Eric S. Maskin

Eric S. Maskin, ekonomista z USA. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 r. Profesor Maskin jest jednym z trzech naukowców wyróżnionych w roku 2007 nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii, za prace nad teorią określoną jako mechanism design theory - jednej z dziedzin teorii gier.
fakty z życia i działalności

Eric S.Maskin urodził się 12 grudnia 1950 roku w Nowym Yorku. Obecnie pracuje w Institute for Advanced Study w Princeton, w doychczasowym życiu zawodowym zajmował się m.in. teorią gier, teorią aukcji, a także porównywaniem ordynacji wyborczych.

Na uroczystości wręczania Nagrody Nobla dnia 8 grudnia 2007 roku Eric Maskin wygłosił wykład okolicznościowy Mechanizm design: How to implement social goals («Mechanizm design’:  jak planować cele społeczne?).
Mechanizm design theory  pozwala odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których działają źle. Pomaga ona określić ekonomistom skuteczne mechanizmy rynkowe, schematy regulacji i procedury wyborów. Teoria ta odgrywa obecnie główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych. 

publikacje książkowe oraz artykuły

Dostępne w Bibliotece SGH

KSIĄŻKI W MULTIWYSZUKIWARCE PRIMO

 

maskin eric portret