Podyplomowe Studia Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami
Podyplomowe Studia Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami przekazują wiedzę na temat istoty i znaczenia podatków wobec globalizacji gospodarek, zwiększającego się znaczenia przedsiębiorstw międzynarodowych i mechanizmów regulacyjnych alokację zysków między państwami.
Kompleksowa wiedza – pozwoli lepiej zrozumieć istotę planowania podatkowego poprzez ceny transferowe
Aplikowalna wiedza – w zakresie wyceny transakcji, sporządzania dokumentacji czy minimalizacji ryzyka podatkowego
Praktyczne zajęcia – panel dyskusyjny oraz zajęcia warsztatowe obejmujące analizę przypadków
Dlaczego warto?
- Studia pozwolą lepiej zrozumieć istotę planowania podatkowego poprzez ceny transferowe, a przez to ułatwią absolwentom poruszanie się w skomplikowanym świecie zarządzania podatkami w grupach kapitałowych i podejmowanie działań w zakresie compliance.
- Studia tworzą unikatową możliwość analizy wielu przypadków praktycznych, w tym w formule warsztatów, służących przedstawieniu instrumentów podatkowych mających na celu kształtowanie polityki podatkowej w przedsiębiorstwie.
- Ważnym elementem programu jest zarządzanie ryzykiem podatkowym, w szczególności poprzez wycenę transakcji i sporządzanie dokumentacji podatkowej.
- Zdobyta wiedza i nabyte umiejętności zwiększą wartość absolwentów na rynku pracy, a z uwagi na relatywnie wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze cen transferowych, dołączą oni do ograniczonego grona pożądanych na rynku specjalistów.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami adresowane są do:
- kadry menedżerskiej,
- pracowników służb finansowo-księgowych,
- pracowników administracji skarbowej,
- doradców podatkowych,
- przedstawicieli profesji prawniczych,
- osób, które chcą pogłębić znajomość kształtowania i weryfikacji prawidłowości cen transferowych w przedsiębiorstwach.
Rekomendacje
Studia stanowią wyważone połączenie teorii, współczesnych trendów rozwojowych, jak również praktyki, z naciskiem na przełożenie założeń regulacyjnych na praktykę biznesową. Uznani wykładowcy z uczelni, praktycy z wiodących firm doradczych, pracownicy administracji skarbowej gwarantują wszechstronne spojrzenie na różne obszary zarządzania podatkami, w szczególności problematykę cen transferowych. Unikatowe studia o szerokim i kompleksowym podejściu do zagadnień transfer pricing. Słuchacze zapoznają się nie tylko z materialnym prawem podatkowym bądź procedurami, ale również z założeniami wyceny różnych klas aktywów, rachunku kosztów, analizy finansowej czy statystycznej. Program wzbogacają warsztaty z praktykami oraz panel dyskusyjny.
Program
BLOK I. Geneza i ramy prawne cen transferowych i zarządzania podatkami (12 godz.)
- Podstawy finansów
- Ustawodawstwo krajowe. Źródła i wykładnia prawa podatkowego. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konwencja modelowa OECD i jej komentarz. Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych. Dyrektywy i rozporządzenia unijne. Konwencja Arbitrażowa
- Zwalczanie nadużyć podatkowych. Instytucja obejścia prawa podatkowego. Pojęcie optymalizacji podatkowej. Unikanie podwójnego opodatkowania
BLOK II. Zarządzanie podatkami w przedsiębiorstwie (52 godz.)
- Ekonomiczne skutki opodatkowania. Metody pomiaru obciążeń podatkowych. Nominalne a efektywne obciążenia podatkowe. Ryzyko podatkowe i jego ograniczenie
- Opodatkowanie a wybór formy prawnej lub organizacyjnej działalności gospodarczej. Dokumentacja podatkowa umowy spółki
- Opodatkowanie a wybór miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
- Podstawy analizy wskaźnikowej. Polityka wykazywania dochodów
- Planowanie podatkowe w zakresie VAT
- Zarządzanie stratami podatkowymi. Aspekt dokumentacyjny
- Opodatkowanie restrukturyzacji przedsiębiorstw
- Wpływ opodatkowania na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw
- Wpływ opodatkowania na wybór źródła finansowania działalności gospodarczej
- Optymalizacja opodatkowania świadczeń pracowniczych
- Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą
- Planowanie w zakresie podatków majątkowych
BLOK III. Podatki w rachunkowości (20 godz.)
- Podstawy rachunkowości. Rozkład przychodów i kosztów w ujęciu rodzajowym i funkcjonalnym
- Sprawozdawczość finansowa w przedsiębiorstwie międzynarodowym
- Rachunek kosztów – podstawowe aspekty sprawozdawcze i decyzyjne
- Wykorzystanie cen transferowych w rachunkowości zarządczej. Zawartość informacyjna cen transferu wewnętrznego
BLOK IV. Polityka cen transferowych (32 godz.)
- Zasada ceny wolnorynkowej (arm’s length principle). Korekty dochodów: pierwotna, korespondująca oraz wtórna
- Zasady i procedury w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi
- Zasady funkcjonowania metod szacunku: metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej, metoda marży odsprzedaży, metoda koszt plus, metoda podziału zysku z uwzględnieniem analizy udziału i analizy rezydualnej, metoda marży transakcyjnej netto. Inne metody
- Analiza porównywalności. Czynniki określające porównywalność transakcji. Korekty porównywalności
- Przygotowywanie analizy porównawczej (benchmarking). Dobór próby badawczej. Bazy danych wykorzystywane w analizie porównawczej i inne narzędzia. Parametry statystyczne i ich istotność
- Porozumienia o repartycji (podziale) kosztów (CCA)
- Usługi świadczone wewnątrz grupy podmiotów powiązanych – szczególne problemy podatkowe
BLOK V. Wycena podatkowa transakcji (32 godz.)
- Standardy wyceny składników majątku. Metody i techniki wyceny. Podstawy analizy statystycznej
- Szczególne zasady i metody wyceny wartości niematerialnych i prawnych
- Wycena przedsiębiorstwa i zorganizowanych części przedsiębiorstwa
- Wycena przenoszonych funkcji oraz potencjału zysku w wyniku restrukturyzacji działalności przedsiębiorstwa
- Warsztaty: Dokumentowanie wybranych transakcji
BLOK VI. Spory podatkowe (20 godz.)
- Odpowiedzialność karna skarbowa. Sankcje
- Kontrole podatkowe i kontrole celno-skarbowe – charakterystyka, specyfika, obrona przed zarzutami
- Postępowanie polubowne (MAP) i arbitrażowe. Wymiana informacji
- Uprzednie porozumienia cenowe (APA)
- Orzecznictwo sądów administracyjnych
BLOK VII. Panele dyskusyjne, seminarium dyplomowe, egzaminy (12 godz.)
- Panel dyskusyjny
- Seminarium dyplomowe / Obrona pracy końcowej
- Egzaminy
Razem: 180 godz.
Kierownik studiów
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, doktor nauk prawnych, kierownik Zakładu Podatków w Instytucie Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami oraz Podyplomowych Opodatkowanie Międzynarodowe (wcześniej Międzynarodowych Strategii Podatkowych), doradca podatkowy, radca prawny.
Wykładowcy
Radca prawny, zatrudniony jako radca w Departamencie Kluczowych Podmiotów Ministerstwa Finansów. Odpowiada za prowadzenie postępowań w sprawie uprzednich porozumień cenowych (APA). Doktorant w Szkole Doktorskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Pracownik Zakładu Metod Probabilistycznych w Instytucie Ekonometrii SGH, pełni również funkcję kierownika Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu SGH. Ukończył studia magisterskie na kierunki informatyka oraz matematyka na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego z ocenami celujący oraz bardzo dobry.
