Studia Podyplomowe Cyberbezpieczeństwo Przemysłowe

Studia Podyplomowe Cyberbezpieczeństwo Przemysłowe (Operational Technologies, OT) służą pozyskaniu i ugruntowaniu wiedzy umiejętności w zakresie budowy i utrzymania ciągłości działania procesów przemysłowych opartych o dziedzinowe systemy cyfrowe i sygnałowe oraz opanowaniu umiejętności budowania środowiska bezpiecznego dla procesów przemysłowych, nadzorowania i kontrolowania jego poprawnego funkcjonowania.

Atuty kierunku
Pieniądze i portfel ikona

Bezpieczeństwo procesów – rosnące znaczenie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw w dobie zagrożeń cybernetycznych.

Ekran komputera ustawienia ikona mała

Komunikacja przemysłowa – analiza protokołów komunikacyjnych w celu identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa procesów przemysłowych.

Przebieg procesu ikona mała

Infrastruktura OT – wymagania prawne i normatywne, bezpieczne monitorowanie oraz zarządzanie ryzykiem i zmianą w środowisku przemysłowym.

Dlaczego warto?

  • Unikalna szansa na zdobycie wiedzy o bezpieczeństwie procesów przemysłowych od praktyków z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w przedsiębiorstwach i administracji państwowej, w kraju i za granicą.
  • Kompleksowy program, obejmujący zarówno zagadnienia prawne i normatywne, jak i wskazujący praktyczne rozwiązania i funkcjonowanie obszaru cyberbezpieczeństwa, oraz analizę protokołów komunikacyjnych.
  • Możliwość poszerzenia wiedzy i zrozumienia procesów cyberbezpieczeństwa oraz jej wykorzystania dla bezpiecznego funkcjonowania organizacji.

Czy dla mnie?

Studia Podyplomowe Cyberbezpieczeństwo Przemysłowe polecane są w szczególności:

  • osobom i podmiotom zainteresowanym wdrożeniem i rozwijaniem procesów cyberbezpieczeństwa przemysłowego,
  • specjalistom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo procesów przemysłowych w przedsiębiorstwach,
  • menedżerom podejmującym decyzje o wdrożeniu procedur cyberbezpieczeństwa w organizacjach i przedsiębiorstwach.

Program

Program Studiów Podyplomowych Cyberbezpieczeństwo Przemysłowe realizowany jest w 9. blokach tematycznych i obejmuje 180 godzin wykładowych:

  • Wymagania prawne i normatywne dla cyberbezpieczeństwa w infrastrukturze OT (28 godz.)
  • Cyberbezpieczeństwo w środowisku przemysłowym oraz prowadzenie projektów w heterogenicznym środowisku przemysłowym Porównanie zasad prowadzenia projektów cyberbezpieczeństwa w środowisku przemysłowym OT i środowiskach IT (28 godz.)
  • Cyberbezpieczeństwo – Zarządzanie ryzykiem oraz zmianą w środowisku przemysłowym OT (18 godz.)
  • Odpowiedź obszaru cyberbezpieczeństwa na zagrożenia i wyzwania w OT. Komponenty rozwiązań i systemów cyberbezpieczeństwa przemysłowego (20 godz.)
  • Komunikacja przemysłowa oraz analiza protokołów komunikacyjnych w celu identyfikacji zagadnień cyberbezpieczeństwa (20 godz.)
  • Ciągłość działania usług, środowiska przemysłowego oraz infrastruktury OT (14 godz.)
  • Bezpieczne monitorowanie środowisk OT (28 godz.)
  • Security Operations Center (SOC) dla środowisk OT (14 godz.)
  • Ekonomiczne podstawy cyberbezpieczeństwa przemysłowego (10 godz.)

