Konkurencja na Jednolitym Europejskim Rynku oraz Europy Środkowo-Wschodniej – szanse i zagrożenia dla polskich firm. Problemy ekonomiczno-prawne

Polska od trzech dekad buduje i umacnia gospodarkę rynkową z właściwymi jej instytucjami i mechanizmami oraz otwiera ją na konkurencję (współpracę) zagraniczną. Istotnym krokiem stało się członkostwo w Unii Europejskiej wraz z włączeniem polskich przedsiębiorstw w obszar Jednolitego Europejskiego Rynku. Konkurencja wzmocniła mechanizmy selekcji, prowadząc do wypierania najmniej efektywnych graczy oraz pokusy działań zmierzających do zaprzeczenia swobodnej konkurencji przez powstawanie monopoli i związanych z tym uprzywilejowaniem jednych podmiotów kosztem innych.

Celem projektu jest identyfikacja kluczowych problemów ekonomiczno-prawnych dotyczących teorii i praktyki konkurencji pomiędzy podmiotami krajów Unii Europejskiej na Jednolitym Europejskim Rynku   oraz wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wraz z rekomendacjami instytucjonalnych zmian ograniczających praktyki nieuczciwej konkurencji. Szczególna uwaga poświęcona będzie zmianom związanym z postępem technicznym, innowacjami, zwłaszcza ze zjawiskami cyfryzacji i dalszymi implikacjami tych procesów.

Wieloaspektowa analiza zagadnień pozwoli na poszerzenie wiedzy nt. zmian procesów i mechanizmów rynkowej konkurencji i ich współczesnych uwarunkowań oraz posłuży identyfikowaniu i eliminowaniu praktyk naruszania uczciwej konkurencji.

Kierownik projektu:
dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH
Wartość projektu:
11 000 PLN
Instytujca finansująca:
SGH
Data realizacji:
Styczeń 2021 - Grudzień 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Gospodarki Światowej
.