Konferencje i seminaria organizowane przez Instytut Statystyki i Demografii

 

7th GGP User Conference

7th GGP User Conference odbędzie się w dniach 13-15 września w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Badacze, korzystający w swych analizach z danych badania ankietowego Generacje i Rodziny (Generations and Gender Survey), bazy kontekstowej GGP (GGP Contextual Database) oraz Harmonized Histories, zaprezentują w swych referatach najnowsze wyniki analiz oraz nowe podejścia analityczne. 

Konferencja użytkowników danych powstałych w ramach międzynarodowego programu badań demograficznych GGP, której siódma edycja odbędzie się w Warszawie, stanowi forum wymiany pomysłów i wyników badań procesów demograficznych w gronie badaczy  oraz praktyków.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim w formule hybrydowej. Możliwy udział na miejscu lub online. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona.

Wymagana jest rejestracja do 20 sierpnia 2023 r. (formularz rejestracyjny znajdziesz tutaj: link)

Więcej informacji o konferencji: link

Lokalizacja: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, budynek C, Aula I, al. Niepodległości 128, 02-554 Warszawa

 

40-lecie Instytutu Statystyki i Demografii oraz uroczystość nadania auli IC imienia Profesor Janiny Jóźwiak (2019)

22 lutego 2019 r. był wyjątkowym dniem w historii Instytutu. Pracownicy wraz z licznymi gośćmi wzięli udział w uroczystości nadania auli I w budynku C Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) imienia Profesor Janiny Jóźwiak oraz świętowali 40 rocznicę powstania Instytutu Statystyki i Demografii.

Profesor Janina Jóźwiak

Profesor była osobą wyjątkową. Wybitną, na wielu płaszczyznach. Angażowała się w rozwój polskiej nauki, edukacji i kraju, była rektorem SGH w latach 1993–1999, a nastepnie dyrektorem Instytutu Statystyki i Demografii w latach 1999–2016.

Poniższe cytaty - fragmenty wspomnień przyjaciół i współpracowników pani Profesor - mówią wiele o Jej pracy i wartościach, które wyznawała:

Prof. Elżbieta Adamowicz: „W miarę pojawiających się możliwości Nina aktywnie zaangażowała się w działalność opozycyjną na rzecz demokratycznych przemian. W tej pracy wykorzystywała posiadane dary, ujawniając jednocześnie szczególny talent: charyzmatycznego przywódcy, potrafiącego gromadzić wokół siebie ludzi i pozytywnie motywować ich do działania dla realizacji wspólnego dobra. W atmosferze wzajemnej życzliwości i poszanowania. Poprzez przykład własnej rzetelnej pracy. Bez wynoszenia się ponad innych. Zrobiła wiele dla rozwoju uczelni, nauki i kraju.”


prof. Ewa Chmielecka: „Zastanawiałam się przed tym wystąpieniem, czego mi brak najbardziej, co powoduje, że wyrwa po odejściu Niny jest nadal i tak samo boleśnie odczuwalna. I doszłam do wniosku, że najbardziej mi brak jej mądrości, że jeśli była mi oparciem to przede wszystkim dlatego, że była osoba niezwykle mądrą.

To wydaje się banalne, ale proszę mi pozwolić rozwinąć tę myśl. Czym bowiem jest mądrość? Nina była osobą wielkiej wiedzy, uczona światowego formatu. Ale wiedza, choć ważna, nie wystarcza, aby być mądrym człowiekiem. Ja znam, a zapewne i Państwo znacie, osoby o znacznej wiedzy, a głupie, z przeproszeniem, jak but! Wiedza ze swej natury ma być obiektywna, a więc wolna od wartości – nie znajdziemy w niej wskazówki, jak ją wykorzystać. Mądrość jest zdolnością do kierowania tej wiedzy ku dobrym celom. Mądrość wzbogaca wiedzę o refleksję nad wartościami – nad tym, co dobre, a co złe, rozważaniem czy cele, które chcemy realizować są słuszne i dlaczego. Mądrość daje też motywację, aby wiedzy użyć wedle najlepszych wartości. Wiedza i wartości dają razem mądrość. 

Nina była rektorem wybitnym – bo była rektorem mądrym.”


