Innowacyjne startupy w regionalnych systemach innowacji we Włoszech: czynniki powstawania nowych firm

Celem projektu badawczego jest poznanie czynników wpływających na powstawanie przedsiębiorstw typu start-up w regionalnych systemach innowacji. Wybór problematyki podyktowany jest rosnącym znaczeniem start-upów w stymulowaniu konkurencyjności gospodarczej przez komercjalizację wiedzy. Pomimo rozwiniętej bazy naukowej kraje Unii Europejskiej osiągają słabe wyniki w obszarze komercjalizacji badań naukowych, co przekłada się na relatywnie niski poziom innowacyjności gospodarczej.

Centralną rolę w procesach komercjalizacji wiedzy odgrywa sektor przedsiębiorstw. Start-upy stanowią szczególny typ przedsiębiorstw innowacyjnych, ponieważ wykazują większą niż dojrzałe firmy zdolność do opracowywania innowacji o charakterze przełomowym. Poziom przedsiębiorczości start-upowej jest wysoce zróżnicowany regionalnie. Poznanie specyficznych czynników o charakterze regionalnym, które wpływają na zawiązywanie się start-upów, pozwoliłoby na dostosowanie instrumentów polityki innowacyjnej do specyfiki otoczenia instytucjonalnego i warunków socjo-ekonomicznych w regionie.

Główną oś teoretyczną badania stanowi koncepcja regionalnych systemów innowacji. Badanie zostanie przeprowadzone na podstawie danych z Włoch, obejmujących nowe przedsiębiorstwa o wysokim potencjale innowacyjnym. Specyficzne uwarunkowanie historyczno-kulturowe Włoch, przejawiające się w znaczących różnicach w rozwoju gospodarczo-społecznym pomiędzy regionami, pozwoli uwzględnić w badaniu wiele czynników, zarówno natury społecznej, jak i gospodarczej.

Kierownik projektu:
mgr Ewa Szulc-Wódarska
Wartość projektu:
66 602 PLN
Instytujca finansująca:
NCN
Data realizacji:
Czerwiec 2020 - Czerwiec 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Gospodarki Światowej
.