Wymagania językowe i egzamin wstępny dla kandydatów bez polskiego obywatelstwa – studia licencjackie

Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia wyższe prowadzone w języku polskim zobowiązany jest poświadczyć znajomość j. polskiego na poziomie nie niższym niż B2 poprzez przedstawienie certyfikatu znajomości języka polskiego, wydanego przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, przynajmniej na poziomie B2 ESOKJ.

Potwierdzenie znajomości języka polskiego (dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia prowadzone w języku polskim) na poziomie min. B2 odbywać się będzie w oparciu o dokumenty wymienione w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po wejściu w życie ustawy oraz rozporządzenia akceptowane będą wyłącznie wskazane w tych regulacjach dokumenty. Pełna lista dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego zostanie opublikowana w rozporządzeniu Ministra nauki i szkolnictwa wyższego na początku lipca 2025 r.
Jeżeli nie posiadasz wyżej wymienionych dokumentów możesz zadeklarować w ISR chęć przystąpienia do egzaminu pisemnego i ustnego z pytaniami otwartymi i zamkniętymi ze znajomości języka polskiego przeprowadzanego stacjonarnie w SGH. 

Egzamin pisemny i ustny z języka polskiego (B2)

Egzamin pisemny trwa 120 minut. Pierwsza część trwa 90 minut, następnie przewidywana jest 10-minutowa przerwa. Po przerwie rozpocznie się egzamin sprawdzający rozumienie ze słuchu (trwać będzie 30 minut). Następnie przeprowadzony zostanie egzamin ustny (będzie trwać 15 minut). Wszystkie części egzaminu odbędą się w siedzibie SGH. Dokładna godzina zostanie podana kandydatom za pośrednictwem komunikatu w systemie ISR. Na egzamin należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem.

Podczas egzaminu sprawdzane będą następujące kompetencje językowe:
•    rozumienie tekstu pisanego,
•    znajomość zasad gramatycznych oraz poprawne ich zastosowanie,
•    umiejętność wypowiedzenia się w formie pisemnej
•    umiejętność wypowiedzenia się w formie ustnej.

Pierwsza część testu obejmuje:

- otwartą formę zadań;
- 2 zadania gramatyczne (maksymalnie 30 pkt), 
- 1 zadanie na rozumienie tekstu pisanego (maksymalnie 10 pkt),
- 1 zadanie polegające na napisaniu dłuższej wypowiedzi pisemnej (maksymalnie 15 pkt),

Na drugą część testu składa się 1 zadanie na rozumienie tekstu słuchanego (maksymalnie 10 pkt).

Część ustna obejmuje autoprezentację kandydata, wypowiedź na wylosowany temat dotyczący tematyki ekonomicznej i zawodowej oraz interpretację sytuacji przedstawionej na ilustracjach (maksymalnie 15 pkt).

Minimalny wynik zaliczający to 40 punktów. Informacja o wyniku zostanie przedstawiona w Internetowym Systemie Rekrutacyjnym.

Na egzamin należy zabrać długopis z niebieskim lub czarnym tuszem (tusz niezmywalny).

Egzamin wstępny

Egzamin wstępny sprawdza wiedzę w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów pierwszego stopnia przez cudzoziemca. Egzamin (on-line) sprawdza podstawową wiedzę ekonomiczną, logiczne myślenie, umiejętność wykonania podstawowych obliczeń matematycznych itp.

1. Egzamin wstępny przeprowadza się on-line w formie testów jednokrotnego wyboru z pytaniami zamkniętymi. Kandydat zdaje egzamin w języku wykładowym studiów, na które aplikuje. W przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia w języku polskim i angielskim, kandydat zdaje egzaminy w obydwu językach. 
2. Kandydaci na studia prowadzone w języku polskim przystępują do egzaminu wstępnego do dnia 17 lipca 2025 r. do godziny 15.00 czasu urzędowego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Do egzaminu może przystąpić jedynie skutecznie zarejestrowany kandydat. Zaproszenie na egzamin kandydat otrzyma w komunikacie w systemie ISR.
3. Kandydat na studia w języku angielskim otrzymuje zaproszenie do udziału w egzaminie niezwłocznie po pozytywnej weryfikacji skanów dokumentów edukacyjnych i potwierdzeniu znajomości języka angielskiego na wymaganym poziomie. Egzamin można złożyć do ostatniego dnia akceptacji tzw. offer letter, wskazanego w harmonogramie rekrutacji. Zaproszenie na egzamin kandydat otrzyma w komunikacie w systemie ISR.
4. Egzamin składa się z 20 pytań, 10 pytań za 1 punkt 10 pytań za 2 punkty. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 30.
5. Wynik z egzaminu wstępnego odpowiada jego zaliczeniu bądź niezaliczeniu i nie jest uwzględniany w puli punktów kwalifikacyjnych przyznawanych kandydatowi w ramach rekrutacji na dany poziom studiów. Aby zaliczyć test należy zdobyć minimum 30% punktów. Wynik udostępniany jest kandydatowi w systemie ISR.
 


Zmiany w zasadach przyjmowania na studia dotyczą kandydatów nieposiadających obywatelstwa polskiego, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii;
oraz / lub:
Dla studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich: ukończyli szkołę średnią za granicą i posiadają świadectwo uzyskane poza Polską, Unią Europejską, państwami należącymi do OECD i EFTA, Ukrainą, Chinami (dot. wyłącznie świadectwa Gaozhong);

Państwa należące do Unii Europejskiej, OECD lub EFTA: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kolumbia, Kostaryka, Korea Południowa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Informacje praktyczne

Przydatny link:

 

KURS PRZYGOTOWUJĄCY DO TESTU WERYFIKUJĄCEGO ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA POLSKIEGO NA B2 ORAZ DO STUDIÓW W JĘZYKU POLSKIM

Intensywny kurs językowy dla osób, które chcą uporządkować lub nadrobić zaległości w polskiej gramatyce, poszerzyć zasób słownictwa (zwłaszcza akademickiego i ekonomicznego) oraz udoskonalić pisanie i czytanie specjalistycznych tekstów. Kurs przygotowuje do testu weryfikującego znajomość języka polskiego.

Komercyjne kursy językowe | SGH | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Egzamin państwowy z języka polskiego
Egzamin państwowy z języka polskiego