Międzynarodowa Rada Doradcza (IAB)

Międzynarodowa Rada Doradcza (IAB) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest ciałem konsultacyjnym, które zostało powołane do życia, by doradzać rektorowi SGH w sprawach dotyczących bieżących wyzwań i długofalowej strategii dla uczelni.

Rada wyznacza kierunki działania i udziela wskazówek odnośnie do tego, jak realizować priorytetowe zadania i jak wymiernie oceniać całokształt wyników naukowych SGH, co ma kluczowe znaczenie, gdy chodzi o spełnienia kryteriów międzynarodowych akredytacji czy znalezienie się w gronie najlepszych uczelni ekonomicznych i biznesowych w rankingach.

Międzynarodową Radę Doradczą (IAB) to grupa wybitnych naukowców i doświadczonych przedstawicieli kadry kierowniczej szkół akademickich pochodzących ze wszystkich kontynentów i reprezentujących najbardziej prestiżowe uczelnie ekonomiczne i szkoły biznesu z całego świata.
Spotkania IAB odbywają się osobiście i online; organizowane są kilka razy w roku.

Obecnie w pracach Rady bierze udział ośmiu członków:

  • prof. Stefano Caselli, prorektor do spraw międzynarodowych Uniwersytetu Bocconiego w Mediolanie,
  • prof. Edeltraud Hanappi-Egger, rektor Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu (WU),
  • prof. Jan Kratzer, profesor przedsiębiorczości i zarządzania innowacjami oraz dyrektor ds. naukowych i założyciel Centrum Przedsiębiorczości (CfE) na Berlińskim Uniwersytecie Technicznym,
  • prof. Gregory Mosier, dziekan College of Business na Uniwersytecie Nevady w Reno,
  • prof. Julia von Maltzan Pacheco, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Administracji Biznesowej w Sao Paulo Fundacji Getulio Vargasa,
  • prof. Sri Zaheer, dziekan Carlson School of Management na Uniwersytecie Minnesoty,
  • prof. Sin Hoon Hum, prodziekan Szkoły Biznesu na Narodowym Uniwersytecie Singapuru,
  • prof. Sherif H. Kamel, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze.
Członkowie IAB

Prof. Edeltraud Hanappi-Egger (Europa − Austria)

Rektorka Uniwersytetu Wiedeńskiego (WU). Doktorat z informatyki uzyskała na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu (TUW), a następnie odbyła liczne pobyty badawcze za granicą, m.in. w Sztokholmie, Toronto i Oslo. W 1996 roku uzyskała venia docendi (habilitację) w zakresie informatyki stosowanej na TUW i pozostała tam na stanowisku profesora nadzwyczajnego do 2002 roku. Od tego też roku pracuje na WU jako profesor w dziedzinie płci społeczno-kulturowej i różnorodności w organizacjach.

Prof. Hanappi-Egger ma na swoim koncie ponad 350 publikacji z zakresu płci społeczno-kulturowej/różnorodności w organizacjach. Pracowała w wielu międzynarodowych instytucjach badawczych (m.in. w LSE ina Uniwersytecie McGilla), a także pełniła funkcję kierowniczki katedry UE Jeana Monneta. W latach 2008-2013 była członkiem Rady Uniwersyteckiej Uniwersytetu Technicznego w Grazu, w latach 2006-2009 pełniła funkcję przewodniczącej Senatu na WU, a w latach 2012-2014 była kierowniczką Wydziału Zarządzania.

Funkcję rektorki WU pełni od 1 października 2015 r. i jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Od czerwca 2016 r. do grudnia 2017 r. pełniła również funkcję wiceprezeski Universities Austria (uniko). Jest członkinią wielu międzynarodowych sieci akademickich, rad nadzorczych i ciał doradczych.

Jest autorką kilku książek i broszur publikowanych w czasopismach naukowych.


Prof. Stefano Caselli (Włochy)

Prorektor ds. międzynarodowych na Uniwersytecie Bocconiego, gdzie jest również profesorem zwyczajnym bankowości i finansów na Wydziale Finansów oraz Katedrze Inwestycji Długoterminowych i Bezwzględnej Rentowności Algebris. Jest członkiem zarządu Szkoły Zarządzania SDA Bocconi.

Prof. Caselli bierze również udział w Komitecie Sterującym CIVICA, Uniwersytetu Nauk Społecznych, a Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest jednym z uczestników tego projektu. Jest członkiem zarządu CEMS, Globalnego sojuszu w edukacji zarządzania.


