Zawartość predykcyjna modeli kursu równowagi

Zrozumienie zależności między zmiennymi makroekonomicznymi a wartością kursu walutowego, jak również umiejętność prognozowania jego przyszłych zmian są ważne dla wielu podmiotów gospodarczych. Dla instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polityki gospodarczej kluczowe jest to, że wahania kursów walutowych mają istotny wpływ na gospodarkę. Z tego powodu instytucje te szczegółowo analizują zmiany kursów walutowych przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki gospodarczej, ale także przy zarządzaniu aktywami i zobowiązaniami zagranicznymi.

Dla inwestora istotną kwestią jest to, że aktywa zagraniczne często stanowią dużą część jego portfela. Umiejętność przewidywania ruchów na rynkach walutowych może być zatem wykorzystana do konstruowania dochodowych strategii inwestycyjnych. Z kolei dla eksporterów i importerów wahania kursów walut stanowią jeden z najważniejszych czynników ryzyka ich aktywności ekonomicznej. Punktem odniesienia w prognozowaniu kursów walutowych jest prognoza naiwna, pochodząca z modelu błądzenia losowego, która zakłada brak zmian kursu.

Okazuje się, że stworzenie modelu ekonometrycznego lub ekonomicznego, który systematycznie dostarczałby bardziej precyzyjnych prognoz niż model błądzenia losowego, to prawdziwe wyzwanie. W projekcie podjęto to wyzwanie, przeprowadzając wszechstronną analizę zawartości predykcyjnej modeli kursów równowagi (Equilibrium Exchange Rate, EER).

Przydatność modeli EER, które zakładają długookresowy związek między kursami walutowymi i zmiennymi makroekonomicznymi, będzie testowana za pomocą trzech podejść. Po pierwsze, skupimy się na dokładności prognoz kursów walutowych opartych na modelach EER. Po drugie, ocenimy charakterystyki strategii inwestycyjnych na rynku walutowym, które są oparte na modelach EER. Po trzecie, zbadamy, czy odchylenia kursów od poziomu EER są wskaźnikami wyprzedzającymi dla zmiennych makroekonomicznych. Wyniki projektu pomogą zrozumieć związek między kursami walutowymi oraz fundamentami makroekonomicznymi, a zatem będą mogły być wykorzystane w prowadzeniu polityki gospodarczej. Ponadto zaprezentujemy metody pomocne w prognozowaniu kursów walutowych, które zostaną wykorzystane w procesie zarządzania ryzykiem walutowym.

Kierownik projektu:
prof. dr hab. Michał Rubaszek
Wartość projektu:
299 900 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
luty 2020 - luty 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.