Kierownik studiów

dr Bożena Horbaczewska
Katedra Ekonomii II

Adiunkt w Katedrze Ekonomii II i Kierownik Studiów Podyplomowych Energetyka Jądrowa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka Nagrody indywidualnej I-go stopnia przyznanej przez Rektora SGH za osiągnięcia stanowiące istotny wkład w rozwój nauki. Autorka i współautorka licznych analiz i ekspertyz, w tym w zakresie ekonomicznych i finansowych zagadnień energetyki jądrowej oraz modeli biznesowych m.in. dla polskiego rządu. Współautorka Modelu SaHo. Członek Zespołu ds. Transformacji Energetycznej w UN Global Compact Network Poland, członek Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego oraz członek zwyczajny Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.

Wykładowcy

Andrzej Cieślak

Ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa praktycznego w infrastrukturze komunikacyjnej IT oraz środowisku przemysłowym (OT), ekspert w zakresie „Ethical Hacking”, ekspert z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia projektów w obszarach środowiska przemysłowego, wieloletni wykładowca i trener technologii komunikacji oraz cyberbezpieczeństwa. Prezes firmy DYNACON Sp. z o.o., Instruktor i Trener w Fundacji Cyberbezpieczeństwa Przemysłowego.

Zuzanna Grajek

Dyrektorka Pionu Administracji, w której rękach skupiony jest cały aspekt przepływu danych i informacji w ramach realizowanych, zaawansowanych projektów specjalistycznych, w obszarze bezpieczeństwa i ciągłości działania Infrastruktury Krytycznej i Istotnej kraju. Architektka rozwiązań systemowego wsparcia zarządzania przepływem i kontroli danych w specjalistycznych projektach z zakresu cyberbezpieczeństwa dziedzinowych systemów przemysłowych.

Specjalistka w analityce semantycznej danych. Anlityk dla baz danych stanowiących korpusy modeli AI specjalizowanych dla autonomicznej pracy w przemysłowych środowiskach procesów ciągłych. Absolwentka językoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.
Miłosz Klikowicz

Uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez ponad 16 lat był pracownikiem administracji rządowej, działając na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. W tym czasie był również członkiem Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT.GOV.

Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie cyberbezpieczeństwa. Audytor wiodący Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji PN-EN ISO/IEC 27001.
Michał Nadolski

Kierownik zespołu Security Operation Center. Specjalista w obszarze bezpieczeństwa przemysłowego. Szczególne zadania skupiają się na dziedzinowych systemach procesów ciągłych, infrastruktury krytycznej i istotne Kraju.

Członek zespołu projektującego i wdrażającego wysoko specjalistyczne systemy bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa przemysłowego oparte o głęboką analitykę specjalistyczną architekturę sieciową i dedykowane, autonomiczne modele AI. Uczestnik i prelegent na prestiżowych konferencjach i kongresach. Członek grupy Red Team dla zautomatyzowanych i autonomicznych systemów bezpieczeństwa, której inauguracja nastąpiła przed Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w roku 2024. Od wielu lat zajmuje się cyberbezpieczeństwem systemów przemysłowych (OT), wspierając działania zespołów SOC, inżynierów sieci i developerów w środowiskach operatorów usług kluczowych. Łączy praktyczne doświadczenie z administracji systemami Linux z wiedzą z zakresu monitorowania, analizy i wzmacniania bezpieczeństwa infrastruktury IT/OT. Zainteresowania zawodowe koncentrują się na automatyzacji, DevSecOps oraz projektowaniu bezpiecznych architektur systemowych.
Małgorzata Okońska-Zaremba

Radca prawny, polski polityk, przedsiębiorca i prawniczka, posłanka na Sejm III kadencji, była wiceminister gospodarki, audytorka wiodąca ISO 27001, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie normatyw prawnych oraz norm dla systemów przemysłowych OT. Współpracuje z wieloma firmami technologicznymi w zakresie wdrażania oraz spełniania wymagań Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

dr Rafał Raczko
dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. SGH
Dawid Stępień

Ekspert w zakresie norm cyberbezpieczeństwa oraz ciągłości działania. Audytor wiodący ISO 27001 posiadający wieloletnie doświadczenie praktyczne w zakresie wdrażania oraz zarządzania zagadnieniami bezpieczeństwa w infrastrukturze przemysłowej. Aktywnie współpracujący z firmami technologicznymi odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwa.

Ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa w administracji i jednostkach wspierających usługi kluczowe, jak i jednostki operatorów usług kluczowych. Współwłaściciel firmy technologicznej Grupa BSC | Halo24.
Barbara Szymańska

Ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa praktycznego w infrastrukturze komunikacyjnej IT oraz środowisku przemysłowym (OT), ekspert w zakresie „Ethical Hacking”, ekspert z wieloletnim doświadczeniem wdrażania różnorodnych rozwiązań komunikacyjnych oraz bezpieczeństwa w heterogenicznym środowisku przemysłowym, wieloletni wykładowca i trener technologii komunikacji oraz cyberbezpieczeństwa. Prezes firmy LOREMUS LTD, Prezes, Instruktor i Trener w Fundacji Cyberbezpieczeństwa Przemysłowego.

„ ”

Informacje techniczne

Wymagania sprzętowe dla Słuchaczy:

  • Komputer przenośny z możliwością podłączenia się do uczelnianej sieci Wi-Fi.
  • Oprogramowanie na komputerze Słuchacza:
    • Przeglądarka internetowa
    • Klient SSH
    • Klient SCP
    • Wireshark
  • Dostęp do Internetu dla Słuchacza

Rekrutacja

Rekrutacja trwa.

1. edycja studiów zostanie uruchomiona w roku akademickim 2025/2026. Zajęcia rozpoczną się w październiku 2025 r.

Czas trwania studiów: 2 semestry.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, rozumiana jako:

  • zarejestrowanie się w Internetowym Systemie Studiów Podyplomowych (ISSP), dostępnym po kliknięciu przycisku: ZAPISZ SIĘ / ZALOGUJ,
  • dokonanie wpłaty czesnego (min. I rata),
  • złożenie wymaganych dokumentów.

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:

  • umowa o warunkach odpłatności za studia

  • formularz aplikacyjny (wypełniany i generowany w ISSP),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,

Uwaga:

Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.

Warunkiem ukończenia studiów jest zdobycie min. 90. ze 180. punktów z czterech egzaminów cząstkowych organizowanych w czasie dwóch semestrów studiów. Ocena końcowa wynika z sumy punktów uzyskanych z tych czterech egzaminów cząstkowych.

Harmonogram

Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele na terenie kampusu SGH, w godzinach 8:30–17:00, raz lub dwa razy w miesiącu.

Planowane terminy zjazdów w nadchodzącej 1. edycji:

Semestr 1

  • 25–26.10.2025 r.
  • 29–30.11.2025 r.
  • 13–14.12.2025 r.
  • 10–11.01.2026 r.
  • 24–25.01.2026 r.

Organizatorzy zastrzegają prawo do zmian ww. terminów.

Terminy zjazdów w 2. semestrze zostaną udostępnione później.

Opłaty

Opłata za całość studiów wynosi 8000 zł.

Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach:

  • I rata – płatna przy zapisie,
  • II rata – płatna do 31 stycznia 2026 r.

W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć (w tym online). Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.

Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.

Kontakt

KIEROWNIK STUDIÓW
dr Bożena Horbaczewska
bhorbacz@sgh.waw.pl

SEKRETARZ STUDIÓW
Michał Aliński
tel.: +48606293418
e-mail: malins@sgh.waw.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Gospodarki Światowej
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa

Organizator studiów
Kolegium Gospodarki Światowej
Katedra Ekonomii II

REKRUTACJA TRWA

  • Zajęcia w uczelni
  • Spotkania w soboty i niedziele 8:30–17:00, raz lub dwa razy w miesiącu.
  • Opłata za całość studiów: 8000 zł (możliwe dwie raty).
Bożena Horbaczewska zdjęcie
Kierownik studiów

dr Bożena Horbaczewska
bhorbacz@sgh.waw.pl

sekretarz studiów

Michał Aliński
tel.: +48 606 293 418
e-mail: malins@sgh.waw.pl