Prof. Gregory Mosier (USA)

Dziekan Wyższej Szkoły Biznesu (College of Business) na Uniwersytecie w Nevadzie (od 2007 r.). Prof. Mosier jest członkiem Rady Powierniczej KNPB Public Broadcasting, Rady Doradczej Tahoe Ridge Winery, Rady Doradczej C4Cube, prywatnie finansowanego inkubatora biznesu działającego non-profit oraz Urzędu ds. Rozwoju Gospodarzego Nevady Zachodniej, a także Doradcą Branżowym ds. Usług Biznesowych i Finansowych.
Jako dziekan prowadził planowanie strategiczne College’u z inicjatywami w zakresie sukcesu studenckiego, zrównoważonego rozwoju i studiów globalnych. Wśród innych jego inicjatyw znalazł się nowy model Rady Doradczej College’u , pozwalający na większy udział absolwentów i sympatyków, program partnerów korporacyjnych, a także kampania marketingowa College’u obejmująca publikacje oraz media drukowane i elektroniczne.

Prof. Mosier pełnił wcześniej funkcję tymczasowego dziekana Szkoły Biznesu Spears (Spears School of Business) na Uniwersytecie Stanu Oklahoma, prodziekana na Uniwersytecie Stanu Oklahoma, profesora regenta oraz profesora Puterbaugh nauk prawniczych w biznesie.
Jest byłym prawnikiem korporacyjnym, pracował w przemyśle naftowym i gazowym w Teksasie i jest członkiem stowarzyszeń prawników w stanach Kansas, Teksas i Oklahoma.

Gregory Mosier jest autorem lub współautorem licznych artykułów i publikacji w czasopismach, a jego badania koncentrują się na technologii i prawie, prawie handlowym i biznesie międzynarodowym.


Prof. Sri Zaheer (USA)

Srilata (Sri) Zaheer została 12. dziekanem Szkoły Biznesu Carlson (Carlson School of Management) na Uniwersytecie Minnesoty 8 marca 2012 r. Podczas swojej kadencji jako dziekan Carlson School Sri uruchomiła inicjatywę dla weteranów wojskowych, aby pomóc żołnierzom i żołnierkom przejść z kariery wojskowej do biznesowej.

Oprócz tego zwiększyła zaangażowanie społeczności biznesowej w działalność szkoły, co zaowocowało bogactwem nowych możliwości uczenia się przez doświadczenie dla studentów, a także nadzorowała wprowadzenie nowych kierunków w zakresie analityki biznesowej, zarządzania łańcuchem dostaw i finansów oraz nowych programów we współpracy z Uniwersytetem Tsinghua w Pekinie i Uniwersytetem Tongji w Szanghaju, a także kierunków i świadectw online.

Prof. Sri zajmuje stanowisko kierowniczki katedry Elmera L. Andersena zajmującej się globalną społeczną odpowiedzialnością biznesu, a jej badania koncentrują się na biznesie międzynarodowym − temacie, który jest przedmiotem wielu jej publikacji. Jest stypendystką Academy of International Business, a także byłą redaktorką konsultacyjną „Journal of International Business Studies”.

Przed rozpoczęciem pracy akademickiej Zaheer pracowała w międzynarodowych organizacjach, takich jak Tata Consultancy Services i Sandoz (India) Ltd. Relacjonowała również wydarzenia polityczne i biznesowe z Indii i Nigerii dla Business International. Doświadczenia te stały się podstawą jej badań w zakresie biznesu międzynarodowego, jak również kierowania zaangażowaniem Carlson School w społeczność korporacyjną.


Prof. Julia Alice Sophia von Maltzan Pacheco (Brazylia)

Prodziekan ds. Globalnych w szkole biznesu FGV EAESP (Szkole Biznesu w São Paulo). Jest aktywną członkinią zarządu CEMS, Komitetu Zapewnienia Jakości CEMS, Komitetu Finansowego CEMS, Ambasadorem programu niemieckich stypendiów kanclerskich w Fundacji Alexandra von Humboldta.
Tytuł magistra i doktora uzyskała na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii w Niemczech. Przez kilka lat pracowała jako badacz w Centrum Rozwoju OECD, Międzynarodowej Agencji Energetycznej OECD w Paryżu oraz w Instytucie Gospodarki Światowej w Kilonii (Niemcy).
W Brazylii, dokąd przeniosła się później, pracowała najpierw jako analityczka akcji i analityczka stałych dochodów w banku BBA w São Paulo. Od 2003 r. jest profesorem w FGV w São Paulo, gdzie prowadzi badania nad ekonomią rynków wschodzących, ekonomią monetarną (skupiając się na inflacji docelowej), finansami międzynarodowymi i rozwojem gospodarki brazylijskiej.

Opublikowała kilka artykułów i książek na tematy takie jak: ryzyko krajowe, inwestycje, przepływy kapitałowe, makroekonomia rynków wschodzących i finanse behawioralne.


