Bezpieczeństwo żywnościowe świata w trzeciej dekadzie XXI w.

Data wydarzenia:
16.03.2023, 10:00 - 15:10
Instytut Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie serdecznie zapraszają na XIII konferencję z cyklu „Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce” pt. Bezpieczeństwo żywnościowe świata w trzeciej dekadzie XXI w.

Koncepcja bezpieczeństwa żywnościowego (food security) po raz pierwszy została przedstawiona przez Światową Konferencję Żywnościową FAO w 1974 r., jako: „Dostępność w każdym czasie, w skali całego świata, podaży podstawowych artykułów żywnościowych, dla zachowania ciągłego wzrostu konsumpcji żywności i zrównoważenia fluktuacji produkcji i cen”. W kolejnych dekadach była uzupełniania i rozwijana o takie elementy jak, walory odżywcze diety oraz zgodność z potrzebami i preferencjami ludzi, czy stabilność sytemu żywnościowego. Koncepcja food security była wyznacznikiem realizacji tzw. celów milenijnych w zakresie redukcji głodu na świecie oraz prawa człowieka do żywności. Po sukcesach lat dziewięćdziesiątych i pierwszej dekady XXI w., kiedy to liczba głodujących zmalała z 800 mln w 2000 r. do 570 mln w 2014 r., w kolejnych latach nastąpił zwrot w kierunku stopniowego powiększania liczby głodujących do 830 mln obecnie. Skalę załamania bezpieczeństwa żywnościowego pogłębiła pandemia COVID-19,  a ostatnio wojna w Ukrainie.

Rosnące zagrożenia stanu bezpieczeństwa żywnościowego dla coraz większej liczby regionów zmusza do refleksji, a wręcz pospiesznego podjęcia dyskusji w sprawie przyszłości świata oraz stanu wyżywienia populacji ludzkiej.

Wobec powyższych zjawisk główne cele konferencji to:

  • Identyfikacja głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy.
  • Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy istniejące oraz potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego mogą lub powinny prowadzić do ewolucji celów rozwojowych w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ekologizacji gospodarek? Innymi słowy czy zrównoważenie oraz bezpieczeństwo to zjawiska komplementarne, czy konkurencyjne?
  • Określenie działań oraz poziomu, na jakim powinny być podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy.
  • Odpowiedź na pytanie na ile strategie firm agrobiznesu powinny uwzględniać działania w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa żywnościowego.
  • Czy zwiększenie intensywności współpracy firm agrobiznesu poszczególnych krajów może przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa żywnościowego: np. Ukraina – Polska?

 
Program Konferencji

10.00–10.20 – otwarcie konferencji – prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH, prof. Gabriel Główka,  dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, prof. Roman Sobiecki, dyrektor Instytutu Rynków i Konkurencji.

10.20–10.40 – wystąpienie wprowadzające – Prawo człowieka do żywności (Right to Food) – prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, kierownik  Zakładu Rynku i Bezpieczeństwa Żywnościowego w Instytucie Rynków i Konkurencji SGH.

10.40–12.00 – sesja I: Podstawy i zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego we współczesnym świecie.

Moderator: prof. Roman Sobiecki – prorektor ds. rozwoju SGH, dyrektor Instytutu Rynków i Konkurencji.

Uczestnicy:

  1. prof. dr hab. Andrzej Czyżewski – Uniwersytet Zielonogórski,
  2. prof. dr hab. Andrzej Kowalski – b. dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
  3. prof. Witalij Dankewicz – dziekan Wydziału Prawa, Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Uniwersytetu Poleskiego w Żytomierzu (Ukraina),
  4. prof. dr hab. Krzysztof Firlej – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Problemy do dyskusji:

  • w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe zwiększającej się liczby ludności świata przy jednoczesnym zmniejszaniu areału ziemi uprawnej?
  • jak zmieniło się rolnictwo Ukrainy w czasie wojny? Jaki wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe świata ma wojna w Ukrainie?
  • W jakim zakresie wsparcie finansowe ze środków krajowych i unijnych wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski i krajów Unii Europejskiej?
  • jakie są możliwe scenariusze rozwiązywania problemu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie? Jakie działania o charakterze globalnym i jakie o charakterze lokalnym powinny sprzyjać rozwiązywaniu tego problemu?

12.00–12.20 – przerwa kawowa

12.20–3.40 – sesja II: Agrobiznes w czasach zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego świata.

Moderator: prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk – kierownik Zakładu Rynku i Bezpieczeństwa Żywnościowego w Instytucie Rynków i Konkurencji SGH.

Uczestnicy:

  1. prof. dr hab. Anna Matuszczak – kierownik Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
  2. prof. dr hab. Henryk Runowski - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  3. prof. Mariola Kwasek – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB,
  4. dr Yuliia Zolotnytska – habilitant Narodowego Uniwersytetu Poleskiego w Żytomierzu (Ukraina).

Problemy do dyskusji:

  • w jakim zakresie współczesna kwestia agrarna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego?
  • czy straty i marnotrawstwo żywności są zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego?
  • jaki wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe mogą mieć straty wojenne w obszarze rolnictwa i agrobiznesu Ukrainy?
  • jaką rolę powinno odgrywać państwo i instytucje międzynarodowe w celu wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego?

13.40–15.00 – sesja III: Współpraca polskiego i ukraińskiego agrobiznesu – możliwości i bariery.

Moderator: dr inż. Andrzej Gantner – dyrektor generalny Zarządu Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.

Uczestnicy:

  1. Zenon Daniłowski – prezes Makaronów Polskich S.A.
  2. Wiesław Różański – prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
  3. Danuta Olewnik-Cieplińska – prezes Olewnik EXPO sp. z o.o.

Problemy do dyskusji:

  • jaki jest charakter relacji pomiędzy firmami agrobiznesu polskiego i ukraińskiego (komplementarność, substytucyjność, konkurencyjność)?
  • jakie działania należałoby podjąć na poziomie administracji krajowych Polski i Ukrainy by ułatwić współpracę firm agrobiznesu obydwu krajów?
  • na ile firmy agrobiznesu z Ukrainy przygotowane są do współpracy z firmami unijnymi w kontekście spełniania warunków weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz norm jakościowych?

15.00–15.10 – podsumowanie Konferencji – prof. Roman Sobiecki.

Rodzaj wydarzenia:
konferencja
Kategoria wydarzenia:
naukowe
Lokalizacja:
Organizator:

Instytut Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

.