Studia Podyplomowe Administrowanie Funduszami Unijnymi
Studia Podyplomowe Administrowanie Funduszami Unijnymi zapoznają słuchaczy z metodami pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej oraz przekazują praktyczne umiejętności kalkulacji potrzeb, wnioskowania i efektywnego administrowania funduszami.

Doświadczona kadra – to praktycy zajmujący się konsultingiem lub zarządzaniem środkami unijnymi

Kompleksowa wiedza – bardzo rozległy obszar wiedzy skumulowany w programie studiów

Aktualny program – dostosowany do bieżącej perspektywy finansowania na lata 2021-2027
Dlaczego warto?
- Studia pozwolą na zrozumienie zasad i procedur we wnioskowaniu i przyznawaniu funduszy unijnych, a następnie zarządzaniu nimi, jak również pomogą w wykształceniu konkretnych umiejętności nadających się do wykorzystania podczas tworzenia własnego wniosku o dotacje unijne czy też administrowania funduszami unijnymi.
- Doświadczona i kompetentna kadra z jednej strony i aktualny program oparty na bieżącej perspektywie finansowania na lata 2021–27 gwarantują wysoki poziom użyteczności zajęć.
- Studia te to również bezcenna okazja do spotkania nowych ludzi i wymianę myśli, doświadczeń i problemów, a także wspólne omawianie projektów i udział w ćwiczeniach i warsztatach.
- Efektem studiów będzie dopływ świeżych pomysłów i nowych rozwiązań, a także otwartość, chęć spotkania z czymś nowym i zmierzenia się z trudnościami.
Czy dla mnie?
Studia Podyplomowe Administrowanie Funduszami Unijnymi skierowane są do właścicieli i pracowników przedsiębiorstw prywatnych planujących wykorzystanie środków unijnych, pracowników administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, a także do osób indywidualnych i osób bezrobotnych, w szczególności dla:
- osób zajmujących się konsultingiem w zakresie pozyskania i wykorzystania środków z UE,
- osób odpowiedzialnych za przygotowanie wniosków o dofinansowanie ze środków UE,
- osób odpowiedzialnych za operacyjne zarządzanie projektami dofinansowanymi ze środków UE,
- osób pragnących wykształcić umiejętność efektywnego zarządzania środkami pomocowymi dostępnymi w ramach polityki spójności.
Program
- Polska a polityki rozwojowe UE – programowanie rozwoju – aktywne wdrażanie polityki spójności (liczba godzin 30)
- Perspektywy wykorzystania funduszy unijnych - Wieloletnie ramy finansowe (liczba godzin 30)
- Zarządzanie cyklem projektu według metodyki zarządzania projektami europejskimi (liczba godzin 14)
- Warunki i zasady udzielania pomocy publicznej (liczba godzin 14)
- Aplikowanie o środki z EFS (projekty „miękkie”) (liczba godzin 28)
- Przygotowanie studium wykonalności w projekcie unijnym. Analiza kosztów/korzyści (liczba godzin 14)
- Biznesplan w projektach unijnych (liczba godzin 20)
- Administrowanie projektami unijnymi (promocja, zamówienia publiczne, monitoring i ewaluacja, rozliczanie, kontrola, najczęstsze nieprawidłowości) (liczba godzin 40)
- Seminarium (liczba godzin 2)
Razem: 192 godz.
Kierownik studiów
Adiunkt w Katedrze Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza, Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.
Wykładowcy
Profesor emerytowany Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w Kolegium Ekonomiczno–Społecznym. Od roku 1999 wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Członek Rady Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Członek Rady Naukowej Statystyki GUS, członek Akademii Gospodarki Przestrzennej Niemiec.
Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Zakładu Marketingu Wartości w Instytucie Zarządzania Wartością. Autor wielu projektów badawczych oraz gospodarczych poświęconych zagadnieniu innowacyjności oraz efektywnemu stymulowaniu współpracy pomiędzy nauką a biznesem.
kierownik Katedry Badań nad Infrastrukturą i Mobilnością, Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. W latach 2013–2016 kanclerz SGH, w latach 2006–2008 kanclerz Akademii Medycznej w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwent SGH i wieloletni pracownik Katedry Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, współtwórca i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH.
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej (w Zakładzie Polityki Regionalnej i Lokalnej) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Sekretarz naukowy Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk (od 2015 r.). Zainteresowania naukowe (programowanie rozwoju, partycypacja społeczna, rozwój zrównoważony) łączy z praktyką, jako trener prowadzący szkolenia dla JST i ekspert opracowujący dokumenty strategiczne (szczególnie na poziomie lokalnym).