Prof. Sherif H. Kamel (Egipt)

Sherif H. Kamel jest profesorem zarządzania na Amerykańskim Uniwersytecie w Kairze (AUC) (Egipt). Zanim dołączył do AUC, pełnił funkcję dyrektora Regionalnego Instytutu Informatycznego oraz zarządzał działem szkoleń w Centrum Informacji i Wsparcia Decyzyjnego Rządu Egipskiego.
Prowadzi konsultacje w organizacjach rządowych i korporacyjnych dotyczące transformacji organizacyjnej, rozwoju kadry kierowniczej, IT, zarządzania i strategii. Wykładał gościnnie oraz prowadził kierunki dyplomowe i programy dokształcające dla Uniwersytetu Middlesex (Wielka Brytania), Szkoły Biznesu Kellog (Kellogg School of Management) na Uniwersytecie Północno-Zachodnim (Northwestern University) w Stanach Zjednoczonych, Szkoły Biznesu w Maastricht (Maastricht School of Management) w Niderlandach, Uniwersytetu Claremont Graduate w Stanach Zjednoczonych, Szkoły Whartona (the Wharton School) na Uniwersytecie Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych, Uniwersytetu Carlton, Uniwersytetu Ottawskiego i Uniwersytu McMastera w Kanadzie. Był zapraszany jako panelista/prelegent w różnych kwestiach politycznych na konferencjach i spotkaniach eksperckich dotyczących IS, zarządzania, rozwoju i przywództwa.

Pełnił funkcję sędziego w konkursach informatycznych i konkursach biznesplanów, w tym IBM Watson Entrepreneurial Project Showcase na Uniwersytecie w Toronto i wyzwaniu sztokholmskim. Zdobył szereg nagród za przywództwo organizacyjne w służbie społeczności IT przyznanych przez Conf-IRM (Kanada), rząd Egiptu i IRMA (USA).

Prof. Kamel posiada tytuł doktora w dziedzinie systemów informacyjnych uzyskany w LSE (London School of Economics and Political Science). Ponadto jest stypendystą Eisenhowera i stypendystą Center for Global Enterprise. Jest członkiem AACSB International Middle East Advisory Council oraz Eduniversal International Scientific Committee. Był członkiem Komisji Doradczej Banku Światowego ds. Wiedzy oraz członkiem założycielem Internet Society of Egypt. Był członkiem Instytutu Dyrektorów Korporacyjnych (Kanada).


Prof. dr Jan Kratzer (Niemcy)

Profesor nadzwyczajny ds. przedsiębiorczości i zarządzania innowacjami oraz założyciel/dyrektor akademicki Centrum Przedsiębiorczości (CfE) na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie (Niemcy). W Szkole Biznesu i Ekonomii na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie pełni funkcję prodziekana ds. internacjonalizacji oraz jest członkiem Senatu Akademickiego. Prof. dr Jan Kratzer założył i prowadzi dwutorowy program magisterski MSc „Innovation Management, Entrepreneurship and Sustainability” („Zarządzanie innowacjami, przedsiębiorczość i zrównoważony rozwój”, IMES).
W ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) Jan Kratzer pełnił różne funkcje w projektowaniu programów edukacyjnych EIT i prowadzeniu badań.

Prof. dr Jan Kratzer jest członkiem Rady Naukowej International Sustainable Chemistry Collaborative Centre ICS3 oraz członkiem kolegium redakcyjnego „Creativity and Innovation Management” (CIM), „Journal of Product Innovation Management” (J-PIM), „Sustainability” i „Highlights of Sustainability”.


Prof. Sin Hoon Hum (Singapur)

Prodziekan Szkoły Biznesu na Narodowym Uniwersytecie Singapuru (NUS). Prof. Hum Sin Hoon uzyskał tytuł B. Commerce i B. Eng (z wyróżnieniem) jako Colombo Plan Scholar na Uniwersytecie w Newcastle (Australia). Doktorat z zarządzania produkcją/operacjami uzyskał w Anderson School na UCLA.

Prof. Hum jest związany z Wydziałem Analityki i Operacji w Szkole Biznesu na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, gdzie obecnie pełni funkcję prodziekana. Zanim dołączył do NUS, prof. Hum pełnił funkcję członka zarządu Instytutu południowoazjatyckiego oraz Instytutu studiów południowoazjatyckich (ISEAS), gdzie był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Prof. Hum pracował jako inżynier systemów w Ministerstwie Obrony Narodowej i uczestniczył w kilku badaniach mających na celu optymalizację wykorzystania różnego rodzaju zasobów i systemów szkoleniowych. Obecnie zajmuje się doradztwem w zakresie projektowania i stosowania zrównoważonej karty wyników (Balanced Scorecard), a jego zainteresowania badawcze dotyczą strategii operacyjnej, produkcji „just-in-time” oraz analizy modelowania systemów łańcuchów dostaw.
Wyniki jego badań były publikowane w różnych czasopismach m.in. w „Operations Research, European Journal of Operational Research”, „Naval Research Logistics”, „IIE Transactions”, „International Journal of Operations and Production Management”, „Singapore Management Review” i „Asia-Pacific Journal of Management”.