Katedra Zarządzania Strategicznego

Katedra Zarządzania Strategicznego powstała 1 lipca 2018 r. i kontynuuje pracę zespołu Katedry Zarządzania w Gospodarce, istniejącej w Szkole Głównej Handlowej w latach 1984-2013 oraz Zakładu Zarządzania w Gospodarce, istniejącego w latach 2013-2018.

Zespół Katedry specjalizuje się w problematyce powiązanej z obszarem zarządzania strategicznego. Realizuje badania, ekspertyzy i projekty doradcze dla przedsiębiorstw oraz organizacji. Wynikiem badań i kontaktów z praktyką jest kilkaset publikacji w czasopismach naukowych oraz kilkadziesiąt pozycji książkowych przygotowanych przez pracowników jednostki. Pracownicy Katedry prowadzą różne zajęcia z przedmiotów z dyscypliny nauki o zarządzaniu na studiach I i II stopnia. W Katedrze prowadzone jest przez pracowników samodzielnych seminarium doktorskie, w ramach którego prace doktorskie przygotowują uczestnicy studiów doktoranckich oraz praktycy biznesu. Zespół Katedry prowadzi kilkanaście różnych  studiów podyplomowych, które ukończyło prawie 10 000 absolwentów.
Historia Katedry 

Katedra Zarządzania w Gospodarce powstała w 1984 roku. W wyniku dyskusji środowiska naukowego SGPiS nad nowym kształtem ekonomii oraz teorii organizacji i zarządzania część pracowników Katedry Ekonomii Politycznej oraz Katedry Organizacji i Zarządzania Wydziału Handlu Wewnętrznego utworzyła nową katedrę, której kierownikiem została prof. dr hab. Urszula Grzelońska. Połączenie w jeden zespół przedstawicieli nurtu ekonomii oraz teorii organizacji i zarządzania okazało się pomysłem innowacyjnym i dało asumpt do naukowej integracji zespołu, a także podjęcia badań o charakterze interdyscyplinarnym. Nazwa Katedry miała sygnalizować nowy sposób patrzenia na gospodarkę przez pryzmat zarządzania zintegrowanego na poziomie mikro i makro.

W 1992 roku w związku z reformą SGPiS prof. dr hab. Urszula Grzelońska zdecydowała się założyć Katedrę Ekonomia I w Kolegium Analiz Ekonomicznych i została jej kierownikiem. Wraz z prof. dr hab. Urszulą Grzelońską odeszli z Katedry Zarządzania w Gospodarce prof. dr hab. Janusz Beksiak, dr Janusz Dąbrowski i dr Sławomir Sikora. Katedra Zarządzania w Gospodarce pozostała w nowoutworzonym Kolegium Zarządzania i Finansów, a jej kierownikiem została prof. dr hab. Maria Romanowska. W 2017 r. kierownikiem jednostki został dr hab., prof. SGH Piotr Wachowiak.

W 2008 r. z Katedry Zarządzania w Gospodarce wyodrębniła się Katedra Zarządzania Projektami, do której przeszli: prof. dr hab. Michał Trocki, dr Emil Bukłaha i dr Bartosz Grucza.

W 2013 r. zespół Katedry Zarządzania w Gospodarce wspólnie z pracownikami Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem, Katedry Poziomu Życia i Konsumpcji utworzyli Instytut Zarządzania. W związku z obowiązującym ówcześnie statutem Uczelni jednostki zostały przekształcowne w zakłady, odpowiednio: Zakład Zarządzania w Gospodarce, Zakład Zarządzania Przedsiębiorstwem, Zakład Badań Zachowań Konsumentów. W 2017 r. z Zakładu Zarządzania w Gospodarce wydzielono Zakład Strategii Międzynarodowych, który również wchodzi w skład Instytutu Zarządzania.

1 lipca 2018 r. Zakład Zarządzania w Gospodarce został przekształcony w Katedrę Zarządzania Strategicznego. Zmiana nazwy Katedry stanowi odzwierciedlenie zainteresowań badawczych zespołu jednostki, które od kilkunastu lat są silnie związane z problematyką zarządzania strategicznego.

Specjalizacja badawcza

Pracownicy Katedry od lat prowadzą systematyczne badania nad strategiami polskich przedsiębiorstw i ich ewolucją, badają zmiany zachodzące w różnych sektorach i ich wpływ na strategie przedsiębiorstw oraza procesy restrukturyzacji i zjawiska kryzysowe. Ważnym nurtem badań Katedry jest ewolucja struktur działalności gospodarczej przedsiębiorstw, a w szczególności powstawanie i ewolucja grup kapitałowych w Polsce. W tym nurcie tzw. „twardych” problemów zarządzania mieszczą się też badania dotyczące współdziałania przedsiębiorstw, powiązań sieciowych, aliansów strategicznych i kooperencji, zarządzania projektami i procesami, a także zarządzania wiedzą i kapitałem intelektualnym.

