Thomas J. Sargent

Thomas J. Sargent, ekonomista z USA. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2011 r. za empiryczne badania na temat przyczyn i efektów w makroekonomii".
fakty z życia i działalności

Urodził się 19 lipca 1943 roku w Pasadenie w stanie Kalifornia. Drogę naukową rozpoczął na Kalifornijskim Uniwersytecie w Berkeley. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego i członkiem wielu towarzystw naukowych, między innymi (od 1987 roku) jest członkiem rzeczywistym Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda i członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Ekonometrycznego (od 1976 roku).

Thomas J. Sargent ze Stanów Zjednoczonych jest jednym z dwóch naukowców wyróżnionych w roku 2011 Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia zdecydowała, że na nagrodę tę otrzymał oprócz niego Christopher A. Sims, także Amerykanin. Obaj zostali nagrodzeni za „empiryczne badania na temat przyczyn i efektów w makroekonomii”. Dwaj znakomici naukowcy prowadzili swoje badania niezależnie, ale ich wkład w naukę wzajemnie się uzupełnia. Przyznana nagroda to efekt badań naukowych prowadzonych przede wszystkim w latach 70-tych i 80-tych. Komitet noblowski uzasadnił, że laureaci stworzyli modele, pozwalające szacować skutki działań politycznych na gospodarkę oraz wpływ wskaźników makroekonomicznych na decyzje polityczne.

publikacje książkowe oraz artykuły

Dostępne w Bibliotece SGH

KSIĄŻKI W MULTIWYSZUKIWARCE PRIMO