Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa
Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa mają na celu przekazanie aktualnej wiedzy z rachunkowości i finansów przedsiębiorstwa oraz nabycie praktycznych umiejętności prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.

Aktualna wiedza – oparta na najnowszych przepisach i wytycznych

Praktyczne kompetencje – związane z rachunkowością i finansami podmiotu

Renomowana kadra – pracownicy naukowi oraz doświadczeni praktycy
Dlaczego warto?
- Zdobywana wiedza znajduje bezpośrednie praktyczne zastosowanie i pozwala rozwinąć się w dotychczasowej pracy, przekwalifikować się lub rozpocząć pracę po raz pierwszy.
- Wiedza z zakresu szeroko pojętej rachunkowości i dyscyplin z nią związanych niezbędna jest przede wszystkim księgowym czy szerzej pracownikom działów finansowo-księgowych, ale także analitykom finansowym, podatkowcom czy informatykom.
- Wiedza ta będzie niezbędna w jednostkach, dla których przepisem rachunkowości jest krajowe prawo bilansowe, a także w jednostkach, które są obowiązane stosować wzorce zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.
- Po zrealizowaniu programu możliwe będzie m.in. przeprowadzenie analizy finansowej jednostki, prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzenie sprawozdania finansowego czy zaproponowanie w jednostce rozwiązania z obszaru optymalizacji podatkowej.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa adresowane są do:
- pracowników służb finansowo-księgowych,
- pracowników biur rachunkowych,
- kadry kierowniczej,
- wszystkich innych osób, które chcą w przyszłości zajmować się rachunkowością i sprawozdawczością finansową.
Program
- Podstawy rachunkowości – 12 godz.
- Rachunkowość finansowa – 71 godz.
- Sprawozdawczość finansowa – 18 godz.
- Rachunkowość podatkowa – 8 godz.
- Wybrane zagadnienia z niektórych dziedzin prawa – 25 godz.
- Analiza finansowa – 8 godz.
- Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza – 16 godz.
- Zobowiązania podatkowe, opłaty i zobowiązania o charakterze podatkowym – 38 godz.
- Efektywność w finansach i rachunkowości – 4 godz.
- Finanse i zarządzanie finansami – 14 godz.
- Ubezpieczenia społeczne – 4 godz.
Kierownik studiów
Wieloletni pracownik Katedry Rachunkowości w SGH. Aktualnie kierownik 44. edycji Studiów Podyplomowych Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa. Były kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstwa w SGH, były kierownik Zakładu Podatki w Instytucie Finansów w SGH, były członek Komisji Egzaminacyjnej dla Biegłych Rewidentów.
Wykładowcy
Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki na kierunku prawo oraz prawo finansowe i skarbowość, a także na studiach podyplomowych. Obecnie również dyrektor Departamentu Analiz Podatkowych w Ministerstwie Finansów.
Wieloletni pracownik Katedry Rachunkowości w SGH. Aktualnie kierownik 44. edycji Studiów Podyplomowych Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa. Były kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstwa w SGH, były kierownik Zakładu Podatki w Instytucie Finansów w SGH, były członek Komisji Egzaminacyjnej dla Biegłych Rewidentów.
Autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości m.in.: Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa w przykładach według krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości, Sprawozdawczość finansowa według krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości, Rachunkowość podatkowa, VAT w działalności gospodarczej.
W 2000 r. uzyskał w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 2012 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie finanse na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Znaczenie polityki finansowej i czynników społeczno-kulturowych dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw”. W latach 1994–2012 pracował w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W tym okresie pracował również w różnych przedsiębiorstwach i jednostkach sektora finansów publicznych, w tym np. Johnson&Johnson Poland czy w Ministerstwie Finansów.
Pracuje w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie nabyte w instytucjach finansowych i przedsiębiorstwach. Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii z tematyki finansów i bankowości.
Partner zarządzający, założyciel PKF Consult Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.; biegły rewident nr 1326; członek Komisji Nadzoru Audytowego w latach 2009-2016; członek Komisji ds. Etyki przy Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów; członek Rady Fundatorów Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów; biegły rewident z 30-letnim stażem. Jest partnerem zarządzającym firmy audytorskiej PKF Consult, działającej na polskim rynku od 28 lat, która realizuje usługi w obszarach: audyt finansowy, doradztwo podatkowe, konsulting gospodarczy, outsourcing rachunkowości, szkolenia.
Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych na Politechnice Koszalińskiej. Ukończyła Podyplomowe Studia Podatkowe oraz Podyplomowe Studia Międzynarodowych Strategii Podatkowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktorantka Wydziału Prawa i Administracji UW, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą koncepcji oraz ewolucji pojęcia dochodu w ustawach podatkowych.
Adiunkt w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, egzaminator w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów. Specjalizuje się w rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów. Od ponad 20 lat prowadzi wykłady w ramach różnych kierunków studiów I i II stopnia, studiów podyplomowych, studiów MBA, kursy i warsztaty dla podmiotów gospodarczych.
Prezes Instytutu Studiów Podatkowych. Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej oraz na innych uczelniach. Doradca podatkowy oraz radca prawny. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Honorowy przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W latach 1992–1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego.
Pracuje w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, prokurator. Od ponad 20 lat wykonuje zawód prokuratora, obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Praca habilitacyjna mieściła się w ekonomii instytucjonalnej, a dotyczyła upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców w kryzysie (monografia habilitacyjna pt. Przedsiębiorca w obliczu upadłości.
Szef projektów transformacji biznesu z 16 letnim doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu zmian w organizacjach, zarządzaniu projektami, zarządzaniu zmianą. Doradca i coach zarządów i menadżerów w zakresie poprawy efektywności, wykorzystania technologii IT, modyfikacji kultury organizacyjnej, wprowadzania zmian. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Senatu SGH, wybitny specjalista w dziedzinie finansów. W latach 2005–2012 przez dwie kadencje był dziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów. Ukończył studia podyplomowe o profilu finansowo-menedżerskim w Scuola Superiore Enrico Mattei w Mediolanie. Zasadniczym przedmiotem prowadzonych przez niego badań są zagadnienia związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ich gospodarką finansową oraz strategią finansową.
Senior partner, doktor ekonomii oraz doradca podatkowy. Minister finansów w Gabinecie Cieni BCC. W latach 1989-2003, jako dyrektor departamentu, a następnie wiceminister finansów, współtworzyła i nadzorowała polski system podatkowy. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym. Doradza krajowym i zagranicznym przedsiębiorstwom, a także instytucjom finansowym.
Radca prawny i ekspert z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Z ponad 15-letnim stażem pracy w Centrali ZUS – Departamencie Ubezpieczeń i Składek. Pracując w C/ZUS brał udział w opiniowaniu aktów prawnych związanych z ubezpieczeniami oraz analizował wydawane przez ZUS interpretacje w zakresie ich zgodności z przepisami, kontrolował jednostki terenowe ZUS.
Adiunkt w Zakładzie Podatków Instytutu Finansów SGH, wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia na różnych rodzajach studiów i kursów (Zaawansowana rachunkowość finansowa, Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, Rachunkowość podatkowa, Sprawozdawczość finansowa, Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa).
Informacje techniczne
Zajęcia będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.
POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS
Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów.
Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop oraz urządzenia mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji (w przypadku braku mikrofonu, dyskusja może być prowadzona na czacie).
Rekrutacja
Rekrutacja trwa.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- obecność i aktywność w zajęciach,
- zdanie trzech egzaminów cząstkowych obejmujących swoim zakresem przedmioty/bloki tematyczne:
- Prawo
- Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza
- Rachunkowość finansowa i sprawozdawczość finansowa
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów oraz jej obrona.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 6600 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach:
I rata – płatna przy zapisie,
II rata – płatna do 31 stycznia.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
prof. dr hab. Irena Olchowicz
e-mail: iolcho@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Instytut Finansów Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Siedziba:
ul. Madalińskiego 6/8 (budynek M), pok. 334
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Finansów
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w piątki 16:00–19:30, soboty 8:30–15:40 i niedziele 8:30–15:40.
- Opłata za całość studiów: 6600 zł (możliwe raty).

prof. dr hab. Irena Olchowicz
e-mail: iolcho@sgh.waw.pl
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
