Studia Podyplomowe Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie

Studia Podyplomowe Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie dotyczą implementacji modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w przedsiębiorstwie.

Atuty kierunku
Grupa ludzi i gwiazdki ikona

MERYTORYCZNE WSPARCIE 
– studia posiadają patronat Krajowej Izby Gospodarki Odpadami 

Lupa i wykres ikona

Praktyczne Studia 
– przedstawiane na studiach case study powstały w oparciu o prawdziwe modele gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) 

Ekran komputera ustawienia ikona mała

Wygodne Studia 
– zajęcia prowadzone są w formule hybrydowej

Dlaczego warto?

  • Podczas studiów słuchacz nauczy się budowy biznesowego modelu GOZ (Gospodarki o Obiegu Zamkniętym) dla przedsiębiorstwa, który jest niezbędny do restrukturyzacji przedsiębiorstwa w kierunku GOZ, wymagają tego przepisy UE między innymi w związku z wprowadzeniem produktów i opakowań na rynek Unii Europejskiej i Polski.
  • Absolwent pozna zasady między innymi określenia śladu węglowego produktów, poziomu emisji czy sprawozdawczości oraz będzie mógł realizować czynniki ESG z wykorzystaniem poznanego modelu.
  • Słuchacz zapozna się także z kontrolingiem środowiskowym, do przeprowadzenia którego zobowiązane jest przedsiębiorstwo, kiedy startuje w przetargu.
  • Program prowadzony jest w wygodnej formule hybrydowej.

Czy dla mnie?

  • Studia Podyplomowe Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie kierowane są przede wszystkim do menedżerów średniego i wyższego szczebla przedsiębiorstw prywatnych oraz wszystkich innych osób zainteresowanych problematyką gospodarki cyrkularnej. 
  • Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte na tych studiach pozwolą absolwentom uniknąć w przyszłości ponoszenia dodatkowych kosztów wynikających z braku wiedzy dotyczącej GOZ, w tym kontrolingu środowiskowego. 
  • Zastosowanie modeli przedsiębiorstwa GOZ pozwoli właścicielom i menedżerom także na bardziej efektywne prowadzenie danego przedsiębiorstwa w zakresie gospodarki surowcami, gospodarki opakowaniami oraz gospodarki emisjami.

Program

Podstawy Teoretyczne Gospodarki Cyrkularnej

  • Wykład inauguracyjny
  • Istota i badania nad gospodarką cyrkularną
  • Finansowanie gospodarki cyrkularnej w Polsce
  • Ekoświadomość kapitału ludzkiego w modelu gospodarki cyrkularnej
  • Realizacja czynników ESG jako strategiczny kierunek działania współczesnych przedsiębiorstw prywatnych
  • System kaucyjny jako element gospodarki cyrkularnej

Gospodarka cyrkularna w przedsiębiorstwie – prezentacja rozwiązań stosowanych w praktyce gospodarczej

  • Model przedsiębiorstwa prywatnego opartego na gospodarce o obiegu zamkniętym i jego restrukturyzacja
  • Zagraniczne modele gospodarki  o obiegu zamkniętym
  • Przykłady zastosowań gospodarki cyrkularnej w przedsiębiorstwach
  • Obowiązki przedsiębiorców w zakresie prowadzenia rejestrów związanych z gospodarką cyrkularną

Aspekty prawne gospodarki cyrkularnej  

  • Aspekty prawne wprowadzania produktów i opakowań na rynki UE
  • Prawodawstwo UE dotyczące ochrony środowiska naturalnego i gospodarki opakowaniami  
  • Ramy prawne OZE w Polsce
  • Wprowadzenie przedsiębiorstwa na teren Unii Europejskiej oraz dostosowanie jego działalności do rejestrów i sprawozdawczości związanej z gospodarką cyrkularną w wybranych krajach Unii Europejskiej
  • Odpowiedzialność cywilno-prawna, administracyjna i karana przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska

Aspekty ekonomiczne gospodarki cyrkularnej 

  • Podstawy finansowania przedsiębiorstwa
  • Mierniki koniunktury gospodarczej
  • Innowacyjność i opłacalność modelu gospodarki cyrkularnej z punktu widzenia przedsiębiorstwa
  • Gospodarka cyrkularna w pozafinansowych informacjach przedstawionych w sprawozdawczości przedsiębiorstwa
  • Case study – badanie aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa pod kątem kontrolingu środowiskowego

Seminarium                                                      

Kierownik studiów

dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH
Kolegium Zarządzania i Finansów

Profesor SGH w Instytucie Finansów. Kluczowe kwalifikacje: analiza wskaźnikowa przedsiębiorstwa, analiza strategiczna organizacji, ocena efektywności nakładów inwestycyjnych w infrastrukturze, analiza kosztów i korzyści, biznesplan i studia wykonalności projektów inwestycyjnych, cykl życia produktów, ekonomia sektora publicznego, polityka gospodarcza, polityka przestrzenna, zarządzanie przestrzenią, restrukturyzacja przedsiębiorstw, ekologistka, zarządzanie nieruchomościami, gospodarka odpadami, gospodarka o obiegu zamkniętym. Współpraca z Krajową Izba Gospodarki Odpadami, Polską Izbą Gospodarki Odpadami, Spółką EKOPRO i innymi.