Adiunkt w Katedrze Skarbowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki finansów publicznych, w szczególności koordynacji polityk fiskalnych w Unii Europejskiej, rozwoju regionalnego oraz polityki spójności Unii Europejskiej. Prowadził zajęcia z makroekonomii i finansów publicznych na University of Liechtenstein, University of Zagreb oraz St Petersburg University. Laureat konkursu „Inspiracja Roku 2022” – kategoria Studium Licencjackie.
Adiunkt ekonomista, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Ekonomiczno–Socjologicznym. Ukończył podyplomowe studia z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowe studia z zakresu prawa antymonopolowego na King’s College of London, University of London, studia podyplomowe z zakresu pomocy publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
ekspert w zakresie funduszy unijnych dla obszarów wiejskich, wykładowca, promotor i szkoleniowiec, Sekretarz Gminy Wieliszew.
Specjalistka w zakresie pozyskiwania środków z unijnych i zarządzania projektami, trenerka i wykładowczyni. Od 2004 roku twórczyni lub współtwórczyni kilkudziesięciu projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, autorka programów szkoleniowych i trenerka z zakresu zarządzania projektami i pozyskiwania środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Autorka programów i opiekun merytoryczny 10 wizyt studyjnych do instytucji związanych z realizacją polityki spójności w Unii Europejskiej oraz wizyt studyjnych do instytucji związanych z realizacją projektów w Polsce.
Były członek Krajowej Izby Odwoławczej, doktorantka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, praktyk zajmujący się przeprowadzaniem procedur przetargowych, reprezentacją przed Krajową Izbą Odwoławczą, konsultant i trener oraz doradca z zakresu Zamówień publicznych, Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Ekspertka Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie funduszy unijnych, właścicielka firmy szkoleniowo-doradczej Acces Consulting, certyfikowana trenerka biznesu, z dyplomami czołowych szkół zarządzania w Polsce i we Francji. Jest ekspertką zewnętrzną oceniającą wnioski o dofinansowanie w ramach POWER 2014–2020 w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz w ramach RPO 2014–2020.
W 2021 ukończył studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończył Podyplomowe Studium Zarządzania Projektem w Szkole Głównej Handlowej, Międzynarodowe Studia Podyplomowe w zakresie Metod Interwencji Publicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz z zakresu Ewaluacji Programów Finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Ewaluatorka, trener i wykładowca z zakresu zarządzania projektami oraz kierownik projektów. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu oraz realizacji i rozliczaniu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, programów Komisji Europejskiej oraz MF EOG/ NMF o wartości od 1 mln do 60 mln złotych. Specjalizuje się w projektach realizowanych przez instytucje publiczne.
Ekspert w zakresie informacji i promocji w ramach projektu finansowanego ze środków UE, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Informacje techniczne
Zajęcia będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS (zajęcia w formie zdalnej w czasie rzeczywistym - „na żywo”).
POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS
Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów.
Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji.
Rekrutacja
Rekrutacja zakończona.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH lub wykładowców zewnętrznych pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7000 zł.
Płatność możliwa jednorazowo wraz ze złożeniem dokumentów lub w dwóch ratach:
I rata: 4000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 3000 zł – płatna w późniejszym terminie.
W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć.
Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
SEKRETARZ STUDIÓW
mgr Elżbieta Miękus
tel.: +48 690 211 444
e-mail: emieku@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr Ludmiła Słobodzian
e-mail: lslobo@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Zarządzania i Finansów
ul. Madalińskiego 6/8 bud. M, pok. 340
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Ekonomii Politycznej Prawa i Polityki Gospodarczej
- Studia hybrydowe
- Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, w piątki 17:10–20:40 i soboty 8:30–16:00.
- Opłata za całość studiów: 7000 zł (możliwe raty).
dr Ludmiła Słobodzian
e-mail: lslobo@sgh.waw.pl
mgr Elżbieta Miękus
tel.: +48 690 211 444
e-mail: emieku@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe