prof. Stanisław Wodejko

Dziekan
Dziekan Kolegium Gospodarki Światowej w latach 2002-2008. Poprzednio pełnił u boku prof. Budnikowskiego funkcje prodziekana. Dziekan Wodejko kontynuował inicjatywy swego poprzednika, dbał o wysoki poziom działalności badawczej i dobrą pozycję Kolegium w środowisku akademickim.

Stanisław Wodejko, urodzony 19 maja 1944 r. w Trebitz, całe swoje życie zawodowe związał ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie (w okresie PRL noszącą – jak wiadomo – nazwę Szkoły Głównej Planowania i Statystyki) i w znacznym stopniu z Wydziałem Handlu Zagranicznego. Po otrzymaniu w 1961 r. świadectwa dojrzałości w jednym z warszawskich liceów ogólnokształcących podjął studia na wspomnianym Wydziale SGPiS, które ukończył w 1966 r., uzyskując dyplom magistra ekonomii.

Bezpośrednio po studiach tylko przez niecałe trzy miesiące Stanisław Wodejko był zatrudniony w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego „Metalexport”. Natomiast od 1 grudnia 1966 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną jako asystent stażysta w Zakładzie Prawnych i Ekonomicznych Zagadnień Turystyki, który funkcjonował od 1956 r. w ramach Katedry Prawa Międzynarodowego na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS. Zainteresowania badawcze związane z problematyką turystyki, jako zjawiska o charakterze międzynarodowym, rozwijał w ramach studiów doktoranckich, w których uczestniczył w latach 1967–1970. Zwieńczeniem tego etapu studiów i działalności badawczej było uzyskanie przez niego w grudniu 1971 r., na Wydziale Handlu Zagranicznego, stopnia doktora nauk ekonomicznych.

Po obronie rozprawy doktorskiej kontynuował pracę naukowo-dydaktyczną na stanowisku adiunkta w różnych jednostkach organizacyjnych Uczelni, co było spowodowane zmianami w usytuowaniu badań nad turystyką w SGPiS. Początkowo był to – jak sygnalizowałam – działający na Wydziale Handlu Zagranicznego Zakład Prawnych i Ekonomicznych Zagadnień Turystyki. Jednak w 1972 r. przekształcono go w jednostkę funkcjonującą w ramach międzywydziałowego Instytutu Gospodarstwa Społecznego, nadając mu zmodyfikowaną nieco nazwę: Zakład Społeczno-Gospodarczych Zagadnień Turystyki. Następnie Zakład ten włączono w strukturę organizacyjną Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. W roku 1981 wspomniany Zakład uległ kolejnej reorganizacji i został przekształcony w Katedrę Turystyki, która do 1992 r. działała na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym SGPiS. W roku 1991 na tym właśnie Wydziale Stanisław Wodejko uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od roku 1993 Katedra Turystyki stała się jednostką organizacyjną Kolegium Gospodarki Światowej. Kierując pracami tej Katedry, w 1998 r. awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego SGH.

Jeśli chodzi o zainteresowania naukowe prof. Wodejki, to największy wpływ na ich ukształtowanie się miały spotkanie i współpraca podjęta już w okresie studiów z prof. Kazimierzem Liberą, który był pionierem badań prawno-ekonomicznych nad turystyką w Polsce. Ze względu na charakter Wydziału Handlu Zagranicznego i specjalizację naukową samego prof. Libery była to przede wszystkim turystyka międzynarodowa, silnie powiązana z aspektami prawnymi podróży zagranicznych. Efektem wspomnianej współpracy była w szczególności rozprawa doktorska Stanisława Wodejki pt. Czynniki wpływające na rozwój turystyki zagranicznej, która została opublikowana w 1975 r. w serii wydawniczej „Ruch Turystyczny – Monografie”. Książka ta stała się podstawową publikacją, szeroko cytowaną w polskim piśmiennictwie z zakresu turystyki (zwłaszcza w literaturze poświęconej ekonomice turystyki).

Kontakty naukowe z prof. Liberą skłoniły także prof. Wodejkę do zainteresowania się: współpracą państw w dziedzinie turystyki, rolą organizacji międzynarodowych działających w tej sferze, przede wszystkim zaś Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych, a następnie – kontynuatorki jego prac – Światowej Organizacji Turystyki (obecnie UN WTO) oraz szeroko pojętą problematyką polityki turystycznej. Zainteresowania te zaowocowały licznymi jego publikacjami w językach polskim oraz rosyjskim, o charakterze zarówno naukowym, jak i popularyzatorskim.

Ich wynikiem było także wykrystalizowanie się nowego nurtu w pracach badawczych Stanisława Wodejki, którym były przepływy międzynarodowe związane z turystyką. W ramach tej problematyki podejmował szerokie spektrum tematów – od zagadnień statystycznych związanych z określaniem wielkości ruchu turystycznego i charakterystyki jego strumieni po wpisanie wymiany turystycznej w szerszy kontekst teorii wymiany międzynarodowej. Były to w pewnym sensie prace pionierskie, ponieważ dotyczyły handlu międzynarodowego usługami, podczas gdy w większości opracowań z tej dziedziny ograniczano się jedynie do analizy wymiany towarowej.

Ze względu na ówczesne uwarunkowania polityczne ciekawym zagadnieniem, zarówno teoretycznym, jak i aplikacyjnym, była problematyka uwarunkowań wymiany turystycznej Wschód – Zachód. Znalazła ona istotne miejsce w badaniach i publikacjach Stanisława Wodejki w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Ich podsumowaniem stała się
rozprawa habilitacyjna pt. Ruch przyjazdowy z Zachodu do wybranych państw socjalistycznych jako wyraz luki na europejskim rynku turystycznym, opublikowana w 1989 r. przez Szkołę Główną Planowania i Statystyki w serii wydawniczej pod nazwą „Monografie i Opracowania”.

Ogólne przemiany w kraju i – związana z nimi – radykalna transformacja systemu gospodarczego spowodowały konieczność weryfikacji i dostosowania do nowych realiów badań naukowych nad turystyką oraz kształcenia w tej dziedzinie. Odpowiedzią na te potrzeby było przygotowanie przez Stanisława Wodejkę, opublikowanej w 1998 r., monografii pt. Ekonomiczne zagadnienia turystyki, porządkującej podstawowe pojęcia i koncepcje z zakresu ekonomiki turystyki. Również ta praca – podobnie jak wcześniejsze – była szeroko cytowana
w polskiej literaturze przedmiotu.

Kolejne lata przyniosły poszerzenie zainteresowań badawczych prof. Wodejki. Związane to było przede wszystkim z zainicjowaniem przez Katedrę Turystyki organizacji cyklicznych konferencji, poświęconych aktualnym problemom gospodarki turystycznej. Ich owocem były monografie przygotowane pod jego kierunkiem naukowym: Gospodarka turystyczna a grupy interesu (SGH, Warszawa 2006) i Zrównoważony rozwój turystyki: Realna koncepcja, iluzja czy chwyt marketingowy (SGH, Warszawa 2008).

Bardzo ważnym nurtem aktywności Stanisława Wodejki w Szkole Głównej Handlowej była działalność dydaktyczna, obejmująca stosunkowo zróżnicowany zakres tematyki i działań. Niewątpliwie podstawowe znaczenie miały zajęcia ze studentami i opieka nad pracami magisterskimi i licencjackimi, których kilkadziesiąt zostało napisanych pod jego kierownictwem naukowym. Nie mniej ważne były prace koncepcyjne związane z przygotowywaniem nowych programów nauczania w SGH przedmiotów dotyczących turystyki, co było związane – z jednej strony – z ewolucją gospodarki turystycznej w Polsce i na świecie oraz badań nad nią, a z drugiej – ze zmianami organizacyjnymi i programowymi, wprowadzanymi w naszej Uczelni.

W latach aktywności dydaktycznej prof. Stanisława Wodejki program nauczania turystyki w SGH ewoluował od seminarium i wykładów monograficznych, przez specjalizację i specjalności na różnych kierunkach studiów, ścieżkę dydaktyczną, aż do kierunku Turystyka i rekreacja na studiach II stopnia. Na uwagę zasługują także program i działalność Studium Podyplomowego Menedżerów Turystyki, prowadzonego przez Kolegium Gospodarki Światowej, które od 1996 r. corocznie uruchamiało pod jego kierownictwem kolejne swe edycje. Jest to jedyne studium tego typu w Polsce, mogące się pochwalić tak długą historią.

Szczególne miejsce w dorobku dydaktycznym i naukowym prof. Stanisława Wodejki zajmowała opieka nad rozprawami doktorskimi. W latach 1999–2008 był promotorem czterech obronionych prac doktorskich poświęconych bardzo zróżnicowanej problematyce, obejmującej następujące tematy: rola bilansu płatniczego jako narzędzia pomiaru efektów ekonomicznych turystyki w Polsce, uwarunkowania uczestnictwa w turystyce osób niepełnosprawnych, wpływ międzynarodowych systemów hotelowych na polskie hotelarstwo oraz szanse i zagrożenia dla polskiej turystyki związane z akcesją Polski do UE.

Znaczna część zaangażowania zawodowego Stanisława Wodejki była związana z działalnością organizacyjną na Uczelni. Od roku 1993 przez 16 lat kierował nieprzerwanie Katedrą Turystyki, inspirując jej prace. Tworzył przy tym atmosferę twórczej dyskusji i poszukiwania dobrych rozwiązań trudnych problemów naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych, a czasem po prostu – życiowych. Dał się bowiem poznać jako osoba czynnie wspierająca rozwój naukowy i zawodowy swoich współpracowników.

Jednocześnie w latach 1996–2002, przez dwie kolejne kadencje, był prodziekanem Kolegium Gospodarki Światowej, współpracując ściśle z ówczesnym dziekanem – prof. Adamem Budnikowskim. Następnie również przez dwie kadencje, tj. w latach 2002–2008, piastował stanowisko dziekana tego Kolegium. Podobnie jak jego poprzednik na tym stanowisku dbał o zapewnienie wysokiego poziomu działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej, prowadzonej przez pracowników naszego Kolegium. W roku 2005 aktywnie zaangażował się we wspieranie kandydatury prof. Budnikowskiego w wyborach na rektora SGH, a w 2008 r. z powodzeniem działał na rzecz ponownego jego wyboru na to najwyższe stanowisko uczelniane. Po zakończeniu sprawowania funkcji dziekana, tj. od września 2008 r. aż do swej przedwczesnej śmierci w lipcu 2009 r., był przedstawicielem Kolegium Gospodarki Światowej w Senacie SGH.

Należy dodać, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Stanisław Wodejko był członkiem komitetu redakcyjnego „Ruchu Turystycznego”, wydawanego do 1992 r. najpierw przez Zakład Prawnych i Ekonomicznych Zagadnień Turystyki, a następnie przez Katedrę Turystyki. Było to pierwsze w Polsce czasopismo naukowe, poświęcone badaniom nad turystyką. Ponadto w latach siedemdziesiątych aktywnie działał w uczelnianych władzach Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pełnienie przez prof. Stanisława Wodejkę różnych, wyżej wymienionych funkcji organizacyjnych miało jednak swoją cenę w postaci braku wystarczającego czasu na aktywność badawczą. Dlatego też po zakończeniu kadencji dziekańskiej zamierzał poświęcić się przede wszystkim badaniom naukowym. Szkoda, że nie zdążył już zrealizować tych planów.

Ewa Dziedzic

Portret Dziekana KGŚ SGH