Start-up w Warszawie

​​​SGH warto wybrać również ze względu na przedsiębiorczy ekosystem!

Studia w SGH dadzą Ci nowe możliw​ości zdobycia doświadczenia i rozwinięcia własnego biznesu. Poznaj najważniejsze zalety studiowania w SGH, a co za tym idzie w stolicy Polski – w Warszawie.

Co sprawia, że startupy tak chętnie wybierają Polskę?

Polska zlokalizowana jest w centrum Europy. Duży (około 38 milionów potencjalnych klientów) i stabilny rynek wewnętrzny oraz centralne położenie na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych, czyni z Polski lidera atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej (Raport EY, Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2019). Nie inaczej jest również w przypadku start-upów. Na ekosystem start-up​owy składa się cały szereg instytucji wspierających oraz dostęp do zasobów pozwalających tworzyć innowacyjne projekty. Polska posiada jeden z najlepiej rozwiniętych ekosystemów start-upowych w Europie, wyprzedzając inne kraje regionu pod względem dostępnego finansowania, wsparci​a instytucjonalnego oraz ogólnie postrzeganych możliwości rozwoju innowacyjnej działalności (Polska posiada najbardziej rozwinięty ekosystem wsparcia start-upów w regionie według Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2020).

Ponad jedna trzecia polskich startupów decyduje się na rozpoczęcie swojej działalności w Warszawie. Znalezienie swojego miejsca ułatwia ponad 100 przestrzeni coworkingowych rozsianych po całym mieście.

W większości z nich, takich jak w CIC  (Cambridge Innovation Center) zlokalizowanym w Varso Tower – najwyższym wieżowcu Unii Europejskiej, przestrzeń jest tylko dodatkiem do środowiska pełnego innowatorów i przedsiębiorców.

Przykłady przestrzeni coworkingowych działających w Warszawie:

Start-up w Warszawie

Warszawa jest głównym ośrodkiem gospodarczym, politycznym, i kulturalnym Polski. Stolica ceniona jest za otwartość na biznes oraz silne środowisko innowatorów. Warszawa została nagrodzona przez Financial Times tytułem miasta przyszłości (Warszawa uplasowała się na 6 miejscu w rankingu Financial Times European cities and regions of the future 2020/21), wyprzedzając Berlin, Madryt i Moskwę. Wykwalifikowani specjaliści, proinnowacyjne nastawienie miasta oraz środki przekazane na wsparcie lokalnych przedsiębiorców, czyni Warszawę ważnym miejscem na europejskiej mapie start-upowej.

Warszawa to centrum finansowe, z którego podejmowane są decyzje inwestycyjne dotyczące całego regionu. To tutaj swoje siedziby mają największe fundusze Venture Capital, które zajmują się inwestowaniem w obiecujące start-upy.

W roku 2020 inwestycje VC w Polsce osiągnęły poziom ponad 1,5 mld złotych (według raportu Inovo Venture Partners), ustanawiając nowy rekord w ilości pozyskanego przez start-upy kapitału.

Przykłady funduszy VC inwestujących i działających w Warszawie: 

Zacznij ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oferuje szereg aktywności wspierających przedsiębiorczość. W SGH działa Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. Konsultacje przedsiębiorcze to pierwszy etap kontaktu z Centrum, odpowiedzialnym za wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości na uczelni. Podczas konsultacji specjaliści SGH pomagają studentom w wypracowaniu modelu biznesowego oraz określeniu przestrzeni wsparcia ze strony uczelni dla pomysłu biznesowego.

Projekty startup-owe łączą się dzięki dedykowanej platformie SGH startup HUB​ oraz spotykają się na organizowanych w ramach Klubu Przedsiębiorców SGH spotkaniach. Organizujemy warsztaty z praktyczną wiedzą w obszarze prowadzenia działalności oraz konkursy dla przedsiębiorczych studentów i pracowników (np. Canvas Business Challenge – polegający na opracowaniu modeli biznesowych zgodnie z metodyką Canvas). Współpracujemy z innymi organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość, aby zapewnić powstającym w ramach SGH start-upom łatwiejszy dostęp do wiedzy, środków i rynku.

Wsparcie na każdym etapie rozwoju projektu start-upowego zapewniają programy akceleracyjne i inkubatory. W Warszawie działają miejskie Centra Kreatywności Smolna/Targowa/Nowa Praga. Oprócz tego działa również szereg innych programów skierowanych do projektów start-upowych i ich twórców.

Przykłady inkubatorów i akceleratorów działających w Warszawie:

Przedsiębiorczość w SGH