LL.M, doradca podatkowy, radca prawny. Regionalna executive manager, zarządzająca zespołem LPM na obszar Europy kontynentalnej w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz British and European Legal Studies (współpraca Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Cambridge), LL.M. na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Mentorka w Fundacji Liderek Biznesu.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz w doradztwie prawno-podatkowym, które zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech, w tym w firmach z grupy tzw. Wielkiej Czwórki i korporacjach międzynarodowych, a także jako prawnik in-house. Zajmuje się m.in. doradztwem w zakresie profesjonalnego zarządzania projektami prawnymi (LPM), prawa spółek handlowych, umów gospodarczych, praw autorskich, prawa ochrony konkurencji, prawa pracy, prawa cywilnego oraz oceną skutków prawnych i podatkowych krajowych i międzynarodowych struktur właścicielskich (fuzje i przejęcia, likwidacje, zakładanie oddziałów), identyfikowaniem i minimalizowaniem obszarów ryzyka. Uczestniczyła w licznych przeglądach prawnych i podatkowych podmiotów gospodarczych w Polsce (due diligence, sign-off). Posiada również praktyczne doświadczenie w reprezentacji klientów przed organami administracji, sądami administracyjnymi i sądami powszechnymi oraz w planowaniu strategii postępowań z zakresu prawa podatkowego i szeroko pojętego prawa gospodarczego. Jest autorką publikacji w C.H.Beck, WoltersKluwer, Shaker Verlag, „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Prowadziła szkolenia i wykłady m.in. w Warszawie, Krakowie, Berlinie, Frankfurcie nad Odrą, Brukseli i Utrechcie.
Doktor prawnych, adwokat, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, biegły rewident w Irlandii – Certified Public Accountant in Ireland, biegły ds. wykrywania przestępstw i nadużyć gospodarczych – Certified Fraud Examiner, międzynarodowy audytor wewnętrzny – Certified Internal Controls Auditor. Dyplomowany Księgowy w Wielkiej Brytanii nr 5772278 - Chartered Certified Accountant (ACCA) no. 5772278 - Association of Chartered Certified Accountants (Stowarzyszenie Dyplomowanych Księgowych).
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Od roku 1993 pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, obecnie Zakładu Rynków Kapitałowych i Teorii Finansów w Instytucie Finansów. Zajmuje się problematyką finansów i opodatkowania przedsiębiorstw oraz podatków majątkowych.
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dyrektor Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH. Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze RP w latach 2014–2016.
Menedżer w Crido z 10-letnim doświadczeniem w doradzaniu międzynarodowym klientom w zakresie cen transferowych. Doświadczenie zdobywała w Ministerstwie Finansów oraz w dużym międzynarodowym przedsiębiorstwie. W swojej pracy kładła nacisk na wdrażanie narzędzi automatyzujących dokumentację cen transferowych.
Ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. Obszar jego zainteresowań badawczych to finanse przedsiębiorstw (w szczególności funkcjonowanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw) oraz finanse publiczne (dług publiczny oraz zarządzanie i kontrola w sektorze finansów publicznych).
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia podyplomowe z zakresu rachunkowości, a także podatków. Pracownik Departamentu Międzynarodowej Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów. Przed dołączeniem do administracji publicznej pracował w doradztwie podatkowym. Specjalizuje się w obszarze cen transferowych. Posiada także doświadczenie w zakresie procedury wzajemnego porozumiewania się. Licencjonowany doradca podatkowy.
Polski doradca podatkowy (nr wpisu 11419), absolwent ekonomii Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie następnie pracował jako asystent w katedrze Rachunkowości i Opodatkowania Przedsiębiorstw. Praktyczne doświadczenie zawodowe w doradztwie podatkowym zdobywał pracując dla niemieckiej spółdzielni doradców podatkowych DATEV z Norymbergii.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, doktor nauk prawnych, kierownik Zakładu Podatków w Instytucie Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami oraz Podyplomowych Opodatkowanie Międzynarodowe (wcześniej Międzynarodowych Strategii Podatkowych), doradca podatkowy, radca prawny.
Manager w Crido Taxand. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z analizą porównawczą cen transferowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz Podyplomowych Studiów Międzynarodowych Strategii Podatkowych SGH. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie analizy statystycznej danych finansowych.
Adiunkt w Zakładzie Prawa Podatkowego i Celnego w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Radca prawny. Partner w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy.
