Czwarte spotkanie Klubu Prasowego SGH: Jak opowiadać Polskę Niemcom, a jak o Niemczech Polakom?

Data wydarzenia:
24.04.2024, 17:30 - 19:00
24 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w przestrzeni coworkingowej Biblioteki SGH odbędzie się czwarte spotkanie w ramach Klubu Prasowego SGH. Jego gośćmi będą wieloletni korespondenci w Warszawie i Berlinie: Gerhard Gnauck („Die Welt” i „Frankfurter Allegemeine Zeitung”) oraz Jacek Lepiarz (Polska Agencja Prasowa i Redakcja Polska Deutsche Welle).

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.

Transmisja na kanale YouTube SGH

Jaki jest obecnie stan relacji polsko-niemieckich? Jaki wpływ na nie ma współpraca gospodarcza? Na ile bieżąca polityka, gesty, narracja przekazu faktycznie popsuły w ostatnich latach stosunki między naszymi narodami i państwami? Jak o tym komunikuje się w Polsce, a jak w Niemczech? Na co kładzie się akcent w poszczególnych mediach? Jak współpraca Polski i Niemiec przedstawia się na tle Unii Europejskiej i w innych gremiach?

Gerhard Gnauck – niemiecki dziennikarz, historyk i politolog, doktor nauk humanistycznych. urodzony w Warszawie, dzieciństwo i młodość spędził w Wiesbaden i Moguncji. Studiował historię Europy Wschodniej, politologię i slawistykę na uniwersytecie w Moguncji oraz na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, uzyskując doktorat pod kierownictwem Gesine Schwan. W 1995 r. objął stanowisko redaktora wiadomości polityki międzynarodowej we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” we Frankfurcie. Od 1999 r. był stałym korespondentem „Die Welt” w Warszawie, obsługującym część krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jako niezależny dziennikarz współpracował także z „Neue Zürcher Zeitung”, niemieckojęzycznym dziennikiem szwajcarskim wydawanym w Zurychu. W 2018 r. został warszawskim korespondentem politycznym „FAZ” na obszarze Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii.  W 2018 r. odznaczony za swoje korespondencje o sprawach polskich Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego w kategorii „dziennikarz zagraniczny“.

Jacek Lepiarz – studiował germanistykę, lingwistykę stosowaną i historię w Warszawie. W latach 90. był zatrudniony w warszawskim studiu telewizji ARD i w biurze korespondenta Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) na Polskę. Dwukrotnie (1999-2007 i 2013-2017) był korespondentem Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w Berlinie. W latach 2008-2011 kierował biurem DPA w Warszawie.

Obecnie jest dziennikarzem Redakcji Polskiej DW, specjalizuje się w tematyce polsko-niemieckiej. W latach 2018-2019 pracował dla DW w Berlinie, od 2020 r. jest współpracownikiem w Warszawie. Laureat prestiżowej nagrody Federalnej Konferencji Prasowej (Bundespressekonferenz) przyznanej mu jako pierwszemu obcokrajowcowi w historii tej nagrody. 


W zamierzeniu organizatorów Klub Prasowy SGH ma służyć integracji środowiska dziennikarzy i trwalszemu związaniu ich z SGH. Dla studentów to okazja do networkingu i nawiązywania kontaktów ze środowiskiem dziennikarskim. Spotkania odbywają się w ostatnią środę miesiąca, stwarzając okazję do rozmowy z osobami mającymi wpływ na opinię publiczną w Polsce i życie społeczno-gospodarcze oraz kulturalne kraju.

Rodzaj wydarzenia:
spotkanie
Lokalizacja:

ul. Rakowiecka 22B, Biblioteka SGH, przestrzeń coworkingowa (PPZ)
online (YouTube)

Organizator:

Zespół Prasowy SGH

.