Część pracowników Katedry specjalizuje się w tzw. „miękkich” problemach zarządzania, prowadzi badania i publikuje prace na temat stylów kierowania, przywództwa, zarządzania czasem, aspektów społecznych i psychologicznych zarządzania przedsiębiorstwem oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Głównym sposobem realizacji aktywności naukowo-badawczej pracowników Katedry jest prowadzenie badań naukowych i publikowanie ich wyników. W ostatnich kilkunastu latach pracownicy Katedry zrealizowali kilkanaście projektów badawczych KBN, MNiSzW oraz NCN oraz badań statutowych i własnych.

Publikacje i popularyzacja nauki

Pracownicy Katedry są autorami, współautorami i redaktorami cenionych monografii i podręczników z zakresu zarządzania takich, jak m.in. Podstawy organizacji i zarządzania (Difin), Alianse strategiczne przedsiębiorstw (PWE), Podstawy zarządzania (OW SGH), Analiza strategiczna w przedsiębiorstwie (PWE), Grupy kapitałowe w Polsce (Difin), Planowanie strategiczne w przedsiębiorstwie (PWE), Leksykon zarządzania (Difin), Strategiczna transformacja polskich przedsiębiorstw (OW SGH), Pomiar kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa (Difin), Umiejętność pełnienia ról kierowniczych, Profesjonalny menedżer (Difin), Grupy kapitałowe. Strategie i struktury (PWE), Przedsiębiorstwo kooperujące (EuroExpert), Strategie przedsiębiorstw w otoczeniu globalnym (SGH), Przełomy w zarządzaniu – aspekt strategiczny (Wydawnictwo Dom Organizatora), Otwarte innowacje (OW SGH), Negocjacje – jednostka, organizacja, kultura (Difin), Wiedza jako strategiczny zasób przedsiębiorstwa. Analiza i pomiar kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa (OW SGH), Współczesne przedsiębiorstwo. Teoria i praktyka (OW SGH), Restrukturyzacja, konsolidacja, globalizacja przedsiębiorstw (PWE), Przedsiębiorstwo, wartość, zarządzanie (PWE), Przedsiębiorstwo odporne na kryzys (Wolters Kluwer), Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa (OW SGH), Zachowania polskich grup kapitałowych w czasach kryzysu (OW SGH).

Pracownicy Katedry są autorami podręczników dla liceów: Ekonomia bez tajemnic, Przedsiębiorczość bez tajemnic oraz ABC przedsiębiorczości. Od wielu lat pracownicy Katedry są włączeni we współpracę ze szkołami średnimi i gimnazjami m.in. poprzez uczetniczenie w organizowaniu Olimpiady Przedsiębiorczości, prowadzenie zajęć w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego, Akademii Młodego Ekonomisty, Letniej Akademii Ekonomicznej, Letniej Akademii Ekonomii i Przedsiębiorczości oraz certyfikatu Young MBA.

Konferencje, współpraca naukowa i międzynarodowa

Aktywność naukowa pracowników Katedry wyraża się też w udziale w konferencjach naukowych i ich organizacji. Katedra zorganizowała szereg ogólnopolskich konferencji, które zostały wysoko ocenione w środowisku naukowców i praktyków. Raz na dwa lata Katedra organizuje w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą ogólnopolską konferencję naukową skupioną wokół aktualnych problemów zarządzania. Współpraca międzynarodowa Katedry jest realizowana poprzez kontakty pracowników z zagranicznymi uczelniami i naukowcami np. z HEC w Paryżu, University of Minnesota, Université Paris 13 w Paryżu, Università Bocconi i Università Carlo Cattaneo we Włoszech, International School of Management w Dortmundzie, Technischer Universitat w Berlinie, St. Francis Xavier University w Antigonish (Kanada), North Island College w Courtenay (Kanada), UQAM w Montrealu (Kanada) oraz uczestnictwo pracowników w międzynarodowych konferencjach organizowanych m.in przez Association Internationale des Economistes de Langue Francaise, World Economic Forum, UNCTAD, Pepperdine University Graziado School of Business and Management w Malibu, Academy of International Business, European International Business Academy. Pracownicy Katedry uczestniczyli też w międzynarodowym programie „Młodzi projektują zarządzanie”, w programie dydaktycznym w ramach Akademickiego Forum Współpracy SGH z uczelniami niemieckimi, w Komisji selekcyjnej Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), która przyznającej stypendia naukowe i dydaktyczne w ośrodkach akademickich w Niemczech. Pracownicy Katedry uczestniczyli również w programach międzynarodowych jako kierownicy tych programów (program INTERPARSE). Pracownicy Katedry uczestniczyli w tworzeniu i realizacji programów międzynarodowych m.in. programu Master, programu CEMBA i WEMBA, programu CEMS, programu International Business.

