VAT in the Digital Age – modern and digital VAT or „new definitive regime”

Data wydarzenia:
12.09.2024, 9:00 - 13.09.2024, 14:45
Instytut Finansów zaprasza do udziału w konferencji pt. VAT in the Digital Age – modern and digital VAT or „new definitive regime” organizowanej w SGH w Warszawie, 12-13 września 2024r. aula I bud.C oraz w aplikacji MS Teams.

Podatek od towarów i usług jest najbardziej znaczącym podatkiem pod względem wpływów budżetowych i filarem dochodów państw członkowskich UE. Stąd ogromne znaczenie działań podejmowanych celem zapewnienia stabilności wpływów z jego tytułu dla zachowania wysokiego poziomu usług publicznych w poszczególnych krajach Europy. Działania takie, podejmowane zarówno oddolnie, na poziomie poszczególnych Państw Członkowskich, jak i centralnie, z inicjatywy Komisji Europejskiej, są przedmiotem intensywnej debaty wśród przedstawicieli świata nauki, administracji i biznesu na całym Kontynencie.

Konferencja ma za przedmiot negocjowane obecnie w Unii Europejskiej zmiany w dyrektywie VAT, które dotyczą technologicznej transformacji rozliczenia tego podatku, w tym wdrożenia europejskiej e-faktury oraz ułatwień dla podmiotów dokonujących sprzedaży przez Internet.

W toku konferencji przedstawione zostaną:

  • idea zmian w Dyrektywie z perspektywy Komisji Europejskiej,
  • stanowisko wobec propozycji Komisji prezentowane przez głównych negocjatorów ze strony ministerstw finansów Niemiec, Hiszpanii i Polski,
  • ocena propozycji Komisji z punktu widzenia naukowego, dokonana przez przedstawicieli Międzynarodowego Obserwatorium Elektronicznego Fakturowania na Politechnice w Mediolanie oraz kluczowych ośrodków akademickich Francji, Holandii i Belgii,
  • ocena proponowanych zmian z punktu widzenia praktyki biznesu, dokonana przez przedstawicieli branży doradztwa podatkowego (Deloitte, MDDP).

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Rodzaj wydarzenia:
konferencja
Kategoria wydarzenia:
naukowe
Lokalizacja:

SGH, al. Niepodległości 128, bud. C, aula I

online (MS Teams)

Organizator:

Instytut Finansów SGH

.