Władze i skład osobowy Instytutu Bankowości

Dyrektor Instytutu Bankowości
Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska
Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk oraz członek Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Autorka ponad 500 pozycji naukowych i popularno - naukowych, przede wszystkim na temat sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemu gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków. Przewodnicząca Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk (2016-2024), prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (2016-2017), przewodnicząca Rady Towarowej Giełdy Energii (2016-2017), przewodnicząca Rady Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (2016-2017), członek Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (2016), członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego (2009-2015), prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (2007-2009), członek Komisji Nadzoru Bankowego (2007).
Małgorzata Zaleska_2023
Wicedyrektor Instytutu Bankowości
dr hab. Jan Koleśnik prof. SGH
W latach 2009-2016 związany z Narodowym Bankiem Polskim jako pełniący obowiązki dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego oraz jako doradca. W latach 2016-2017 doradca Prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, członek Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii SA, a także prezes zarządu Instytutu Analiz i Ratingu SA. Członek Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości oraz członek Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk.
 Dr hab. Jan Koleśnik prof. SGH
Profesor SGH
dr hab. Marcin Gospodarowicz, prof. SGH

Absolwent kierunku ekonomika przedsiębiorstw na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą (1999), doktorat (nauki ekonomiczne) – Uniwersytet Wiedeński (2007), habilitacja (finanse) - Wydział Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (2016).  Ukończył studia doktoranckie z dziedziny finansów CCEFM (Center for Central European Financial Markets) na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Marcin Gospodarowicz
Adiunkt
dr Edyta Cegielska

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierunku Finanse i Bankowość. 
Pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Nowakowskiego w 2012 roku obroniła rozprawę doktorską pod tytułem „Fuzje, przejęcia i dezinwestycje w Polsce a wezwania do sprzedaży akcji”
Członek Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości
 

Edyta Cegielska
Adiunkt
dr Magdalena Kozińska

Doktor nauk ekonomicznych. Stopień naukowy zdobyła (z wyróżnieniem) w 2017 r. w Instytucie Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest także absolwentką studiów licencjackich i magisterskich tej samej uczelni.

zdjęcie M. Kożińska
Asystent
mgr Tomasz Dziawgo

 Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz programu CEMS MIM na National University of Singapore (NUS). Uczestnik wymiany semestralnej w The Chinese University of Hong Kong (香港中文大學) oraz dwukrotny uczestnik międzynarodowego seminarium na temat Bankowości Centralnej organizowanego przez Deutsche Bundesbank oraz Hochschule der Deutschen Bundesbank.

Asystent
mgr Zofia Polkowska

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Rachunkowość. W 2022 roku z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską „Reakcja sieci bezpieczeństwa finansowego na niestabilności w polskim sektorze bankowym”. Przez dwa lata stypendystka Rektora dla najlepszych studentów za osiągnięcia naukowe.  

Podczas studiów brała udział w projekcie Żagle Biznesu SGH, Akademii Santander Universidades oraz M&A Talent Lab.  Uczestniczka Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego.

Zawodowo związana z mBank S.A. od 2019 roku. 

mgr Zofia Polkowska
Asystent
mgr Anna Wierzchowska-Dziawgo

Absolwentka finansów i rachunkowości  na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2018 roku obroniła pracę magisterską pt. „Manipulowanie informacją na polskim rynku kapitałowym”. Ukończyła także podyplomowe studia pedagogiczne nadające kwalifikacje do pracy pedagogicznej w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

Zakład Bankowości Detalicznej i Korporacyjnej

 

Profesor SGH
dr hab. Emil Ślązak, prof. SGH

Profesor SGH w Instytucie Bankowości. Kierownik Zakładu Bankowości Detalicznej i Korporacyjnej w Instytucie Bankowości SGH.

Autor lub współautor ponad kilkudziesięciu recenzowanych publikacji naukowych i licznych opracowań eksperckich. Odbył staż naukowy w School of Economics and Finance na Uniwersytecie Victoria w Wellington (Nowa Zelandia). Wykładowca na studiach podyplomowych oraz dla kandydatów na biegłych rewidentów. 

Prelegent licznych konferencji w Polsce i za granicą (m.in. USA, Niemcy,Belgia,Nowa Zelandia).

Emil Ślązak zdjęcie
Starszy wykładowca
dr Andrzej Krysiak

Dr Andrzej Krysiak jest absolwentem wydziału Finansów i Statystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki. Stopień doktora ekonomii uzyskał w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Odbył także staż naukowy w School of Management and Computer Science na Politechnice w Sheffield (Wielka Brytania) jako stypendysta programu Tempus.