Duże znaczenie dla Katedry miało uczestnictwo jej pracowników w pracach środowiska nauk organizacji i zarządzania przez pełnienie ważnych funkcji w Komitecie Nauk Organizacji i Kierowania PAN, zasiadanie w komitetach redakcyjnych czołowych naukowych czasopism z zakresu zarządzania – „Organizacji i Kierowania” i „Przeglądu Organizacji”, „Gospodarka Materiałowa i Logistyka”. Pracownicy Katedry pełnili również funkcje ekspertów i członków ważnych dla polskiej nauki i praktyki organizacjach i organach m.in. w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Kapitule Medalu profesora Tadeusza Kotarbińskiego (KNOiZ PAN), w Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa (TNOiK).

Kształcenie kadr naukowych i dydaktyka

Katedra przywiązuje dużą uwagę do kształcenia młodej kadry. W czasie istnienia Katedry 10 jej pracowników uzyskało stopnie doktora, pięciu pracowników uzyskało stopień doktora habilitowanego, a dwóch pracowników otrzymało tytuł profesora. Ważnym zadaniem Katedry jest udział w rozwoju kadry naukowej spoza Katedry. Przy Katedrze działa seminarium doktorskie, które na swoich spotkaniach gromadzi kilkadziesiąt osób. Samodzielni pracownicy naukowi prowadzą wykłady na studiach doktoranckich prowadzonych w Kolegium Zarządzania i Finansów, byli recenzentami wielu prac doktorskich, recenzentami w postępowaniach o nadania stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora. Pracownicy Katedry utrzymują ścisły kontakt z gospodarką, zasiadając w radach nadzorczych i komitetach doradczych, są cenionymi ekspertami, opracowują ekspertyzy i programy restrukturyzacji dla wielu przedsiębiorstw i organizacji.

Różnorodne zainteresowania badawcze pracowników Katedry zaowocowały bardzo szeroką ofertą dydaktyczną. Pracownicy oferują kilkadziesiąt przedmiotów na obu poziomach studiów m.in. zarządzanie, strategie konkurencji, zarządzanie wiedzą, zarządzanie strategiczne, restrukturyzacja przedsiębiorstw, zarządzanie projektami, strategie marketingowe, zarządzanie procesowe, zarządzanie operacyjne, kierowanie zespołem projektowym, planowanie strategiczne w przedsiębiorstwie, analiza strategiczna w przedsiębiorstwie, analiza strategiczna przedsiębiorstwa w wymiarze międzynarodowym, zarządzanie w biznesie międzynarodowym, strategie kooperacji przedsiębiorstw, międzynarodowe strategie kooperacji przedsiębiorstw, korporacje transnarodowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, negocjacje, zarządzanie kapitałem ludzkim, przedsiębiorczość oraz anglojęzyczne competitive strategies, strategic management, strategic analysis of European markets, international management, enterprise science.

Studia podyplomowe

Specjalnością dydaktyczną Katedry od lat 90. są studia podyplomowe. Katedra zrealizowała ponad 200 edycji studiów podyplomowych z zakresu zarządzania, które ukończyło prawie 10 000 słuchaczy. Program Rocznych Podyplomowych Studiów Menedżerskich i doświadczenie zdobyte w trakcie wielu lat prowadzenia studiów podyplomowych pozwoliły na uruchomienie szeregu odmian tych studiów nakierowanych na specjalistyczne potrzeby wielu polskich przedsiębiorstw i instytucji, takich jak: Bank Depozytowo-Kredytowy, Pierwszy Komercyjny Bank w Lublinie, Narodowe Fundusze Inwestycyjne (II, III, XI, Magna Polonia, Jupiter), Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Totalizator Sportowy, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie oraz wiele edycji poza siedzibą SGH: w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, Lublinie, Zamościu, Rzeszowie, Sieradzu i Katowicach.

Program Rocznych Podyplomowych Studiów Menedżerskich stanowił też podstawę do opracowania bardziej specjalistycznych programów studiów podyplomowych: Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Pracy, Podyplomowych Studiów Zarządzania Organizacjami Ochrony Zdrowia, Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Motoryzacji, Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Deweloperów, Podyplomowych Studiów HR Business Partner, Podyplomowych Studiów Liderów Zarządzania.

