Robert Butler Wilson

Robert Butler Wilson – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za 2020 rok.
FAKTY Z ŻYCIA I DZIAŁALNOŚCI

Robert Butler Wilson, Jr. urodził się 16 maja 1937 roku w Geneva w stanie Nebraska. Ukończył Lincoln High School w Lincoln w stanie Nebraska i uzyskał pełne stypendium na Uniwersytecie Harvarda. Otrzymał tytuł A.B. z Harvard College w 1959 r. Następnie ukończył studia MBA w 1961 r. i tytuł D.B.A. w 1963 roku z Harvard Business School. Przez bardzo krótki czas pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a następnie podjął pracę na wydziale Uniwersytetu Stanforda. Jest wykładowcą w Stanford Business School od 1964 roku. W latach 1993-2001 był także członkiem wydziału stowarzyszonego w Harvard Law School.

Wilson jest znany z badań i nauczania w zakresie projektowania rynku, ustalania cen, negocjacji i powiązanych tematów dotyczących organizacji przemysłu i ekonomii informacji. Jest znawcą teorii gier i jej zastosowań. Był głównym współautorem projektów aukcji i konkurencyjnych strategii przetargowych w przemyśle naftowym, komunikacyjnym i energetycznym, a także projektowania innowacyjnych schematów cenowych. Jego praca nad cenami usług priorytetowych dla energii elektrycznej została wdrożona w branży użyteczności publicznej.

Artykuł Wilsona Econometrica z 1968 r. The Theory of the Syndicates wywarł wpływ na całe pokolenie studentów ekonomii, finansów i rachunkowości. Artykuł stawia fundamentalne pytanie: w jakich warunkach oczekiwana reprezentacja użyteczności opisuje zachowanie grupy osób, które wybierają loterie i dzielą się ryzykiem w sposób optymalny z punktu widzenia Pareto?

Od czasu ukończenia studiów opublikował około stu artykułów w czasopismach i książkach fachowych. Był współpracującym redaktorem kilku czasopism i wygłosił kilka publicznych wykładów.

W 1993 roku Wilson opublikował książkę na temat cen nieliniowych. Jest to encyklopedyczna analiza projektowania taryf i powiązanych tematów dla zakładów użyteczności publicznej, w tym energii, komunikacji i transportu. Książka zdobyła w 1995 roku Leo Melamed Prize, nagrodę przyznawaną dwa razy w roku przez University of Chicago za „wybitne stypendium profesora biznesu”.

Inny wkład w teorię gier obejmuje negocjacje płacowe i strajki, a w kontekście prawnym negocjacje ugodowe. Jest autorem niektórych podstawowych badań wpływu reputacji w drapieżnych cenach, wojnach cenowych i innych konkurencyjnych bitwach.

Odkąd Wilson ukończył studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie w Harvard College i Harvard Business School, opublikował około 100 artykułów w profesjonalnych czasopismach i książkach, za które otrzymał wiele wyróżnień.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii: Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyjaśniła, że wybrała Wilsona i Paula Milgroma na współodbiorców Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii 2020, ponieważ „ich odkrycia teoretyczne poprawiły aukcje w praktyce…. Ich odkrycia przyniosły korzyści sprzedawcom, kupujących i podatników na całym świecie”. Alvin Roth (ekonomista, który był współodbiorcą Nagrody Nobla w 2012 roku i który miał Wilsona jako swojego doradcę doktorskiego) powiedział, że Wilson i Milgrom„ nie tylko gruntownie zmienili sposób, w jaki rozumiemy aukcje - zmieniły sposób, w jaki przedmioty są sprzedawane na aukcjach.

Członkostwa i nagrody: jest wybieranym członkiem National Academy of Sciences, uznanym „wybitnym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego” oraz byłym oficerem i członkiem Rady Towarzystwa Ekonometrycznego. Tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych otrzymał w 1986 r. W Norweskiej Szkole Ekonomii i Zarządzania Biznesem. W 1995 r. Uzyskał honorowy tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie w Chicago. W 2014 roku Wilson zdobył nagrodę Golden Goose Award za pracę związaną z projektowaniem aukcyjnym. Zdobył nagrodę BBVA Foundation Frontiers of Knowledge (2015) w kategorii Economics, Finance and Management za „pionierski wkład w analizę strategicznych interakcji, gdy podmioty gospodarcze mają ograniczone i zróżnicowane informacje o swoim środowisku”. Wraz z kolegami Davidem M. Krepsem i Paulem Milgromem został uhonorowany nagrodą Johna J. Carty’ego 2018 za postęp w nauce.

 

Ważniejsze publikacje

Wilson, Robert., The bilinear complementarity problem and competitive equilibria of linear economic models, Stanford: Stanford University, 1976., 28 stron, Technical Report / Stanford University, Institute for Mathematical Studies in the Social Sciences. Economics Series ; No. 191)

Wilson, Robert., A competitive model of exchange, Stanford: Stanford University, 1976, 14 stron, Technical Report / Stanford University. Institute for Mathematical Studies in the Social Sciences. Economics Series ; No. 221)

Wilson, Robert., A bidding model of perfect competition, Stanford: Stanford University, 1975, 18 stron, (Technical Report / Stanford University. Institute for Mathematical Studies in the Social Sciences. Economics Series ; No. 184)