Andrzej Krysiak - zdjęcie
Straszy wykładowca
dr Marcin Mikołajczyk
dr Marcin Mikołajczyk
Zakład Bankowości Inwestycyjnej

 

Profesor SGH
dr hab. Izabela Pruchnicka-Grabias, prof. SGH
Od 2007 roku związana z Katedrą Bankowości SGH (obecnie Instytut Bankowości). Wcześniej zdobywała doświadczenie zawodowe pracując w kraju i za granicą, w tym m.in. w Societe Generale, Treasury Management Services Sp. z o.o. (obecnie Dom Maklerski OANDA TMS Brokers SA), PGNiG Termika SA (członek Rady Nadzorczej). Pracowała także w Almamer Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie, gdzie w latach 2003 – 2004 pełniła funkcję Sekretarza Rady Wydziału Ekonomicznego, w 2004 – 2007 Prodziekana Wydziału Ekonomicznego, a w latach 2006-2011 Kierownika Zakładu Bankowości. W roku 2005 otrzymała Srebrny Medal za Zasługi dla tej uczelni. 
I. Pruchnicka-Grabias - zdjęcie
Starszy wykładowca
dr Piotr Czapiewski

Absolwent kierunku Finanse i Bankowość oraz studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a wcześniej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Od 2007 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym oraz posiadaczem CFA charter. Członek CFA Institute oraz CFA Society Poland.

dr Piotr Czapiewski
Adiunkt
dr Piotr Kuszewski

Dr Piotr Kuszewski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne (2001) i Ekonomia (2001) oraz Northwestern University (MA – 2005, PhDcandidate). Uzyskał stopień doktora w Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w 2011 roku. Dr Piotr Kuszewski był stypendystą Center for Study of Industrial Organizationna Northwestern University oraz programu Socratesna Universidade Lusófona w Lizbonie. Członek Stowarzyszenia TopTen.
 

Zakład Doradztwa i Usług Finansowych

 

Professor at SGH Warsaw School of Economics
Andrzej Bień

Doktor habilitowany, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Począwszy od 1975 r. uczestniczący w wielu programach szkoleniowych o tematyce finansów, ubezpieczeń i bankowości, oceny projektów inwestycyjnych, finansowania i rozliczania przedsięwzięć inwestycyjnych w instytucjach finansowych, m. in.: w Chase Manhattan, Irving Trust, Banca Nazionale del Lavoro, Lloyd Bank, Midland Bank, PKO S.A. oddział w Nowym Jorku, Bank Handlowy w Warszawie oraz giełdach papierów wartościowych w Lyonie, Frankfurcie, Nowym Jorku, Madrycie, Paryżu, Amsterdamie, Lizbonie, Zurychu. Prof.

Adiunkt
dr Łukasz Gębski

Adiunkt w Zakładzie Doradztwa i Usług Finansowych Instytutu Bankowości SGH. 
Wykształcenie:
2005 - doktor nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy pt: „Typy inwestorów i ich strategie na rynku fuzji i przejęć kapitałowych”,
1992 - magister ekonomii SGH, Wydział Handlu Zagranicznego.

Łukasz Gębski - zdjęcie 2
Adiunkt
dr inż. Marek Lusztyn

Stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii uzyskał w roku 2000 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent programu Executive MBA University of Illinois i studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie zarządzania i marketingu, absolwent INSEAD oraz Inżynier Informatyki. Ukończył także szereg programów szkoleniowych z zakresu bankowości i zarządzania m.in. na Stanford Graduate School of Business, SDA Bocconi oraz Singularity University.

Marek Lusztyn - zdjęcie
Zakład Zarządzania Ryzykiem Finansowym

 

Profesor SGH
dr hab. Paweł Niedziółka, prof. SGH

Dr hab. prof. SGH Paweł Niedziółka w 1998 roku ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w Kolegium Zarządzania i Finansów, zaś w 2010r. stopień doktora habilitowanego.      

Paweł Niedziółka
Profesor SGH
dr hab. Paweł Kulpaka, prof. SGH

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach: finanse i bankowość (1999 r., studia dzienne, tytuł pracy magisterskiej: „Wycena wartości firmy na przykładzie Hydrobudowy S.A.”) oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne (1999 r., studia dzienne, tytuł pracy magisterskiej: „Światowy rynek gazu ziemnego w latach 1950 – 1997”). W 2004 r. obronił rozprawę doktorską na temat roli giełd papierów wartościowych w gospodarce („Rola Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w procesie alokacji kapitałów w gospodarce polskiej na tle tendencji światowych”). W 2014 r.

Adiunkt
Dr Lada Voloshchenko-Holda

Absolwentka Politechniki Kijowskiej - Kierunek Cybernetyka Ekonomiczna (2001 r.). Uzyskała stopień
naukowy doktora nauk Łada Wołoszczenko Hołda.jpgekonomicznych w 2008 r. w Instytucie Ekonomii i Prognozowania Ukraińskiej Akademii Nauk w zakresie ekonomii, specjalność: metody ilościowe, modele i technologie informacyjne w ekonomii. Przez 10 lat współpracowała z Instytutem Ekonomii i Prognozowania UAN w zakresie badań naukowych dot. handlu zagranicznego, sektora energetycznego i rolnego oraz konsultingu strategicznego dla rządu Ukrainy i innych instytucji państwowych.

Lada Voloshchenko - zdjęcie
.