Karolina Rosłaniec i Piotr Kujawa pisze:

Warszawa, 20.11.2003

Do
J.M. Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Prof. dr hab. Marka Gockiego

Jako dysponujący pełnią przysługujących im praw i obowiązków studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zwracamy się o jak najszybsze rozwiązanie kwestii palenia wyrobów tytoniowych we wszystkich ogólnie dostępnych miejscach uczelni.
Palenie tytoniu na terenie SGH w miejscach do tego przeznaczonych rażąco przekracza dopuszczalne normy oraz zdolność akceptacji osób nie tolerujących dymu i zapachu papierosów. Miejsca, w których wolno palić, są rozlokowane na terenie SGH nie tylko gęsto, ale też wyjątkowo niefortunnie. Większość z nich ma znaczenie kluczowe dla codziennego przemieszczania się po uczelni, co oznacza, że mijania ich nie da się uniknąć. Są to przede wszystkim:
1. Wejście na schody prowadzące z Auli Spadochronowej na antresolę (praktycznie główny pasaż komunikacyjny)
2. Miejsce vis-à-vis drzwi wejściowych dla personelu szatni w budynku G
3. Pion przy wejściach do toalet damskich i męskich w budynku G (1,2,3 piętro)
4. Górny podest schodów i suterena w budynku G przy samym wejściu do łącznika
5. Parter przy głównych schodach w budynku A
6. Wyjścia na klatkę schodową w budynku F na wszystkich piętrach (jedyny kosz na piętrze na każdym poziomie stanowi popielniczkę).*
Coraz bardziej irytująca staje się ponadto nasilająca się tendencja do palenia w miejscach dowolnych (np. przy balustradach wyższych pięter w Auli Spadochronowej), całkowicie oddalonych od miejsc wyznaczonych.
Dla osób niepalących dym tytoniowy jest wyjątkowo uciążliwy ze względu na jego szczególnie nieprzyjemny i intensywny ciężki zapach. Właściwości te sprawiają, że już samo przejście obok miejsca wyznaczonego do palenia wystarczy, aby ubranie i włosy (zwłaszcza długie), a także skóra przesiąkły specyficzną wonią. Szczególnie pokrzywdzone są przy tym studiujące panie, gdyż to pion właśnie ich toalet stał się przez osoby palące szczególnie preferowanym. Fakt istotnego zagrożenia zdrowia w wyniku pozostawania palaczem biernym przyjmujemy za naukowo udowodniony, a zatem oczywisty i nie wymagający komentarza.
W związku z powyższym powołujemy się na Ustawę z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 1996 nr 10 poz. 55), a w szczególności na fragment stanowiący, iż:
Art. 5.
1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:
1) w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2,
2) w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych
oraz na Ustawę z dnia 5 listopada 1999 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 1999 nr 96 poz. 1107) i jej fragment mówiący, że:
Art. 1.
W ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. […] wprowadza się następujące zmiany:
[…]
4) w art. 5 w ust. 1:
w zdaniu wstępnym wyrazy „wyraźnie wyodrębnionymi miejscami” zastępuje się wyrazami „pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi” […]
Wnosimy zatem o takie dostosowanie miejsc do palenia tytoniu, aby spełniały one w pewnym minimalnym stopniu wymogi ustawowe. Za takie minimum uważamy:
- Wyznaczenie odrębnych, zamkniętych pomieszczeń.
- Odgrodzenie miejsc przeznaczonych do palenia ścianami, które całkowicie zapobiegną wydostawaniu się dymu na korytarz, zaopatrzonymi w drzwi.
Pragniemy podkreślić, że występujemy przeciwko dymowi z papierosów, a nie osobom palącym. Tym ostatnim, a także administracji szkoły chcielibyśmy jedynie uświadomić, że dym tytoniowy jest dla osoby niepalącej wyjątkowo uciążliwy.
W związku z powyższym prosimy J.M. Rektora SGH o podjęcie stosownych kroków, a także o oficjalne ustosunkowanie się na piśmie do naszej petycji, aby poznać i móc powoływać się na jego stanowisko podczas naszych dalszych działań. List w tradycyjnej formie złożymy w ciągu najbliższego tygodnia w Rektoracie.

Z poważaniem

Studenci III roku
Karolina Rosłaniec
Piotr Kujawa

* Podane numery odnoszą się do odpowiednich oznaczeń na załączonej do tradycyjnego listu mapce.
Odpowiedź:

Podejmuje stosowne kroki, przekazuję pismo do służb administracyjnych.

Data odpowiedzi: