Podyplomowe Studia Diagnozowanie i Ocena Sytuacji Finansowej Przedsiębiorstwa
Podyplomowe Studia Diagnozowanie i Ocena Sytuacji Finansowej Przedsiębiorstwa mają na celu wykształcenie wysokiej klasy specjalistów w zakresie rozpoznania i oceny sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych, prowadzonych na podstawie szeroko rozumianej sprawozdawczości finansowej, z uwzględnieniem zmian w otoczeniu, poprzez przekazanie wyczerpującej wiedzy teoretycznej i zdobycie umiejętności praktycznych.

Wyczerpująca wiedza – kompleksowy program sprawnie łączący wiedzę teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi

Praktyczne kompetencje – podniesienie kwalifikacji zawodowych i merytoryczne wsparcie w podejmowaniu decyzji

Renomowana kadra – wykładowcy akademiccy łączący wysokie umiejętności dydaktyczne z wieloletnim doświadczeniem praktycznym
Dlaczego warto?
Kompetencje, które zyskuje Słuchacz to między innymi:
- biegłość w czytaniu i interpretacji sprawozdań finansowych;
- sprawność w prowadzeniu analizy w ujęciu „skutek-przyczyna” oraz „przyczyna-skutek” ex post i ex ante;
- łatwość w kojarzeniu treści sprawozdań finansowych z konkretnymi zdarzeniami operacyjnymi zachodzącymi w przedsiębiorstwie;
- zdolność przewidywania wpływu decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie i ich skutków na sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz treść jego sprawozdań finansowych;
- umiejętność stawiania diagnozy o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa ze wskazaniem przyczyn zaobserwowanej sytuacji;
- zdolność do rzetelnej oceny sytuacji finansowej i formułowania stosownej opinii;
- wybór rozwiązań najlepszych z punktu widzenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w bliższej i dalszej przyszłości;
- optymalizowanie przyszłości przedsiębiorstwa w sposób zrównoważony i odpowiedzialny;
- komfort w pracy zawodowej związany z wyborem decyzji i rozpoznawaniem ich wpływu na wyniki i sytuację finansową przedsiębiorstwa, jak również treść jego sprawozdań finansowych w wymiarze ex post i ex ante.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Diagnozowanie i Ocena Sytuacji Finansowej Przedsiębiorstwa kierowane są przede wszystkim do osób zainteresowanych rozwojem i doskonaleniem swojej wiedzy i umiejętności w zarządzaniu przedsiębiorstwem w sposób zrównoważony i odpowiedzialny z kreatywnym wykorzystaniem danych finansowych, zajmujących stanowiska takie jak Chief Finance Officer, manager do spraw analiz i planów finansowych, manager do spraw strategii rozwoju, kontroler finansowy, analityk finansowy, analityk biznesowy oraz przedsiębiorców zarządzających kompleksowo własną działalnością.
Program
I Moduł
- Przedsiębiorstwo jako uczestnik rynku
- Kompetencje psychologiczne analityka finansowego
- Wykorzystanie nowych technologii w diagnozowaniu i ocenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa
- Analiza ilościowo-jakościowa danych finansowych
- Cel badania a cele przedsiębiorstwa. Elementy mikroekonomii i finansów przedsiębiorstwa
- Wstępna ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa
- Identyfikacja czynników ryzyka w przedsiębiorstwie
II Moduł
- Pogłębione badanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, w tym:
- wstępna i rozwinięta analiza sprawozdań finansowych w ujęciu ex post
- wstępna i rozwinięta analiza sytuacji bieżącej
- due diligence
- analiza wskaźnikowa
- identyfikacja przyczyn obserwowanych trendów z wykorzystaniem elementów analizy sytuacyjnej
- identyfikacja obszarów zagrożenia z wykorzystaniem elementów analizy sytuacyjnej
- interpretacja wyników; formułowanie wniosków o sytuacji finansowej i opracowanie strategii dalszego funkcjonowania
- studia przypadków w warunkach równowagi i zagrożenia bankructwem
- Analiza fundamentalna
- Sytuacja kryzysowa przedsiębiorstwa
- Trening analityczny
Seminarium
Kierownik studiów
Ekonomistka z bogatym dorobkiem akademickim. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. Od 1993 związana z SGH, gdzie uzyskała kolejno stopień doktora i doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Doświadczenie zawodowe zdobywała również w handlu zagranicznym i administracji centralnej.