Twórca Studiów Podyplomowych Zarządzanie Gospodarką Odpadami w SGH.  Jeden z czterech konsultantów nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tzw. rewolucji śmieciowej. Kierownik zespołu badawczego nt.: „Wytyczne dotyczące ustalania maksymalnych i minimalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z analizą kosztów gospodarki odpadami komunalnym ponoszonych przez gminę”. Wyróżniony w 2017 r. przez Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast honorowym medalem „Polonia Pura” oraz podziękowaniami za wkład dydaktyczno-naukowy w rozwój polskiej gospodarki odpadami. Współkreator ze spółką EKOPRO biznesowych modeli gospodarki o obiegu zamkniętym dla przedsiębiorstw – współfinansowane przez PARP.

Wykładowcy

prof. dr hab. Janusz Ostaszewski

Dyrektor Instytutu Finansów W Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wybitny specjalista w dziedzinie finansów. W latach 2005–2012 przez dwie kadencje był Dziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów. Ukończył studia podyplomowe o profilu finansowo-menedżerskim w Scuola Superiore Enrico Mattei w Mediolanie.

Zasadniczym przedmiotem prowadzonych przez niego badań są zagadnienia związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ich gospodarką finansową oraz  strategią finansową. Znajduje to odzwierciedlenie  w prowadzonych od wielu lat zajęciach z przedmiotów takich jak: finanse przedsiębiorstwa, finanse, zarządzanie a także w licznych opracowanych przezeń materiałach dydaktycznych i publikacjach. Jego dorobek naukowy liczy  ponad 150 tytułów różnego rodzaju opracowań naukowych, w tym 50 pozycji książkowych. Dotychczas pod kierunkiem prof. Janusza Ostaszewskiego zostały napisane i obronione 23 prace doktorskie. Kilkuletnia praca w Ministerstwie Finansów na stanowisku dyrektora Departamentu Spraw Majątkowych i późniejsza aktywność zawodowa jako doradcy Prezesa Kredyt Lease SA oraz praca w Biurze Finansowym Kancelarii Sejmu a także pełnienie funkcji członka rady nadzorczej Banku PKO BP dodatkowo rozwinęły  jego zainteresowania finansami.  Dzięki wieloletniej aktywności w sektorze finansowym zyskał nie tylko możliwość konfrontowania teorii z praktyką, lecz także asumpt do nowych przemyśleń na temat finansów, co poszerzyło jego zainteresowania badawcze.
mgr Justyna Biernacka

Absolwentka WAPW, doktorantka KZIF SGH. Pisze pracę doktorską na podstawie badań o gospodarce w obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwie. Uprawniona architekt, LEED AP BD+C oraz Certified Passive House Designer.  Od 2016 r. jej zainteresowania zawodowe kierują się w stronę zarządzania zrównoważonym rozwojem w organizacjach.

Sustainability Managing Partner w firmie doradczej MATERIALITY, gdzie zajmuje się wpływem działalności przedsiębiorstw na środowisko i otoczenie społeczne oraz włączaniem aspektów zrównoważonych do strategii rozwoju ich biznesu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół transformacji cyrkularnej.
mgr Edwin Górnicki

Specjalista w dziedzinie ekonomiki gospodarki odpadami komunalnymi. Były prezes GRUPY Sulo- Polska. Absolwent Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (Dipl.Ing.Oek) oraz Europejskiego Studium Menedżerów Gospodarki Komunalnej SGH. Współzałożyciel Polskiej Unii Gospodarki Odpadami. Autor i współautor publikacji książkowych oraz artykułów specjalistycznych z zakresu kształtowania ekonomicznych instrumentów zagospodarowania strumienia odpadów komunalnych.

Doktorant SGH. Inicjator i współprowadzący konferencji organizowanych na SGH poświęconych gospodarce odpadami.
dr hab. Monika Czerwonka, prof. SGH

Kierownik Zakładu Rynków Kapitałowych i Teorii Finansów, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia magisterskie oraz dzienne studia doktoranckie). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansami behawioralnymi oraz psychologią rynku. Wykłada przedmiot „Finanse behawioralne” na studiach dziennych.

