Seminarium: „Prof. Maciej Święcicki (1913-1971) – prawnik, wykładowca, wychowawca młodzieży, działacz”

Data wydarzenia:
27.02.2023, 17:00 - 19:00
Celem seminarium o prof. Macieju Święcickim jest przypomnienie jego dorobku naukowego w dziedzinie nauk prawnych, roli wychowawcy młodzieży i promotora wartości chrześcijańskich w ramach stowarzyszenia „Iuventus Christiana” oraz Klubu Inteligencji Katolickiej, a także przedstawienie jego długotrwałego oddziaływania na ludzi nauki i polityki, które mimo upływu czasu jest wciąż dostrzegalne.
uśmiechnięty profesor Maciej Święcicki, grafika promująca wydarzenie

Sylwetkę prof. dr. hab. Macieja  Święcickiego jako wykładowcy SGPiS przedstawi kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej prof. dr hab. Wojciech Morawski. Pierwsza część seminarium będzie poświęcona działalności Macieja Święcickiego w sferze publicznej, część druga – wspomnieniowa, skoncentruje się na sferze prywatnej i duchowości chrześcijańskiej b. profesora naszej uczelni.

W seminarium, które, jak się spodziewamy, zaszczycą swą obecnością dawni studenci i doktoranci zmarłego tragicznie w grudniu 1971 r. profesora Macieja Święcickiego z SGPiS, a także obecni wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie specjalizujący się w prawie pracy, wezmą też udział przedstawiciele rodziny naszego wykładowcy, którzy podzielą się wspomnieniami o nim.

Biogram prof. Macieja Święcickiego

Profesor Maciej Święcicki (1913-1971) specjalista w zakresie prawa pracy, związany ze Szkołą Główną Planowania i Statystyki w latach 1950-1971. Prodziekan Wydziału Handlu tejże uczelni (1960-1964), wieloletni kierownik Zakładu Ekonomiki i Prawa Pracy (1956-1969), a następnie Katedry Ekonomiki (1969-1971). Żołnierz kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej oraz aktywny członek stowarzyszenia „Iuventus Christiana”. Mentor środowiska, które w latach 80. odegrało istotną rolę w walce o wolne związki zawodowe w Polsce.

Problematyką prawa pracy prof. dr hab. Maciej Święcki zaczął interesować jeszcze w latach 30., podczas studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. W swych pracach naukowych położył podwaliny pod współczesne koncepcje teoretyczne prawa pracy, w tym – prawa wynagradzania za pracę. Był orędownikiem i obrońcą teorii zobowiązaniowego charakteru stosunku pracy. Pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy. Na wymienienie zasługuje monografia „Instytucje polskiego prawa pracy w latach 1918-39”, kompendium „Prawo pracy” oraz opracowania: „Prawo wynagrodzenia za pracę”, „Umowa o pracę - istota i funkcje” i „Prawo stosunku pracy”. Wykładowca Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej (WSAH) w Częstochowie, Akademii Teologii Katolickiej i – przedewszystkim Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Zginął tragicznie w 1971 r. w rozkwicie swej kariery naukowej i dydaktycznej.


Przed rozpoczęciem seminarium, które odbędzie się w sali Senatu SGH, o godz. 16:45 będzie mieć miejsce uroczyste odsłonięcie portretu prof. dr. hab. Macieja Święcickiego w Galerii Honorowej Wykładowców SGH w łączniku pomiędzy budynkami A oraz G.

Rodzaj wydarzenia:
seminarium
Kategoria wydarzenia:
akademickie
Lokalizacja:

Sala Senatu SGH

Organizator:

SGH

.