, farmaceutycznego i lotniczego. Regularnie występuje jako prelegent na spotkaniach omawiając z klientami wyroki TSUE z zakresu podatku VAT. 
Odile ma bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym, doradzając firmom francuskim i zagranicznym w szczególności w zakresie VAT, ceł, akcyzy i podatków środowiskowych. W obszarze podatków pośrednich specjalizuje się w doradztwie transakcyjnym, M&A. Reprezentuje podatników podczas kontroli podatkowych i celnych oraz doradza przy VAT compliance.
 


Obraz
Marie Lamensch

Marie Lamensch 
Profesor Prawa Podatkowego na Katolickim Uniwersytecie w Louvain; Członek Grupy Ekspertów VAT Komisji Europejskiej  

Marie Lamensch jest profesorem prawa podatkowego na belgijskim Université catholique de Louvain oraz prawnikiem w brukselskiej kancelarii Arteo. Jej badania koncentrują się na wpływie procesu cyfryzacji na tradycyjnie ukształtowane systemy podatkowe, w szczególności na podatki pośrednie (w tym na VAT) oraz na opodatkowanie osób prawnych. Marie jest autorem wielu publikacji naukowych oraz członkiem szeregu grup eksperckich Komisji Europejskiej, OECD, Światowej Organizacji Celnej. Wcześniej zaangażowana jako badacz w grupie zadaniowej G20 ds. podatku od transakcji finansowych, pracowała także jako asystentka/nauczyciel prawa kontraktów na Université Libre de Bruxelles (ULB).
Redaktor techniczny Międzynarodowego Monitora VAT (IVM). Ewaluator belgijskiego Fonds National de la Recherche Scientifique (FNRS). Członek Rady Powierniczej Akademii Prawa Europejskiego (ERA). Członek Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (EATLP).


Obraz
Madeleine Merkx

Madeleine Merkx  
Profesor Prawa Podatkowego na Erasmus University Rotterdam; Partner, BDO Netherlands, Tilburg  

Madeleine Merkx jest profesorem prawa podatkowego specjalizującym się w podatku VAT. Pełni funkcję dyrektora prestiżowych studiów Post Master EU VAT oraz programu Top Level Seminar EU VAT na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie. Madeleine jest partnerem w Centrum Badań Podatkowych w centrali BDO w Brukseli, gdzie odpowiada za zasoby wiedzy i szkolenie doradców i audytorów w zakresie podatków pośrednich oraz prawa celnego. Pełni funkcję zastępcy sędziego w sądzie okręgowym w Haarlem.


Hans Joachim Narzynski

Hans Joachim Narzynski 
Szef Wydziału w Dyrektoriacie Ceł i Podatków Pośrednich, Federalne Ministerstwo Finansów Niemiec  

Prawnik, od 1998 pracownik niemieckiej administracji skarbowej, ekspert Bundestagu ds. opodatkowania. Od 2013 r. w Federalnym Ministerstwie Finansów. Odpowiada za proces negocjowania i implementacji do niemieckiego prawa zmian w przepisach, wynikających z prac na forum Unii Europejskiej oraz z orzecznictwa TSUE. Członek Zespołu ds. podatków pośrednich w Grupie Roboczej do Spraw Podatkowych Rady UE oraz Zespołu ds. podatków konsumpcyjnych w 9. Grupie roboczej OECD.


Obraz
Marcos Alvarez Suso

Marcos Álvarez Suso 
Starszy doradca prawny, Departament Kontroli, Hiszpańska Państwowa Agencja Podatkowa w Madrycie  

Marcos Alvarez jest kontrolerem/audytorem podatkowym z ponad 20-letnim stażem pracy w Hiszpańskiej Państwowej Agencji Podatkowej. Do jego obowiązków należą zapobieganie, wykrywanie oraz ocena luk podatkowych oraz postępowań dotyczących oszustw VAT, a także agresywnej optymalizacji w podatkach dochodowych oraz przestępczości podatkowej. Aktualnie sprawuje funkcję starszego radcy w Departamencie Kontroli Podatkowej, gdzie odpowiada za sprawy związane z VAT, rozwiązaniami antyabuzywnymi, kontrolami podatkowymi. Doradza przy postępowaniach przed sądami hiszpańskimi oraz europejskimi. Powołany  jako jeden z koordynatorów odpowiedzialnych w ramach hiszpańskiej administracji podatkowej za przygotowanie Prezydencji w 2023 r

Program

12 września 2024r. (czwartek) aula I bud. C

VAT w Erze Cyfrowej – “E-faktury”

08.30-09.00 Rejestracja uczestników

09.00-09.15 Powitanie uczestników

  • dr hab. Piotr Wachowiak,prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
  • prof. Janusz Ostaszewski, Dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
 
Komisja Europejska – status prac i dalsze perspektywy
  • Moderator: dr Paweł Selera, doradca podatkowy, Senior Manager w MDDP

09.15-10.00 VAT in the Digital Age i e-Faktura: główne założenia projektu status projektu i dalsze perspektywy.