Współautorka książki „Finanse behawioralne. Zachowania inwestorów i rynku”, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2012. Prowadzi również badania w zakresie inwestowania społecznie odpowiedzialnego. Autorka pierwszej polskiej książki z tego zakresu pt: „Inwestowanie społecznie odpowiedzialne”, Difin, Warszawa 2013. Interesuje się również finansami kulturowymi, miejscem etyki we współczesnej ekonomii oraz inwestowaniem etycznym.
mgr Jolanta Panas

Starszy specjalista ds. nieruchomości w międzynarodowym koncernie budowlanym, rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości, z uprawnieniami do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości STRABAG BRVZ Sp. z o.o.

dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH

Kierował Katedrą Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Twórca Studiów Podyplomowych Zarządzanie Gospodarką Odpadami w SGH.  Ekspert Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Jeden z 4 konsultantów nowelizowanej ustawy o utrzymani czystości i porządku w gminach, tzw. rewolucji śmieciowej.

Kierownik zespołu badawczego: Wytyczne dotyczące ustalania maksymalnych i minimalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z analizą kosztów gospodarki odpadami komunalnym ponoszonych przez gminę. Wyróżniony w 2017 r. przez Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast honorowym medalem „Polonia Pura” oraz podziękowaniami za wkład dydaktyczno-naukowy w rozwój polskiej gospodarki odpadami. Współkreator ze spółką EKOPRO biznesowych modeli gospodarki o obiegu zamkniętym dla przedsiębiorstw.
Magdalena Dziczek
Magdalena Dziczek

Absolwentka Zarządzania Strategicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz skandynawistyki na Uniwersytecie SWPS. Doktorantka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2010 roku zajmuje się gospodarką odpadami. Reprezentowała Krajową Izbę Gospodarki Odpadami w Brukseli oraz współpracowała z Municipal Waste Europe.

Dzięki tej współpracy aktywnie zaangażowała się w tworzenie założeń Pakietu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Reprezentowała MPO w Warsaw Sp. z o.o. na stanowisku Dyrektor Działu Strategii. Obecnie reprezentuje Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, pełniąc funkcję członka zarządu i dyrektora Biura. Zaangażowana w prace EUROPEN, dzięki któremu aktywnie uczestniczy w tworzeniu unijnych regulacji odpadowych i opakowaniowych. Ekspert w grupie roboczej Joint Research Centre dedykowanej wypracowaniu zharmonizowanych oznaczeń dla systemów selektywnej zbiórki na poziomie UE. Wspólnie z Nestle Polska i Pepsico Polska realizuje projekt ReFlex dedykowany sortowaniu i recyklingowi elastycznych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. W swojej pracy i badaniach naukowych koncentruje się na doskonaleniu systemu gospodarki odpadami w Polsce, szczególnie w kontekście budowania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
tomasz-nalewa-podyplomowe
dr. inż. Tomasz Nalewa

Prezes Zarządu/Wspólnik GRUPY EKOPRO. Ekspert i audytor GOZ. Od ponad 25 lat na strategicznych stanowiskach menedżerskich w przedsiębiorstwach współpracujących z korporacjami oraz międzynarodowymi grupami kapitałowymi, będących światowymi liderami swoich segmentów w zakresie zarządzania projektami, zarządzania zakładem produkcyjnym i zarządzania zespołem sprzedażowym w branżach Automotive i FMCG. Audytor wewnętrzny procesów wg ISO 9001 oraz ISO 14001.

Jego obszary badawcze to inżynieria produkcji, praktyczne zastosowanie metod Kaizen, Lean Management oraz VSM w procesach produkcyjnych, innowacyjne metody optymalizacji systemów produkcyjnych w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ). Ekspert Stowarzyszenia “Polski Ruch Czystszej Produkcji”, programu „Climate Leadership”, portali sozosfera.pl i samochody.pl. Członek Grupy Eksperckiej Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jacek Adamczak
dr Jacek Adamczak

Dyrektor Zarządzający/Wspólnik GRUPY EKOPRO. Ekspert i audytor GOZ. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu ekonomicznie uzasadnionych modeli biznesowych w procesowej i operacyjnej działalności przedsiębiorstw w ich restrukturyzacji w model gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wprowadzaniu polskich przedsiębiorstw pod względem ich rejestracji i sprawozdawczości wynikających z obowiązków przedsiębiorców związanych z gospodarką produktami i opakowaniami na obszarze Unii Europejskiej.