Osoby związane z Katedrą w różnych okresach

Poniżej zamieszczamy listę pracowników, którzy w różnych okresach byli zatrudnieni Katedrze Zarządzania w Gospodarce, Zakładzie Zarządzania w Gospodarce lub Katedrze Zarządzania Strategicznego.

Prof. zw. dr hab. Janusz Beksiak

Prof. zw. dr hab. Urszula Grzelońska

Prof. dr hab. Maria Romanowska

Prof. dr hab. Cezary Suszyński

Prof. dr hab. Michał Trocki

Dr hab. Joanna Cygler, prof. SGH

Dr hab. Zbigniew Dworzecki, prof. SGH

Dr hab. Mirosław Jarosiński, prof. SGH

Dr hab. Grażyna Leśniak -Łebkowska, prof. SGH

Prof. dr hab. Agnieszka Sopińska

Dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH

Dr hab. Marcin Wojtysiak-Kotlarski, prof. SGH

Dr hab. Sławomir Winch, prof. SGH

Dr Emil Bukłaha

Dr Julian Daszkowski

Dr Janusz Dąbrowski

Dr Patryka Dziurski

Dr Sylwester Gregorczyk

Dr Bartosz Grucza

Dr Wioletta Jakubowska

Dr Anna Krejner-Nowecka

Dr Kuczmera-Ludwiczyńska

Dr Antoni Ludwiczyński

Dr Jan Maciejewicz

Dr Renata Pajewska

Dr Maria Pietrzak

Dr Sławomir Sikora

Dr Jolanta Socha

Dr Albert Tomaszewski

Dr Witold Włodarczyk

Mgr Beata Chełstowska

Mgr Anna Karpińska

Mgr Bartosz Majewski

Mgr Krzysztof Ogonowski

Mgr Ewa Piotrowska

Mgr Tomasz Wojtyś

Mgr Małgorzata Zysińska

Bożena Andrejuk

Sylwia Kurzątkowska

Konferencje organizowane przez Katedrę

Katedra Zarządzania Strategicznego organizuje cykliczne konferencje poświęcone ważnym problemom teorii i praktyki zarządzania. Efektem każdej konferencji jest publikacja kilku recenzowanych monografii naukowych. Staramy się, aby każda konferencja była platformą wymiany poglądów osób zajmujących się różnymi obszarami w naukach o zarządzaniu oraz aby stanowiła płaszczyznę integracji środowiska akademickiego oraz przedstawicieli praktyki gospodarczej.

Cykl konferencji „Wyzwania zarządzania strategicznego”

I Konferencja Naukowa pt. „Zarządzanie strategiczne w czasach narastającej niepewności” (20-21.11 2023 r.) Warszawa

Materiały do pobrania:

Sesja 1. Zarządzanie strategiczne wobec zjawiska nieciągłości

            Dociekliwość menedżera działającego w warunkach niepewności, J. Strużyna 

Sesja 2. Stan środowiska zarządzania strategicznego

Raport 1. Raport instytucjonalny, S. Gregorczyk 

Raport 2. Raport awansów w środowisku, A. Sopińska 

Raport 3. Raport obszarów badawczych środowiska, P. Dziurski 

Raport 4. Raport publikacji, J. Brdulak 

Sesja 3. Niepewność w kontekście zarządzania strategicznego

Niepewność strategiczna: definicja i operacjonalizacja, A. Pierścieniak, G. Gierszewska 

Praktyczne konsekwencje interpretacji natury niepewności, A. Dziubińska 

Taksonomia paradoksów w zarządzaniu strategicznym, J. Polowczyk 

Sesja 4. Współpraca w czasach niepewności

Strategia jako odpowiedź na narastającą niepewność klubów piłkarskich, L. Bohdanowicz 

Współpraca międzyorganizacyjna w warunkach niepewności: perspektywa sektora kreatywnego, K. Czernek-Marszałek, P. Juszczyk, P. Klimas, D. Wójcik 

Zarządzanie zmianą jako kluczowy czynnik funkcjonowania szpitala w warunkach pandemii SARS-COV-2, G. Głód, K. Rogowska 

 

Informacje o konferencja organizowanych w ubiegłych latach: 

  • Konferencja „Granice zarządzania”, Kazimierz Dolny 2014
  • Konferencja Letnia Szkoła Zarządzania, Jachranka 2012
  • Konferencja „Przełomy strategiczne w przedsiębiorstwie”, Kazimierz Dolny 2010
.