Wykładowcy
Związany jest z rynkiem kapitałowym od początku lat 90-tych XX w. Pracował zarówno na rynkach zagranicznych, jak i krajowym. Specjalizuje się w szeroko rozumianej bankowości inwestycyjnej, a zwłaszcza w analizie technicznej i fundamentalnej, inwestycjach alternatywnych oraz finansach behawioralnych.
Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów, rachunkowości i zarządzaniu ryzykiem dzięki pracy w firmach konsultingowych, instytucjach finansowych (banki, firmy leasingowe, TFI, TUW) oraz w przedsiębiorstwach na stanowiskach menadżerskich (CFO, dyrektor), a także jako członek rad nadzorczych.
Doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Profesor SGH w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji. Obecnie kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw w SGH. Kierownik Rady Programowej Kierunku Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Członek Rady Naukowej Dyscypliny ekonomia i finanse w SGH.
Adiunkt w Katedrze Teorii Systemów Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych. Absolwentka Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz studiów MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. W 2002 r. ukończyła kurs na doradcę inwestycyjnego, organizowany przez Stowarzyszenie Maklerów i Doradców Inwestycyjnych.
Kierownik studiów podyplomowych SGH. Pełnione stanowiska: b. doradca prezesa Rady Ministrów i wiceprezesa Rady Ministrów L. Balcerowicza; prezes i wiceprezes banków w latach 1991-2004 (w tym twórca i prezes Mazowieckiego Banku Regionalnego SA), b. wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Orgmasz, przewodniczący Rady Naukowej półrocznika Prakseologia i Zarządzanie.
Pracownik Instytutu Zarządzania Wartością, Zakładu Aksjologii i Pomiaru Wartości. Kierownik Podyplomowych Studiów SGH Metody Wyceny Spółki Kapitałowej, członek Komisji ds. Badań Naukowych w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, członek Klubu Rzymskiego oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Dziekan Studium Magisterskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej. Absolwentka SGH, gdzie uzyskała również stopień doktora na podstawie rozprawy „Powiązanie infrastruktury celnej z infrastrukturą techniczną w Polsce”. Rozprawę habilitacyjną poświęciła regionalizacji rynków energii.
Doktor nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w problematyce zmian strukturalnych, restrukturyzacji, finansowaniu przedsiębiorstw, zarządzaniu ryzykiem, bankowości. Pracownik naukowy SGH w KNOP.
Ekonomista i menedżer z bogatym dorobkiem na rynku kapitałowym i akademickim. Od 2018 roku w GK Murapol odpowiada za obszar marketingu, komunikacji strategicznej i relacji inwestorskich (PR&IR). Od 2017 roku członek rady nadzorczej ZUS.
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Jest adiunktem w Katedrze Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorskie wykłady na temat funkcjonowania giełdy i rynków kapitałowych.
Dyrektor Instytutu Kapitału Ludzkiego SGH. Ekspert Business Education Science Group Sp. z.o.o. Zajmuje się problematyką zachowań organizacyjnych, kreatywności i innowacyjności, dopasowania do organizacji, kompetencji i postaw w miejscu pracy oraz społecznymi aspektami zarządzania kapitałem ludzkim.

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, a także magister psychologii i filozofii. Pełnił funkcję kierownika i eksperta w wielu projektach badawczych finansowanych zarówno ze środków publicznych (NCN), unijnych (EFS), jak i prywatnych (sektor przedsiębiorstw).
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach Finanse i Bankowość oraz Zarządzanie i Marketing. Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji SGH.
Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów. Profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Biegły rewident, dyplomowana księgowa. Od 1989 r. związana z SGH. W latach 2007-2008 pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Członek Rady Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (przedstawiciel Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Radzie PANA) w kadencji 2020 – 2023. Członek Komisji Egzaminacyjnej dla kandydatów na biegłych rewidentów w latach 2008 – 2017. Od 2002 roku członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce od 1992 roku. Członek Komisji Etyki i Profesjonalizmu Zawodu Księgowego w latach 2003 – 2007 (Komisja opracowała Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości) a następnie sekretarz Komisji Profesjonalizmu Zawodu Księgowego przy Radzie Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w latach 2007 – 2011 oraz członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Komisji Edukacji Rachunkowości, Komisji Historii, Teorii i Praktyki Rachunkowości w latach 2011 – 2015, a także członek Rady Naukowej w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce kadencja 2019 - 2023.
Autorka wielu publikacji.
Laureatka indywidualnej nagrody rektora SGH za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej i za działalność naukową. W 2017 roku otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej.
Zainteresowania naukowe: teoria, historia i praktyka rachunkowości jednostki; rachunkowość banków komercyjnych oraz sprawozdawczość finansowa i nadzorcza banków; rachunkowość banków centralnych; rachunkowość funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, domów maklerskich, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych; rachunkowość jednostki jako systemu informacyjnego wspomagającego zarządzanie, w tym wyceny w wartości godziwej i ryzyka w rachunkowości, oraz wpływu dobrych praktyk na ład gospodarczy i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego; badanie sprawozdań finansowych oraz niezależność i etyka biegłego rewidenta, w tym badanie sprawozdań finansowych banków; notyfikacja badania sprawozdań finansowych i wykorzystanie efektów badania w podejmowaniu decyzji.
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Kierownik podyplomowych studiów Przygotowanie i ocena projektów inwestycyjno-innowacyjnych. Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Innowacjami w Instytucie Przedsiębiorstwa w SGH. Opiekun specjalności międzykierunkowej „Zarządzanie innowacjami”.
Brał udział w międzynarodowym projekcie MPPD z UoC (Kolonia) w charakterze koordynatora. W latach 2011-2013 pełnił funkcję członka Komisji Rekrutacyjnej dla studiów pierwszego stopnia rozpoczynających się w roku akademickim 2012/2013 i 2011/2012. Był również członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Przedsiębiorstwo wobec wyzwań globalnych”. W latach 2003 - 2005 brał udział w projekcie badawczym MNiI (finansowanym przez KBN) pt. „Czynniki sukcesu polskich przedsiębiorstw na rynkach UE”. Był przedstawicielem młodszych pracowników nauki w Radzie Naukowej Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w SGH. Współorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Strategie rozwoju współczesnych przedsiębiorstw”. W latach 1998 – 1999 pełnił funkcję sekretarza naukowego na Podyplomowym Studium Inwestycji w SGH.
Zainteresowania naukowe: zarządzanie strategiczne (analiza strategiczna i strategie przedsiębiorstw), przygotowanie i ocena projektów inwestycyjnych w warunkach gospodarki rynkowej, konkurencyjność przedsiębiorstw a źródła przewagi konkurencyjnej, analizy ekonomiczno-finansowe przedsiębiorstw i analizy branżowe.
Zainteresowania pozanaukowe: sport, turystyka górska, nowe technologie, informatyka.
Rekrutacja
Rekrutacja trwa na 1. edycję studiów, która zostanie uruchomiona w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023.
Zajęcia rozpoczną się w lutym 2023 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów,
- obrona pracy końcowej.
- Studia hybrydowe.
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 8:30–16:00.
- Opłata za całość studiów: 6500 zł.
dr hab. Agnieszka Cenkier, prof. SGH
tel.: +48 22 564 93 28
e-mail: acenkier@sgh.waw.pl
mgr Magdalena Karpowicz
tel.: +48 22 564 93 28
e-mail: mkarpo@sgh.waw.pl
