Leonid Hurwicz

​Leonid Hurwicz, USA
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 r. Trzej amerykańscy naukowcy Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin i Roger B. Myerson otrzymali 15 października 2007 roku nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Zostali nagrodzeni za pracę nad teorią mechanism design theory. Jest to jedna z dziedzin teorii gier, pomocna przy ocenie na ile dana zasada działania przydatna jest do rozwiązania stojącego przed nami problemu.
fakty z życia i działalności

Leonid Hurwicz urodził się w 1917 roku Moskwie, zmarł 24 czerwca 2008 r. w Minneapolis. W 1938 roku skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Potem studiował w Anglii (w London School of Economics), w Szwajcarii, a także w USA (na Harvardzie i na University of  Chicago). Mieszkał w Minneapolis. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa SGH.
Miejsce pracy naukowej:
Leonid Hurwicz był emerytowanym profesorem University of Minnesota w Minneapolis. Był najstarszym do tej pory noblistą – ekonomistą. W chwili przyznania nagrody miał 90 lat. Na uroczystości wręczania Nagrody Nobla dnia 8  grudnia 2007 r.  Leonid Hurwicz wygłosił wykład okolicznościowy But who will Guard the Guardians? (A kto zaopiekuje się opiekunami?).

Publikacje książkowe oraz artykuły

Dostępne w Bibliotece SGH

KSIĄŻKI W MULTIWYSZUKIWARCE PRIMO