  • Patrice Pillet, Szef Wydziału VAT w Komisji Europejskiej 

10.00 – 10.15 Dyskusja

E-Faktury i raportowanie – Perspektywa krajów UE.
  • Moderator: dr Paweł Selera, doradca podatkowy, Senior Manager w MDDP

NIEMCY

10.15 – 10.45 Zakres projektu e-faktury. Zakres, status oraz możliwe ścieżki rozwoju.

  • Hans Joachim Narzynski, Federalne Ministerstwo Finansów, Berlin

10.45 – 11.00 Dyskusja
11.15 – 11.45 Hiszpania a e-faktura. Raportowanie VAT w Hiszpanii a zakres i przyszłość projektu e-faktur.

  • Marcos Álvarez Suso, Administracja Podatkowa, Madryt 

11.45 – 12.00 Dyskusja

FRANCJA
12.00 -12.30 Francja i projekt e-faktury. Geneza, zakres i plany.

  • dr Odile Courjon, Francuska adwokat, Uniwersytet Paryski

12-45 - 13.45 Lunch

WŁOCHY
13.45 -14.15 E-faktura we Włoszech – włoskie doświadczenia i wyzwania. Zakres i zastosowanie e-faktury.

  • Katarzyna Parodi, adwokat, doradca podatkowy, IC&Partners Poland S.A.,
  • Paola Olivares, Research Director, International Observatory on eInvoicing, Politecnico di Milano 

14.15 – 14.30 Dyskusja

POLSKA
14.30 – 15.15 E-Faktura w Polsce, zakres i model wariantu obligatoryjnego dalsze perspektywy

  • Przedstawiciel Ministerstwa Finansów / Krajowej Administracji Skarbowej (TBC)

15.15 - 15.30 Dyskusja

15.30 - 16.00 Przerwa kawowa

Najnowsze orzecznictwo TSUE w obszarze VAT

  • Moderator:dr hab. Rafał Lipniewicz, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

16.00 – 17.00 – Analiza wybranych orzeczeń

  • prof. Madeleine Merkx, Erasmus University Rotterdam;
  • prof. Marie Lamensch, Katolicki Uniwersytet w Louvain

17.00 – 17.20 – Dyskusja

 

13 września 2024r. (piątek) aula I bud.C
Temat 2: e-Commerce

  • Moderator: Jan Sarnowski, doradca podatkowy, w latach 2019-2022 wiceminister finansów

09.30 – 10.15 e-Commerce - podejście akademickie 

  • prof. Marie Lamensch, Profesor prawa podatkowego Katolicki Uniwersytet w Louvain
     

10.15 – 10.30 – Dyskusja

10.30 – 11.00 e-Commerce - stanowisko praktyki 

  • Tomasz Michalik, Doradca podatkowy, Parter MDDP, Członek Grupy eksperckiej ds. VAT przy Komisji Europejskiej
     

11.00 – 11.15 – Dyskusja

11.15 – 11.45 – Przerwa kawowa

Temat 3: Pojedyncza europejska rejestracja VAT

11.45 – 12.30 Zakres zmian i ich ocena – podejście akademickie 

  • prof. Madeleine Merkx, Profesor prawa podatkowego Erasmus University Rotterdam

  
12.30-12.45  Dyskusja

12.45 -13.15 Pojedyncza rejestracja VAT – aspekt praktyczny 

  • Doradca podatkowy (TBC) 
     

13.15- 13.30  Dyskusja

13.30 – 13.45 Podsumowanie i zakończenie konferencji

Komitet organizacyjny

dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH, dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów SGH;

prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów SGH

dr Paweł Selera,  doradca podatkowy, Senior Manager w MDDP

dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH,

Jan Sarnowski, pracownik Zakładu Podatków SGH,

Aleksander Łożykowski, pracownik Zakładu Podatków SGH 

Formularz zgłoszeniowy

Zachęcamy do śledzenia aktualizacji dotyczących konferencji oraz do rejestracji na wydarzenie za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego. Rejestracja jest konieczna, aby udział w konferencji był możliwy do wyczerpania puli dostępnych miejsc.

Termin przesyłania zgłoszeń :

  •  1 września 2024r.
Kontakt

Katarzyna Wasilewska

Instytut Finansów 

Kolegium Zarządzania i Finansów

 al. Niepodległości 162 02-554 Warszawa 

email: if@sgh.waw.pl

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II".
.