Profesor uczelni w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej w SGH, biegły rewident. Doświadczony wykładowca i konsultant, autor lub współautor kilkudziesięciu książek i artykułów z zakresu rachunkowości. Sekretarz Kapituły Konkursu na najlepsze prace z dziedziny rachunkowości, działającej w ramach Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Dyrektor w zespole cen transferowych Deloitte. W latach 2016-2017 pełnił funkcję zastępcy dyrektora departamentu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnego za negocjacje uprzednich porozumień cenowych (APA) oraz MAP, a także politykę cen transferowych i legislację. Jest doradcą podatkowym, był członkiem Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego.
Doktorantka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Magister Prawa (Uniwersytet Gdański) oraz absolwentka studiów II stopnia na kierunku Finanse i Rachunkowość (SGH). (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, w tym jako naczelnik w Departamencie Podatku od Towarów i Usług, z-ca dyrektora w Departamencie Cen Transferowych i Wycen, obecnie z-ca dyrektora w Departamencie Podatków Dochodowych.
Doradca podatkowy w kancelarii Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.K. Specjalizuje się w międzynarodowym prawie podatkowym, w szczególności w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, planowania podatkowego oraz rozwiązywania międzynarodowych sporów podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych.
Doktor ekonomii, pracownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH. Specjalista z zakresu rozwiązań controllingu, rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów. Egzaminator KIBR. Autor badań własnych z zakresu budżetowania i rachunku kosztów, uczestnik projektów badawczych.
Absolwentka kierunku finanse i rachunkowość (specjalność: finanse przedsiębiorstwa) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Tax Manager w Dziale Transfer Pricing KPMG. Jej doświadczenie obejmuje szereg zagadnień dotyczących problematyki cen transferowych.
Magister ekonomii, absolwent wydziału ekonomii międzynarodowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jak również studiów podyplomowych z zakresu cen transferowych i zarządzania podatkami. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym z zakresu cen transferowych, będąc zaangażowanym w realizację projektów w tym obszarze od początku swojej aktywności zawodowej. Aktualnie manager w firmie Andersen, który przed tą współpracą zdobywał doświadczenie w największych firmach doradczych z tzw. „Wielkiej Czwórki” oraz mniejszych kancelariach podatkowych.
Doradca podatkowy, radca prawny, pracownik Zakładu Podatków Instytutu Finansów SGH, dyrektor w KUKE S.A., ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów w latach 2019–2022. W Ministerstwie Finansów odpowiadał za przeprowadzenie szeregu reform podatkowych w zakresie podatków dochodowych, w tym w szczególności wdrożenie ryczałtu od dochodów spółek oraz szeregu regulacji uszczelniających system podatkowy.
Doradca podatkowy, doktor nauk prawnych WPiA UW, dyrektor Departamentu Nadzoru I w Ministerstwie Aktywów Państwowych, doradca w Ministerstwie Finansów w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego, członek Biura ds. Podatkowych (CFA) OECD oraz Grupy Sterującej OECD projektu BEPS 2.0., członek Rady Nadzorczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego IFA oddział Polska. Przed dołączeniem do administracji publicznej zdobywał doświadczenie zawodowe w firmach doradczych z „Wielkiej Czwórki” oraz w biznesie jako tax in–house.
Doradca podatkowy (nr wpisu 02222), prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Partner w KPMG, gdzie kieruje zespołem Global Mobility Services. Członek Rady Nadzorczej International Fiscal Association (IFA), Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
radca prawny, Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów. Kieruje pionem ww. Departamentu nadzorującym czynności sprawdzające, kontrole podatkowe oraz kontrole celno-skarbowe w szczególności w zakresie agresywnego planowania podatkowego oraz cen transferowych. Wieloletni pracownik Krajowej Administracji Skarbowej a wcześniej kontroli skarbowej.
Doradca podatkowy, partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions, szef zespołu cen transferowych, były zastępca dyrektora Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansów. Posiada unikatowe doświadczenie, łącząc praktykę w polskich i międzynarodowych firmach konsultingowych z pracą w administracji publicznej na polu kształtowania polityki państwa w zakresie cen transferowych. Jest jednym z głównych autorów przepisów o cenach transferowych w ustawie o PIT i CIT obowiązujących od 2019 r. w Polsce.
Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Prawa Finansowego i Podatkowego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki praw człowieka, procedury administracyjnej oraz prawa podatkowego. Sędzia NSA, członek Komitetu Ekspertów w Ośrodku Studiów Fiskalnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Wspólnik kancelarii podatkowej Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy. Doradca podatkowy, prawnik, były członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Sędzia Sądu Dyscyplinarnego KIDP. Doświadczony wykładowca z zakresu podatków (głównie podatek VAT).
Radca Prawny, pełnomocnik specjalizujący się w reprezentowaniu klientów w postępowaniach podatkowych i sądowo administracyjnych oraz w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych (litigation). Doktor w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki prawne, adiunkt–wykładowca w Zakładzie Prawa Podatkowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Przez lata związany z Naczelnym Sądem Administracyjnym. Sekretarz redakcji czasopisma naukowego Analizy i Studia CASP.
Dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w latach 2001–2013 r. kierownik Katedry Finansów, członek Senatu SGH, wybitny specjalista w zakresie finansów. W latach 2005–2012 był przez dwie kadencje dziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów.
Pracownik Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Zajmuje się tematyką związaną z dokumentacją i raportowaniem cen transferowych, w szczególności informacją o cenach transferowych. Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Były doktorant Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz licznych studiów podyplomowych. Doktorant w dyscyplinie nauki prawne na Uniwersytecie Warszawskim. Naczelnik Wydziału Cen Transakcyjnych oraz Porozumień Cenowych III, Departamentu Kluczowych Podmiotów w Ministerstwie Finansów (jednostka organizacyjna KAS). Delegat krajowy w ramach bieżących prac gremiów międzynarodowych (m.in. OECD, IOTA). Prowadzi szkolenia z zakresu cen transferowych dla polskiej administracji skarbowej.
Ekonomista, absolwent WNE UW w dziedzinie Cybernetyka ekonomiczna i informatyka oraz MBA w dziedzinie zarządzania. Biegły Sądu Okręgowego w Warszawie (1999–2019) w zakresie: „wyceny wartości niematerialnych (znaki towarowe, patenty, know-how), wyceny instrumentów kapitałowych i finansowych (akcje, udziały, opcje) oraz analizy ryzyka w zarządzaniu”.
Doradca podatkowy, zatrudniony jako radca w Wydziale Cen Transferowych i Porozumień Cenowych w Ministerstwie Finansów. Jest odpowiedzialny za prowadzenie postępowań w zakresie uprzednich porozumień cenowych (APA). Ma bogate doświadczenie w zakresie kontroli skarbowych i celno-skarbowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych. Od ponad 15 lat zajmuje się cenami transferowymi. Wiedzę i praktykę nt. regulacji transfer pricing pozyskała w pracy w firmach doradczych, Ministerstwie Finansów w zespole ds. uprzednich porozumień cenowych, a także jako specjalista ds. cen transferowych w polskiej grupie kapitałowej.
Partner w Dziale Cen Transferowych firmy Crido Taxand. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu cen transferowych. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość oraz Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Jest licencjonowanym doradcą podatkowym i członkiem ACCA.
Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH), doradca podatkowy, urzędnik służby cywilnej, b. inspektor kontroli skarbowej, ponad 30 lat w administracji podatkowej, obecnie koordynator ds. cen transferowych (TP) i optymalizacji podatkowej w MUCS w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji międzynarodowych, odbył staże w Anglii i Holandii. Przedstawiciel Polski w Zespole Zadaniowym UE do spraw rewizji podręcznika kontroli międzynarodowych (MLC), następnie uczestniczył w wielu MLC.
Reprezentował Polskę podczas spotkań Grupy V6 (V4 + Austria i Słowenia) dotyczących kontroli podatkowych. Wykładowca na studiach podyplomowych SGH, a także wieloletni wykładowca Krajowej Szkoły Skarbowości, współtwórca krajowego programu szkoleniowego w zakresie TP. Brał udział w pracach Forum Cen Transferowych w zespołach ds. restrukturyzacji, a także transakcji finansowych. Współpracuje z International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) z Holandii, autor Rozdziału V-Tax Authorities: Transfer Pricing Controversy Management, w opracowaniu: Transfer Pricing Controversy , Country Tax Guides IBFD,2024. Uzyskał korzystne rozstrzygnięcia NSA dotyczące przeprowadzonych kontroli, a także doprowadził do wielomilionowych, dobrowolnych korekt podczas kontroli dotyczących TP. Zidentyfikował m.in. agresywną optymalizację wykorzystującą obligacje singapurskie (QDS), co umożliwiło MF zmianę UPO z Singapurem. Wyróżniony medalem „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej”.
