Seminarium z cyklu „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy”. Spotkanie z prof. Alanem S. Blinderem

Data wydarzenia:
18.03.2024, 18:00 - 19:30

Zapraszamy na ósme (ostatnie z cyklu) seminarium: „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy”, na kanwie książki: „A Monetary and Fiscal History of the United States, 1961-2021”. W podsumowującym nasz cykl seminarium udział weźmie autor książki, prof. Alan S. Blinder z Princeton University.

Moderatorem wydarzenia będzie dr Jarosław Janecki, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Zachęcamy do uczestnictwa na miejscu w budynku SGH i skorzystania z możliwości zadania pytań. 


Celem cyklu seminariów „Współczesna wiedza na temat polityki stabilizacyjnej: konsensus, alternatywne podejścia i białe plamy” jest dyskusja i odpowiedzenie na następujące pytania:

  • Jakie obszary w tej polityce można uznać za pole szerokiego konsensusu?
  • W jakich obszarach występują wyraźne alternatywne stanowiska?
  • W jakich obszarach brak jeszcze dostatecznie rozwiniętych wyjaśnień?

Podstawą dyskusji na seminariach jest książka „A Monetary and Fiscal History of the United States, 1961-2021” autorstwa Alan S. Blinder-a (Princeton University Press, Princeton and Oxford 2022). Tytuł książki świadomie nawiązuje do słynnego dzieła Miltona Friedmana i Anny Schwartz „A Monetary History of the United States, 1867-1960” (Princeton University Press 1963), które stało się kluczowe dla wyjaśnienia źródeł wielkiego Kryzysu lat 1930. Blinder zajmuje się jednak nie tylko polityką monetarną, lecz również polityką fiskalną i interakcją między tymi dwoma segmentami polityki stabilizacyjnej. Ostanie wydarzenia odnotowane w książce to wzrost inflacji w końcu 2021 r. i w pierwszym kwartale 2022 r. oraz rosyjska inwazja na Ukrainę. Autor prezentuje w uporządkowany sposób główne wątki dyskusji dotyczące skuteczności narzędzi polityki stabilizacyjnej oraz pokazuje jakie narzędzia były faktycznie stosowane i jakie zjawiska w realnej gospodarce temu towarzyszyły. Ksiązkę Blindera traktujemy jako punkt startowy do dyskusji nad współczesną polityką makroekonomiczną. W trakcie dyskusji odwołujemy się również do innych książek lub artykułów poruszających wybrane przez nas tematy.


Poprzednie spotkania:

Rodzaj wydarzenia:
seminarium
Kategoria wydarzenia:
naukowe
Lokalizacja:

SGH, al. Niepodległości 162, budynek główny, aula VII

Organizator:

Katedra Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH, Towarzystwo Ekonomistów Polskich

.