Studia Podyplomowe Sztuczna Inteligencja w Biznesie i Sektorze Publicznym

Celem Studiów Podyplomowych Sztuczna Inteligencja w Biznesie i Sektorze Publicznym jest dostarczenie wiedzy i umiejętności z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w działalności gospodarczej, administracji i polityce publicznej.

Atuty kierunku
Sztuczna inteligencja ikona

Kompleksowy program – podstawy techniczne, praktyczne zastosowania oraz ekonomiczne konsekwencje SI

Grupa ludzi i gwiazdki ikona

Perspektywy zawodowe – sztuczna inteligencja zmienia gospodarkę i świat pracy. Bądź częścią tej zmiany.

Świecąca żarówka na dłoni ikona

Wyśmienita kadra – wybitni naukowcy, jak i praktycy z doświadczeniem we wdrażaniu SI

Dlaczego warto?

  • Zajęcia prowadzone przez naukowców oraz praktyków z doświadczeniem we wdrażaniu SI.
  • Rzetelna wiedza o technologii, uwarunkowaniach prawnych i organizacyjnych możliwości jej wdrożenia oraz szansach, wyzwaniach i ryzykach, które stwarza.
  • Prowadzone przez praktyków zajęcia dotyczące wybranych zastosowań SI, zastosowań SI w wybranych branżach (w szczególności bankowości i finansach), wdrożeniu nowych technologii w organizacji.
  • Praca końcowa ma praktyczny charakter, dotyczy zastosowania SI w wybranej branży / przedsiębiorstwie / jednostce sektora publicznego / obszarze polityki publicznej.

Czy dla mnie?

Studia Podyplomowe Sztuczna Inteligencja w Biznesie i Sektorze Publicznym kierowane są do:

  • zarządzających i menadżerów średniego szczebla oraz właścicieli przedsiębiorstw chcących efektywnie podejmować decyzje o wdrożeniu sztucznej inteligencji (oraz innych nowoczesnych technologii), sprawnie nadzorować proces ich wdrożenia, racjonalnie oceniać opłacalność finansową tego rodzaju przedsięwzięć,
  • pracowników departamentów, w których istnieją szczególnie duże możliwości zastosowania sztucznej inteligencji (m.in.: sprzedaż, finanse, zarządzanie wiedzą, marketing, komunikacja z klientem),
  • osób biorących udział w kształtowaniu i wdrażaniu regulacji dotyczących sztucznej inteligencji
  • pracowników departamentów prawnych, compliance i government relations w firmach, które planują wykorzystywać sztuczną inteligencje w swojej działalności.

Program

Program studiów składa się z pięciu bloków, w ramach których zostanie zrealizowane 160 godzin dydaktycznych.

  • Sztuczna inteligencja: wprowadzenie techniczne oraz wybrane zastosowania – 48 godzin
  • Konsekwencje społeczno-ekonomiczne sztucznej inteligencji – 24 godziny
  • Regulacja sztucznej inteligencji: wyzwania prawne i etyczne. Konsekwencje dla polityk publicznych – 24 godziny
  • Wdrożenie nowoczesnych technologii w organizacji: aspekty zarządcze i finansowe – 16 godzin
  • Zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości, finansach i wybranych innych branżach (np. social media, produkty digitalowe, ochrona zdrowia) – 48 godzin

Kierownik studiów

dr Marcin Wroński
Katedra Ekonomii II

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (licencjat) oraz Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego (mgr). Doktorat obronił w SGH, w trakcie przygotowania doktoratu odbył półroczną wizytę badawczą w Paryskiej Szkole Ekonomii pod opieką naukową prof. Thomasa Pikettiego. Konsultant akademicki Banku Światowego. Regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze oraz omawia wyniki badan naukowych we wiodących polskich i międzynarodowych mediach. Członek Komisji Nadzoru Finansowego.

Wykładowcy

dr Marcin Wroński

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (licencjat) oraz Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego (mgr). Doktorat obronił w SGH, w trakcie przygotowania doktoratu odbył półroczną wizytę badawczą w Paryskiej Szkole Ekonomii pod opieką naukową prof. Thomasa Pikettiego. Konsultant akademicki Banku Światowego. Regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze oraz omawia wyniki badan naukowych we wiodących polskich i międzynarodowych mediach.

dr Krystian Jaworski
Katedra Ekonomii II, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Jest autorem i współautorem licznych publikacji poświęconych modelowaniu i prognozowaniu ekonomicznemu z użyciem metod ekonometrycznych oraz uczenia maszynowego. Oprócz pracy naukowej posiada on również ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w różnych instytucjach finansowych, w których był zatrudniony na stanowisku ekonomisty.

W codziennej pracy zawodowej korzysta z narzędzi uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do rozwiązywania realnych problemów dotyczących funkcjonowania gospodarek i rynków finansowych.
dr Inez Okulska

Kierownik Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w NASK, w przeszłości dyrektor Departamentu Innowacji i Technologii Ministerstwa Cyfryzacji. W swoich badaniach zajmuje się zagadnieniami związanymi z automatycznym przetwarzaniem języka, zarówno w zastosowaniu do detekcji treści szkodliwych w Internecie (mowy nienawiści, pornografii dziecięcej czy dezinformacji), inteligentnego przetwarzania dokumentów (streszczenie, ekstrakcja treści), jak i szeroko pojętej humanistyki cyfrowej (badania stylometryczne, mapowanie wpływów).

Posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Europa–Universitaet Viadrina Frankfurt Oder, gościnnie również Akademia im. Leona Koźmińskiego. Odbyła staż badawczy. Występowała gościnnie oraz na konferencjach m.in. na UCSD, Stanfordzie czy University of Sydney. Odbyła staż badawczy na Harvard University.
dr Dariusz Standerski

Doktor ekonomii, prawnik, sekretarz stanu (wiceminister) w Ministerstwie Cyfryzacji. W latach 2015–2023 główny ekonomista i członek Zarządu Fundacji Kaleckiego. W latach 2019–2023 dyrektor ds. legislacji w Klubie Parlamentarnym Lewicy. Autor ponad 200 projektów ustaw, w tym z zakresu spraw gospodarczych i społecznych.

Współautor analizy „Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski”, zawierającej stan rozwoju technologii cyfrowych w Polsce, Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej, a także konkretne zadania i cele stojące przed Polską w obszarze cyfrowym
dr Juliusz Straszyński

Pracuje w dziale badawczym Huaweia w Warszawie w zespole AI Voice, założonym w 2022 roku. Doktorat z algorytmów tekstowych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 2023 roku, badając identyfikowanie regularności i znajdowanie wzorców w tekście z niedopasowaniami. Juliusz Straszyński jest laureatem międzynarodowych konkursów optymalizacyjnych i AI.

Zdobył mistrzostwo Europy i wicemistrzostwo świata w konkursie sztucznej inteligencji Terminal, czy 4. miejsca na świecie w zawodach optymalizacyjnych Google Hash Code i Reply Code. Jest autorem wielu zadań dla polskich i środkowoeuropejskich olimpiad informatycznych.
dr Marcin Zaród
Vrije Universiteit Amsterdam (Wolny Uniwersytet w Amsterdamie)

Fizyk (dyplom na Politechnice Gdańskiej) i socjolog (doktorat na UW). W ramach pracy naukowej bada rolę nauki i technologii w społeczeństwie. W pracy doktorskiej opisał procesy tworzenia wiedzy w środowiskach hakerskich (książka w Routledge w 2023). Odbył staż badawczy w Uniwersytecie w Goteborgu. Współpracował z Laboratorium Ekonomii Cyfrowej (DELab UW) i Centrum Nauki Kopernik, realizował badania zlecone dla Google, UW i Miasta Stołecznego Warszawa.

Obecnie współpracuje z Uniw. Vrije w Amsterdamie pod kątem badań społecznych aspektów bezpieczeństwa komputerowego w instytucjach publicznych.
Mariusz Kapusta
Ekspert, praktyk i pasjonat zarządzania projektami z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Lider zespołu Leadership Center, wykłada zarządzanie projektami na Politechnice Warszawskiej oraz innych uczelniach. Autor Metody 12 PYTAŃ KISS PM® oraz książki „Zarządzanie projektami krok po kroku”. Prowadzi najpopularniejszy polski kanał dot. zarządzania projektami na Youtubie.  W ramach studiów prowadzi zajęcia dot. wykorzystania AI w zarządzaniu projektami.
Ligia Kornowska

Lekarz, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, organizacji zrzeszającej największą liczbę szpitali w Polsce. Propagatorka AI w medycynie, liderka Koalicji AI w zdrowiu. Założycielka i prezes Młodych Menedżerów Medycyny. Wyróżniona na liście Forbesa “25 under 25” w kategorii “Biznes”, wyróżniona na liście „100 najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia” 2019 i 2020.

Była CEO/dyrektor kilku startupów medycznych. Prelegentka i moderator licznych konferencji sektora ochrony zdrowia o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Sebastian Starzyński

Absolwent SGH na kierunku zarządzanie, przedsiębiorca i ekspert technologiczny, koncentrujący się na wdrażaniu technologii w różnych branżach. Jako prelegent i wykładowca, dzieli się spostrzeżeniami na temat dostępności oraz najnowszych technologii (sztuczna inteligencja, IoT, automatyzacja), wyzwań, które one adresują (efektywność, szybkość, jakość) oraz najlepszych praktyk w zakresie ich wdrażania w firmach (własny development vs. zakup, No-code vs. custom) i wiele innych.

Posiada doświadczenie zarówno jako odbiorca technologii, jak i jej twórca. Jako student trzeciego roku SGH, założył ABR SESTA, gdzie przez 26 lat zdobywał doświadczenie w zakupie i wdrażaniu technologii do badań rynku. Kilka lat później stworzył takie firmy, jak TakeTask i PromoPlan, w których opracowywał technologie i wdrażał je dla klientów biznesowych.
Wojciech Strzałkowski

Absolwent SGH na kierunkach Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie. Product Manager z ponad 9 letnim doświadczeniem w zarządzaniu produktem w firmach różnej wielkości: od startupów po międzynarodowe korporacje. W Allegro oraz Booking.com odpowiedzialny za rozwój produktów opartych o AI: usługi personalizacyjne, silniki rekomendacyjne, rozpoznawanie obrazu oraz modele predykcyjne w obsłudze klienta.

Obecnie Head of Product w WeSchool, dynamicznie rosnącym startupie z branży edTech, a także niezależny konsultant ds. strategii produktowej oraz budowania produktów opartych o dane.
Tomasz Zalewski

Radca prawny, partner w kancelarii Bird & Bird. Ekspert w zakresie prawa zamówień publicznych, nowych technologii i prawa własności intelektualnej. Rekomendowany w dziedzinie prawa zamówień publicznych, własności intelektualnej oraz TMT m.in. przez Chambers & Partners, Legal 500 i Who’s Who Legal. Założyciel Fundacji LegalTech Polska.

oraz praktycy reprezentujący wybrane branże gospodarki

„ ”

Informacje techniczne

Zajęcia będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.

POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS

Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia.  Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów. 

Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji. 

Rekrutacja

Rekrutacja na 3. edycję studiów zostanie uruchomiona w drugiej połowie maja 2024 r. Będzie to edycja wyłącznie z zajęciami w uczelni (brak zajęć w trybie online). Pierwsze zajęcia 3. edycji odbędą się w październiku 2024 r.

Czas trwania studiów: 2 semestry.

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:

  • umowa o warunkach odpłatności za studia, 

    Dokument
  • formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,

Uwaga:

Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.

Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach i przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH (potencjalni promotorzy zostaną wskazani przez kierownika studiów) pracy końcowej dotyczącej możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w wybranej branży/obszarze polityki publicznej/przedsiębiorstwie/organizacji.

Harmonogram

Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele 10:00–17:00, raz lub dwa razy w miesiącu.

Opłaty

Opłata za całość studiów wynosi 8500 zł.

Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach (4250 zł):
I rata – płatna przy zapisie na studia,
II rata – płatna do 30 września 2024 r.

Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.

Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.

Kontakt

kierownik studiów
dr Marcin Wroński
e-mail: mwronsk@sgh.waw.pl

sekretarz studiów edycja 2.
dr Patrycja Graca–Gelert
tel.: +48 604 755 722
e-mail: pgraca@sgh.waw.pl

sekretarz studiów edycja 1.
Aleksandra Bardadyn
tel.: +48 22 564 93 76
e-mail: agorsk@sgh.waw.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Gospodarki Światowej
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa

ORGANIZATOR STUDIÓW
Katedra Ekonomii II
Kolegium Gospodarki Światowej

Pliki do pobrania:
Dokument
  • Zajęcia w uczelni
  • Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele 10:00 – 17:00, raz lub dwa razy w miesiącu.
  • Opłata za całość studiów: 8500 zł (możliwe raty).
kierownik studiów podyplomowych
KIEROWNIK STUDIÓW

dr Marcin Wroński
e-mail: mwronsk@sgh.waw.pl

SEKRETARZ STUDIÓW

dr Patrycja Graca–Gelert
tel.: +48 604 755 722
e-mail: pgraca@sgh.waw.pl

Programy MBA i studia podyplomowe