Doradca podatkowy, radca prawny, praktyk z ponad 8 letnim doświadczeniem w renomowanych firmach doradczych. Na co dzień doradza klientom w aspektach związanych z projektowaniem rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Pełnomocnik klientów w postępowaniach APA prowadzonych przed MF oraz w kontrolach podatkowych z obszaru cen transferowych. Specjalizuje się w opracowaniu analiz porównawczych i działaniach restrukturyzacyjnych.
Jest specjalistą w międzynarodowych sprawach podatkowych (specjalizuje się w cenach transferowych) z wykształceniem prawniczym i blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w obszarze TP. Jest zaangażowany w program APA w Polsce od początku funkcjonowania tej instytucji. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów Ministerstwa Finansów, gdzie odpowiada za uprzednie porozumienia cenowe (APA), procedurę wzajemnego porozumiewania się (MAP), Międzynarodowy Program Zapewnienia Zgodności (ICAP) i jego europejski odpowiednik (ETACA).
Pracownik Zakładu Podatków Instytutu Finansów SGH. Wykładowca akademicki (Zaawansowana rachunkowość finansowa, Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, Rachunkowość podatkowa, Sprawozdawczość finansowa). Autorka i współautorka artykułów z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.
Absolwent Wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Polskiej Akademii Nauk z zakresu finansów i rachunkowości. Doradca podatkowy z ponad 28 letnim stażem w wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego. Obecnie prowadzi kancelarię w Warszawie, wspomagając podmioty krajowe i zagraniczne w zarządzaniu ryzykiem podatkowym wynikającym z realizacji transgranicznych transakcji z podmiotami powiązanymi.
Profesor w Zakładzie Rynków Kapitałowych i Teorii Finansów Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doświadczony praktyk w zakresie fuzji i przejęć. Prezes zarządu w Navigator Capital S.A. Prezes Domu Maklerskiego Navigator. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego.
Adwokat, doradca podatkowy, starszy wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Doradza w zakresie międzynarodowego planowania podatkowego, optymalizacji podatkowej, M&A oraz cen transferowych. Jest także członkiem Permanent Scientific Committee w International Fiscal Association.
Partner w zespole cen transferowych CRIDO. Ma prawie 15-letnie doświadczenie w realizacji projektów w obszarze TP dla polskich i międzynarodowych klientów. W swojej dotychczasowej karierze realizowała różnorodne projekty, w tym m. in. negocjowała dla klientów uprzednie porozumienia cenowe (APA) z Ministerstwem Finansów, przygotowywała wyceny transakcji (finansowych, niematerialnych, towarowych) na potrzeby podatkowe.
Doktor habilitowany nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw SGH, doradca podatkowy, radca prawny, były pracownik urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Specjalizuje się w prawie podatkowym oraz prawie gospodarczym. Członek Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.
Rekrutacja
Rekrutacja trwa.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- regularne uczestnictwo w zajęciach,
- zdanie dwóch egzaminów semestralnych,
- przygotowanie i obrona pracy końcowej.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7500 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata: 4000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 3500 zł – płatna do 1 marca 2025 r.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Janina Goś
tel.: +48 22 564 96 56
tel.: +48 792 635 056
e-mail: jkowal3@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
e-mail: mjamro@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Janina Goś
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Finansów, Zakład Podatków
- Studia hybrydowe.
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 8:30–16:00.
- Opłata za całość studiów: 7500 zł (możliwe raty).
dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
e-mail: mjamro@sgh.waw.pl
Janina Goś
tel.: +48 22 564 96 56
tel.: +48 792 635 056
e-mail: jkowal3@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe