10. spotkanie Klubu Prasowego SGH: Pokaz filmu „Kalecki – geniusz zapomniany” i dyskusja o drodze życiowej prof. Michała Kaleckiego

Data wydarzenia:
21.05.2025, 18:00 - 19:30
Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego „Kalecki – geniusz zapomniany”, opowiadający o profesorze Michale Kaleckim (1899–1970), światowej sławie polskim ekonomiście, który w latach 1961–1968 wykładał w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.

Postanowieniem Senatu SGH rok 2025 został ustanowiony w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie „Rokiem profesora Michała Kaleckiego”.  

Pokaz filmu, w którym o dokonaniach Michała Kaleckiego opowiadają prof. Jerzy Osiatyński (1941–2022) i brytyjski ekonomista prof. Jan Toporowski, odbędzie się 21 maja 2025 roku o godz. 18.00 w auli VII w budynku G SGH, al. Niepodległości 162 w Warszawie.  

Po pokazie odbędzie się dyskusja o życiu i dokonaniach naukowych prof. Michała Kaleckiego z udziałem twórcy filmu Krzysztofa Miklaszewskiego oraz prof. Jana Toporowskiego z Uniwersytetu Londyńskiego, który jest autorem biografii intelektualnej Michała Kaleckiego. Rozmowę poprowadzą honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, związana z SGH prof. Elżbieta Mączyńska oraz dr Łukasz Dwilewicz z Zakładu Historii Szkoły, Katedra Historii Gospodarczej i Społecznej, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH.  

Pokaz filmu odbędzie się w ramach 10. spotkania Klubu Prasowego SGH.

Przedpremierowy i zarazem premierowy pokaz filmu miał miejsce w tej samej auli 15 lutego 2013 roku, na którym obecny był biorący udział w filmie, zmarły w lutym 2022 roku prof. Jerzy Osiatyński, redaktor „Dzieł zebranych” Michała Kaleckiego. Premiera była szczególnie uroczysta ze względu na nadanie auli VII imienia prof. Michała Kaleckiego.  

Reżyserem dokumentu filmowego z 2012 roku jest Krzysztof Miklaszewski, znany m.in. z produkcji „Umarła klasa Tadeusza Kantora” „Apteka pod Orłem”, „Polski Ikar” oraz „Wielka wojna na wschodzie”. Autorami scenariusza są Krzysztof Miklaszewski i Karol Kowalski. Aktywny udział w produkcji filmu „Kalecki – geniusz zapomniany” miała żona reżysera Małgorzata Czerwińska-Miklaszewska.

Krzysztof Miklaszewski jest autorem ponad 150 filmów dokumentalnych, poświęconych artystom (m.in. 10 filmów o życiu i sztuce Tadeusza Kantora z pierwszym filmem o Teatrze Kantora SZATNIA TADEUSZA KANTORA  [1974] i ostatnim o pamięci świata o polskim artyście „tadeusz. kantor@ europa . pl”. Miklaszewski był bowiem bardzo bliskim współpracownikiem Kantora, a przez 14 lat aktorem jego Teatru Cricot -2), naukowcom, a także znaczącym wydarzeniom historii Polski m.in. pierwsze filmy o Rządzie RP na Uchodźstwie, seriale: o obozie Auschwitz-Birkenau czy „Wielka wojna na Wschodzie” – rzecz o wojnie z bolszewikami 1919–1921.  

Więcej na stronie krzysztofmiklaszewski.pl

Michał Kalecki po przerwaniu studiów politechnicznych samodzielnie kształcił się w ekonomii, uprawiał publicystykę ekonomiczną i analizę gospodarczą. W latach 1929–1935 pracował w Instytucie Badania Koniunktur i Cen pod kierunkiem związanego z SGH prof. Edwarda Lipińskiego. W 1933 roku napisał niewielką pracę pt. „Próba teorii koniunktury”, która zapewniła mu uznanie zarówno jako pioniera, jak i współtwórcy tego, co później nazwano „rewolucją keynesowską” w ekonomii.

Jak podkreśla b. kierownik Katedry Gospodarczej i Społecznej SGH prof. Wojciech Morawski, Michał Kalecki „był wybitnym reprezentantem kierunku keynesowskiego w ekonomii. Był symbolem niezależności badawczej, odwagi podejmowania trudnych tematów i osobistej uczciwości”.


Klub Prasowy SGH zainaugurował działalność w styczniu 2024 r. spotkaniem z redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka” Jerzym Baczyńskim. W zamierzeniu organizatorów Klub Prasowy SGH ma służyć integracji środowiska dziennikarzy gospodarczych i trwalszemu związaniu ich z SGH. Spotkania z dziennikarzami specjalizującymi się w zagadnieniach ekonomicznych mają być zarazem zachętą dla studentów SGH, których interesuje szeroko pojęta działalność dziennikarska i publicystyczna, by nawiązywali kontakty ze środowiskiem najwybitniejszych dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych w kraju. Od stycznia ub. r. skupieni wokół Klubu Prasowego SGH studenci uczestniczyli w kilku kongresach gospodarczych w kraju, w których SGH była partnerem merytorycznym. Adepci dziennikarstwa przeprowadzali wywiady w studiu, realizowali materiały wideo i prasowe, a także uczestniczyli w debatach oksfordzkich.

Rodzaj wydarzenia:
spotkanie
Lokalizacja:

SGH, al. Niepodległości 162, bud. G, aula VII

Organizator:

Biuro Rektora, Zespół Komunikacji i Współpracy z Mediami

.