Atrakcyjność inwestycyjna Polski w świetle nowych regulacji OECD

Data wydarzenia:
19.03.2024, 10:00 - 12:45

Zapraszamy do udziału w dyskusji ekspertów biznesu i nauki „Atrakcyjność inwestycyjna Polski w świetle nowych regulacji OECD”. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 19 marca i będzie transmitowane przez Dziennik Gazetę Prawną.

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku. Wprowadzi do polskiego prawa przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii. Jej celem jest wdrożenie w Unii Europejskiej Globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania („zasad GloBE”), tj. głównej części Filaru II BEPS 2.0. inicjatywy prowadzonej na forum  OECD.

Globalny podatek minimalny ma zagwarantować, aby największe grupy międzynarodowe spełniały wymóg minimalnego 15 proc. efektywnego poziomu opodatkowania. Zasady obliczenia efektywnej stawki podatku zawierają wiele wyjątków oraz szczegółowych rozwiązań związanych z alokacją dochodu kwalifikowanego do każdej jednostki z grupy. Wystąpi m.in. konieczność sporządzania odrębnej kalkulacji na potrzeby podatku wyrównawczego. 

Aktualnie wiele państw na świecie rewiduje konstrukcję obowiązujących ulg podatkowych dostosowując je do nowych globalnych reguł opodatkowania międzynarodowych grup kapitałowych. Wprowadzenie na potrzeby globalnego podatku wyrównawczego podziału na kwalifikowane i niekwalifikowane zwrotne kredyty podatkowe ma istotny wpływ na zobowiązania grup kapitałowych z tytułu globalnego minimalnego podatku dochodowego, a więc i również efektywność prowadzonej przez określoną jurysdykcję polityki podatkowej. 

Z tego względu należy zintensyfikować dyskusję i konsultacje nad kształtem obowiązujących w Polsce ulg podatkowych, takich jak ulga badawczo-rozwojowa, ulgi w Polskiej Strefie Inwestycyjnej czy w specjalnych strefach inwestycyjnych, w celu przede wszystkim zachowania lub wzmocnienia pozycji Polski jako atrakcyjnego państwa lokowania inwestycji bezpośrednich.


Ramowy program

10.00–10.15

Otwarcie spotkania i powitanie uczestników – dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH

10.15–10.45

Wprowadzenie: „Podatek wyrównawczy w Polsce – quo vadis” – dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH, dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH

10.45–11.00

Wystąpienie p. Ignacego Niemczyckiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii”

11.00–12.30

Panel: „Polska jako miejsce inwestycji zagranicznych w świetle globalnego minimalnego opodatkowania” – moderacja: Mariusz Szulc, dziennikarz Działu Podatkowego Dziennika Gazety Prawnej

12.30–12.45

Podsumowanie dyskusji i zamknięcie spotkania


Speakerzy

  • dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, doktor nauk prawnych, kierownik Zakładu Podatków w Instytucie Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami oraz Podyplomowych Studiów Opodatkowanie Międzynarodowe. Członek Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, m.in. były członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego, były członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego. Doradca podatkowy i radca prawny (aktualnie niewykonujący zawodu), wyróżniany tytułem rekomendowanego eksperta międzynarodowego prawa podatkowego. Autor lub współautor ponad 20 książek i 150 recenzowanych publikacji naukowych. Inicjator i współorganizator konferencji naukowych i debat podatkowych.

  • dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH

Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, prodziekan Studium Magisterskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent matematyki i informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie otrzymał również stopień naukowy doktora. Prowadzi interdyscyplinarne prace naukowe, oparte w głównej mierze na wykorzystaniu aparatu informatycznego i matematycznego do rozwiązywania problemów w obszarach związanych z analizą i eksploracją danych, w szczególności w zagadnieniach Big Data, metodach predykcyjnych oraz optymalizacji.


Paneliści Biznesu i Nauki

  • Paulina Marusczyk - ekspert Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Radczyni prawna w firmie Stellantis. Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W październiku 2021 r. znalazła się na liście TOP 25 prawników biznesowych według Forbes Women Poland. Mentorka prawników na rynku polskim i międzynarodowym oraz mentorka pierwszej i drugiej edycji Women in Law Foundation. W obszarze jej zainteresowań znajdują się projekty motoryzacyjne, strategie dystrybucji w kontekście złożonych regulacji prawnych (w tym zasad wyłączeń grupowych), procesy restrukturyzacyjne spółek, a także strategie transakcji i negocjacji międzynarodowych.

  • Piotr Wiewiórka – Chief Operating Officer w PwC Polska

Partner zarządzający. Związany z PwC od 25 lat. Karierę zawodową rozpoczął w poznańskim biurze jako stażysta, a następnie kontynuował ją w Warszawie i przechodząc przez poszczególne szczeble aż osiem lat temu został partnerem PwC Polska, którym jest do dzisiaj. Obecnie kieruje Zespołem Cen Transferowych - liczącym 60 ekspertów w Polsce i ponad 200 w regionie CEE. Poza określaniem strategicznych kierunków rozwoju, jego rolą jest wspieranie kariery talentów. Pan Prezes obsługuje szeroką gamą klientów, zarówno spośród międzynarodowych grup, jak i kluczowych polskich przedsiębiorstw.

  • Łukasz Kuśmierz – departament Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów

Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Prawnik i ekonomista. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Związany z Ministerstwem Finansów od sześciu lat, gdzie obejmował stanowiska m.in. Naczelnika Wydziału Gospodarki Cyfrowej. Odpowiedzialny w Polsce za Projekt OECD BEPS 2.0, w tym wdrożenie Globalnego Podatku Minimalnego.

  • dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH

Doktor habilitowany nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, doradca podatkowy, radca prawny, były pracownik urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansów Przedsiębiorstwa w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. W zakresie nauk ekonomicznych prof. Aleksander Werner obronił w SGH pracę doktorską pt. „Pomoc publiczna dla przedsiębiorców a ochrona konkurencji”. Przewód habilitacyjny przeprowadzony na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dotyczył prawa podatkowego.


Transmisja online

Wydarzenie będzie realizowane oraz transmitowane przez Dziennik Gazeta Prawna.


Patronat medialny

Spotkanie zostało objęte patronatem medialnym Dziennika Gazety Prawnej.
 

logo Dziennik Gazeta Prawna
Rodzaj wydarzenia:
spotkanie
Kategoria wydarzenia:
naukowe
.