Audytor wewnętrzny ISO 9001 oraz ISO 14001. Ekspert GOZ Programu „Climate Leadership”, Stowarzyszenia „Polski Ruch Czystszej Produkcji”, portalu sozosfera.pl oraz portalu samochody.pl w zakresie wprowadzania i eksploatowania niskoemisyjnych flot pojazdów w przedsiębiorstwach i organizacjach. Autor monografii „Restrukturyzacja przedsiębiorstwa komunalnego w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie gospodarki odpadami”, Wydawnictwo SGH.
Andrzej Bartoszkiewicz

Wynalazca Systemu EKO AB. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu na Wydziale Rolnictwa – specjalność ekonomika rolnictwa i studiów podyplomowych m.in. ochrony środowiska; od 1989 r. zajmujący się problematyką szeroko pojętej ochrony środowiska, specjalizujący się głównie w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi. Wyróżniony w kategorii Ekologia w Plebiscycie Czytelników Przeglądu Technicznego o tytuł Złotego Inżyniera 2006 r. Zdobywca nagrody głównej Fundacji Wokulski Pozytywista Roku 2011 w kategorii Ekologia i Rozwój Zrównoważony.

Mateusz Łajewski
dr Mateusz Łajewski

Pracownik Katedry Ekonomii Politycznej, Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku oraz Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Absolwent kierunku Ekonomiczno-prawnego, specjalność Gospodarowanie finansami w sektorze publicznym na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował w Universita degli studi di Verona we Włoszech oraz Universidad de Murcia w Hiszpanii w ramach programu LPP Erasmus i Erasmus+.

Odbył staże naukowe w Slovak University of Agriculture w Nitrze i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autor licznych publikacji naukowych, w tym monografii „Modele świadczenia usług z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi i ich efektywność”. Dorobek naukowy koncentruje się wokół gospodarki komunalnej oraz gospodarki odpadami komunalnymi i jej funkcjonowania.
Adrian Szejna
Adrian Szejna

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, osób fizycznych i prawnych. Zajmuje się prawem blisko 20 lat, specjalizuje się w koncyliacyjnym rozwiązywaniu sporów pomiędzy różnymi podmiotami. Specjalizuje się w prawie cywilnym, karnym, gospodarczym, prawo związane z szeroko pojętą ochroną środowiska uważa za bardzo perspektywiczne. Potrafi dzielić się wiedzą i doświadczeniem. 

„ ”

Informacje techniczne

Zajęcia będą organizowane w uczelni oraz online za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.

POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS

Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. 

Wymagania techniczne: komputer stacjonarny, laptop oraz urządzenia mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji (w przypadku braku mikrofonu, dyskusja może być prowadzona na chacie).

Rekrutacja

Trwa rekrutacja na pierwszą edycję studiów. Edycja ta zostanie uruchomiona w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w listopadzie 2024 r. Istnieje potencjalna możliwość, iż w przypadku zebrania grupy wcześniej, zajęcia zostaną uruchomione jeszcze w tym semestrze.

Czas trwania studiów: 2 semestry.

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:

  • umowa o warunkach odpłatności za studia, 

    Dokument
  • formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,

Uwaga:

Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.

Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach i przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów.

Harmonogram

I semestr

  • 26–27.10.2024 r.
  • 23–24.11.2024 r.
  • 7–8.12.2024 r.
  • 11–12.01.2025 r.
  • 25–26.01.2025 r..

II semestr

  • 15–16.02.2025 r.
  • 01–02.03.2025 r.
  • 29–30.03.2025 r.
  • 12–13.04.2025 r.
  • 26–27.04.2025 r.
  • 10–11.05.2025 r.
  • 31.05–01.06.2025 r.
  • 14–15.06.2025 r.

Egzamin końcowy przewidywany jest na koniec czerwca (pierwszy termin) i we wrześniu (dwa terminy do ustalenia ze słuchaczami).

Opłaty

Opłata za całość studiów wynosi 7000 zł. Możliwe dwie raty: I rata przy zapisie na studia, II rata płatna do 30 marca 2025 r.

W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.

Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.

Kontakt

KIEROWNIK STUDIÓW
dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH
e-mail: zgrzym@sgh.waw.pl
tel.: +48 601 094 391

ADRES DO KORESPONDENCJI
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
ul. Madalińskiego 6/8, pok. 310
02-513 Warszawa

ORGANIZATOR STUDIÓW
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Finansów
Zakład Finansów Przedsiębiorstwa

Pliki do pobrania:

REKRUTACJA TRWA

  • Studia hybrydowe
  • Opłata za całość studiów wynosi 7000 zł (możliwe raty).
KIEROWNIK STUDIÓW

dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH
e-mail: zgrzym@sgh.waw.pl
tel.: +48 601 094 391

Programy MBA i studia podyplomowe