Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków ekonomicznych

Aktualności
Zakład Filozofii oraz Katedra Teorii Ekonomii SGH mają przyjemność zaprosić na otwarte seminarium, poświęcone dyskusji nad najnowszą książką Andrzeja Ledera.

Dość powszechne jest przekonanie, że język ekonomii jest jedynym językiem pozwalającym adekwatnie opisać – a więc i zrozumieć – zglobalizowany i podlegający nieustannym wstrząsom współczesny świat. Rodzi się jednak pytanie: co robimy ze światem, gdy poddajemy go takiemu opisowi? A także – jak sami się w nim sytuujemy: jak wyobrażamy sobie nasze wzajemne relacje, jakie znaczenie im przypisujemy i jak to wszystko ma się do realnych zjawisk i procesów? Wreszcie – co język stosowany w ortodoksyjnych i heterodoksyjnych nurtach teorii ekonomii pozwala dostrzec, a co pozostawia poza swoim polem widzenia? Wspólnie z Autorem podejmiemy namysł nad tymi pytaniami.

Seminarium odbędzie się 12 marca 2024 r. o godzinie 13.00 w sali 152 w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 162.

Naszymi gośćmi będą: 
Autor książki, dr hab. Andrzej Leder – profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, kieruje Zespołem Filozofii Kultury. Autor książek: Prześniona rewolucja, Rysa na tafli, Był kiedyś postmodernizm. Ponadto praktykuje psychoterapię.  

Autor przedmowy do książki, prof. dr hab. Piotr Dominiak – profesor nauk ekonomicznych, w latach 1971–2022 pracownik Politechniki Gdańskiej, współtwórca i wieloletni dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Ponadto publicysta i felietonista ekonomiczny.

Wprowadzenie do dyskusji: 
dr hab. Janusz Sidorek, prof. SGH, Zakład Filozofii
dr Adam Rogoda, Katedra Teorii Ekonomii  
 

Dokument
.