Bezrobocie rejestrowane jako nie-tradycyjna ścieżka dezaktywizacji zawodowej osób starszych. Analiza z wykorzystaniem danych wzdłużnych o wielokrotnych zdarzeniach

Osoby starsze przez wiele lat były zachęcane do wczesnej dezaktywizacji zawodowej. Wiele z nich przeszło na emeryturę nim zdążyło się zestarzeć. W Polsce odpływ z siły roboczej do bierności zawodowej był wspierany przez procesy restrukturyzacyjne i przestarzałe kwalifikacje osób starszych, przekonanie o stałej liczbie miejsc pracy dostępnych w gospodarce czy możliwości skorzystania z zasiłków / świadczeń przedemerytalnych lub przejścia na wcześniejszą emeryturę. Procesy wczesnej dezaktywizacji zawodowej stały się problematyczne przy silnie postępującym procesie starzenia się społeczeństwa, niskim współczynniku dzietności i odwracaniu się piramidy demograficznej. Obecnie w okresie niskich stóp aktywności zawodowej każdy pracownik jest na wagę złota. 

Głównym celem projektu badawczego jest analiza ścieżek przywiązania do rynku pracy, które prowadziły do bierności zawodowej w późnym wieku za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy. Obserwujemy historie aktywności zawodowej wszystkich osób urodzonych między 1940 a 1965 r., które doświadczyły choć jednego okresu bezrobocia rejestrowanego i wyrejestrowały się z urzędu pracy między 1990 r. a 2017 r. z powodu:

  1. rozpoczęcia pobierania emerytury;
  2. rozpoczęcia pobierania renty;
  3. rozpoczęcia pobierania zasiłku / świadczenia przedemerytalnego;
  4. osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego

oraz porównujemy je do wszystkich pozostałych osób z tych samych kohort urodzeniowych. 

 

Kierownik projektu:
dr hab. Ewa Gałecka-Burdziak, prof. SGH
Wartość projektu:
710 820 PLN
Instytujca finansująca:
NCN
Data realizacji:
Sierpień 2019 - Lipiec 2024
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.