Oliver Hart

Oliver Hart – ekonomista ze Stanów Zjednoczonych. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 2016 za wkład w teorii kontraktu.
Fakty z życia i działalności

Oliver Simon D’Arcy Hart urodził się 9 października 1948 roku w Londynie. Studia matematyczne ukończył w 1969 w King’s College w Cambridge oraz ekonomiczne na Uniwersytecie w Warwick w roku 1972. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał na amerykańskim Uniwersytecie Princeton w roku 1974. Pracę naukową rozpoczął w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie Cambridge oraz w London School of Economics. W roku 1984 powrócił do Stanów Zjednoczonych. Pracuje w Massachusetts Institute of Technology oraz Harvard Uniwersity. 
W swojej pracy naukowej skupia się nad teorią kontraktu, teorią przedsiębiorstwa, finansami firmy i ekonomiczną analizą prawa. Jest obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Wybrane publikacje książkowe

Capital structure decisions of a public company / Oliver D.Hart ; University of British Columbia. Department of Economics. - Vancouver : The Univ. of British Columbia, 1994. - (The E.S.Woodward Lectures in Economics Univ. of British Columbia)

Artykuły naukowe