Studia licencjackie i magisterskie oferta dydaktyczna Katedry Prawa Podatkowego

Stała oferta Katedry dla studentów Szkoły Głównej Handlowej obejmuje osiem przedmiotów z zakresu prawa finansowego, podatkowego i gospodarczego, prowadzonych w ramach studiów magisterskich i licencjackich, w trybie studiów dziennych oraz sobotnio-niedzielnych. Pracownicy Katedry prowadzą także seminaria doktorskie, magisterskie i licencjackie.

Prowadzone przez pracowników naszej Katedry zajęcia wchodzą w skład tzw. „ścieżki doradcy podatkowego”, po ukończeniu której studenci są zwolnieni z części egzaminu zawodowego na doradcę podatkowego.

W celu uzyskania informacji o zajęciach prowadzonych przez pracowników Katedry w bieżącym i nadchodzącym semestrze, prosimy o zapoznanie się z zawartością strony:


„Prawo finansowe i podatkowe”

Prowadzący: prof. dr hab. D. Gajewski, dr Adam Olczyk

Wykład 45 h, punkty ETCS: 4,5, kod przedmiotu: 224460

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami i mechanizmami prawa finansowego. Omówienie regulacji dotyczących publicznych przepływów finansowych - przejęcia, zarządzania (w tym planowania) i wydatkowania publicznych środków finansowych, funkcjonowania systemu zabezpieczeń społecznych oraz podstawowych instytucji prawa bankowego. Zapoznanie studentów z zasadami tworzenia i funkcjonowania systemu regulacji finansów publicznych, związków pomiędzy instytucjami prawa publicznego w sferze finansów publicznych a pożądanym przez ustawodawcę i faktycznym zachowaniem adresatów. Zapoznanie studentów z organizacją administracji skarbowej, konstrukcją systemu podatkowego w Polsce, jak również dokładniej z wybranymi podatkami (podatki lokalne, rolny, leśny, podatek od czynności cywilnoprawnych), a także opłatami i składkami publicznymi. Zakres szczegółowo omawianych konstrukcji prawa podatkowego jest determinowany rzez porozumienie z Państwową Komisją Egzaminacyjną do spraw Doradztwa Podatkowego.


„Prawo gospodarcze”

Prowadzący: prof. dr hab. D. Gajewski, dr Adam Olczyk, dr Marcin Kotlarz

Wykład 21 h, punkty ETCS: 4,5, kod przedmiotu: 210110

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami prawa gospodarczego, regulującego status przedsiębiorców i ich stosunki z kontrahentami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach jednolitego rynku UE, zrozumienie przez studentów roli prawa w gospodarce oraz poznanie podstaw prawnych podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, form prawnych prowadzenia tej działalności, rodzajów czynności handlowych dokonywanych przez przedsiębiorców, zasad rozstrzygania sporów gospodarczych, a także uwarunkowań prawnych oddziaływania państwa na gospodarkę.

Dodatkowym celem jest pokazanie bezpieczeństwa prawnego prowadzonej działalności gospodarczej i sposobów rozwiązywania problemów prawnych, z którymi stykają się przedsiębiorcy (na podstawie studiów przypadków - zmiana formy prawnej przez przedsiębiorcę, ustalanie warunków umów, sądowe postępowanie gospodarcze, postępowanie upadłościowe).


​„Podstawy prawa”

​Wykład 30 h, ​punkty ETCS: 4, kod przedmiotu: ​110540

Prowadzący: ​dr Adam Olczyk, dr Marcin Kotlarz

​Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z podstawowymi pojęciami prawa, wskazanie na rolę prawa we współczesnej gospodarce, poznanie zasad interpretacji prawa, przekazanie wiedzy z podstaw prawa cywilnego, z którymi słuchacz najczęściej będzie miał do czynienia w gospodarce rynkowej.


„Prawo podatkowe”

Prowadzący: ​prof. dr hab. D. Gajewski, dr Adam Olczyk

Wykład 30 h, punkty ETCS: 3, kod przedmiotu: 130660

Celem zajęć jest przekazanie ogólnej wiedzy dotyczącej teorii prawa podatkowego oraz informacji o zasadniczych rozwiązaniach polskiego prawa podatkowego z możliwie szczegółowym omówieniem konstrukcji prawnych poszczególnych, obowiązujących w Polsce  podatków


„Planowanie podatkowe”

Prowadzący: ​prof. dr hab. D. Gajewski

Wykład 30 h, punkty ETCS: 3, kod przedmiotu: 230110

Przedstawienie wpływu opodatkowania na decyzje gospodarcze przedsiębiorstw i ich właścicieli (wspólników). Analiza z podatkowego punktu widzenia alternatywnych wariantów decyzyjnych. Usystematyzowanie metod pomiaru obciążeń podatkowych oraz środków i efektów polityki w zakresie wykazywania dochodu podatkowego. Wykształcenie umiejętności w zakresie stosowania metod i narzędzi optymalizacji podatkowej.


„Postępowanie sądowo-administracyjne”

Prowadzący: prof. dr hab. D. Gajewski

Wykład 15 h, ćwiczenia 15h, punkty ETCS: 3, kod przedmiotu: 220960

Zapoznanie studentów z kontrolą rozstrzygnięć organów administracji publicznej w toku postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Przedstawienie procedury postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Wskazanie na skutki orzeczeń sądów administracyjnych. Omówienie ustroju sądów administracyjnych


„Warsztaty sporządzania pism w postępowaniach podatkowych, sądowych i sądowo-administracyjnych”

Prowadzący: prof. dr hab. D. Gajewski

Wykład 15 h, punkty ETCS: 3, kod przedmiotu: 235440

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z procedurą administracyjną, poszczególnymi procedurami podatkowymi i sądowoadministracyjnymi w zakresie sporządzania pism w toku tych postępowań


„Prawo cywilne”

Prowadzący: ​dr Adam Olczyk

Wykład 15 h, punkty ETCS: 1,5, kod przedmiotu: 222980

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami prawa cywilnego, podstawami składania prawnie wiążących oświadczeń woli, formami czynności prawnych, skutkami wadliwości oświadczeń woli. Studenci poznają pełną charakterystykę stosunku cywilnoprawnego: jego źródeł, podmiotów oraz przedmiotu. Studenci zostają zaznajomieni z zasadami rządzącymi obrotem cywilnoprawnym, w tym możliwościami działania przez osoby trzecie, terminami i skutkami przedawnienia roszczeń. W ramach charakterystyki prawa rzeczowego studenci poznają sposoby ochrony prawa własności, wykorzystania ograniczonych praw rzeczowych, zwłaszcza takich, jak hipoteka lub zastaw dla zabezpieczenia wierzytelności. Celem zajęć jest nauczenie studentów rozróżniania odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej, przesłanek obu tych reżimów odpowiedzialności oraz zasad ponoszenia tej odpowiedzialności. Dodatkowym celem jest bliższe zaznajomienie studentów z wybranymi typami umów nazwanych w polskim kodeksie cywilnym oraz przedstawienie zasad dziedziczenia ustawowego i testamentowego.

.