Prof. Maciej Żylicz: „Z kolei podczas prowadzonych przez Ninę posiedzeń Rady FNP wielokrotnie z podziwem obserwowałem, jak sprawnie i z poszanowaniem dla różnic zdań między członkami Rady wypracowywała decyzje, z którymi mogli zgodzić się wszyscy. (…)

Prof. Jóźwiak mała wysokie poczucie odpowiedzialności, nie tylko za rozwój nauki w Polsce, ale również za rozwój systemu wspierania badań oraz wychowanie młodego pokolenia uczonych, aby nauka w Polsce mogła stać się bardziej konkurencyjna i otwarta na świat. (…) Była też dydaktykiem cieszącym się wielkim uznaniem wśród studentów – z jednej strony ze względu na świetny warsztat, ale z drugiej zapewne ze względu na coraz rzadziej spotykaną umiejętność słuchania – studentów, współpracowników, ale także przedstawicieli nauk odległych od jej obszaru badawczego. Była mocno zaangażowana w wychowanie kolejnych pokoleń polskich demografów.”


Ks. Prof. Andrzej Szostek: „I zauważyłem natychmiast – bo nie można było nie zauważyć – że traktowana jest przez wszystkich z wielkim szacunkiem i jeszcze większą sympatią. Uderzała jej naturalność. Nie miała w sobie cienia tak zwanego dostojeństwa, koturnowości, wyższości wobec innych, choć była przecież wielkim uczonym, sprawowała szereg ważnych funkcji naukowych, z jej głosem zawsze trzeba było się liczyć. Była spontaniczna, otwarta na innych, żywa umysłowo, chętna do podejmowania ciekawych, nowatorskich inicjatyw, rzeczowa w swych wypowiedziach, obdarzona dużym poczuciem humoru. To pierwsze wrażenie potwierdzały dalsze moje z nią spotkania.”

Pełną treść wspomnień można znaleźć tutaj:

Prezentacja prof. Ireny E. Kotowskiej przedstawiająca sylwetkę prof. Janiny Jóźwiak:

Przebieg uroczystości

W uroczystości – podczas której świętowano także 40-lecie istnienia Instytutu Statystyki i Demografii – wzięli udział Rektor SGH dr hab.  Marek Rocki i władze rektorskie, a także prof. SGH, władze rektorskie, Dziekan Kolegium Analiz Ekonomicznych dr hab. Joanna Plebaniak, prof. SGH. Wśród licznie zgromadzonych gości byli zarówno obecni, jak i byli pracownicy Instytutu i Kolegium Analiz Ekonomicznych, a także innych jednostek Uczelni, członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi prof. Janiny Jóźwiak, współpracownicy z wielu różnych obszarów jej aktywności oraz osoby współpracujące z Instytutem Statystyki i Demografii w różnych okresach jego funkcjonowania.

Wśród gości była także delegacja nauczycieli i uczniów  z dyrektorem mgr Maciejem Łukasiewiczem ze Szkoły Podstawowej w Cieślach, rodzinnej miejscowości Janiny Jóźwiak. W 2017 roku lokalna społeczność wybrała Profesor na patronkę tej szkoły. 

Prezentacje przedstawione podczas uroczystości, przedstawiające działalność Instytutu oraz Zakładów Instytutu:

Więcej informacji o Instytucie Statystyki i Demografii mozna znaleźć w książce:

Szerzej na temat przebiegu uroczystości można przeczytać tutaj:

Zdjęcia z uroczystości:

Opis

Odsłonięcie tablicy z imieniem prof. Janiny Jóźwiak przed aulą I w budynku C. Odsłonięcia dokonał rektor SGH, prof. Marek Rocki oraz brat prof. Janiny Jóźwiak, Bernard Jóźwiak

Moment odsłonięcia tablicy z imieniem prof. Janiny Jóźwiak przed aulą I w budynku C. Odsłonięcia dokonał rektor SGH, prof. Marek Rocki oraz brat prof. Janiny Jóźwiak, Bernard Jóźwiak

Odsłonięcie tablicy z imieniem prof. Janiny Jóźwiak przed aulą I w budynku C. Odsłonięcia dokonał rektor SGH, prof. Marek Rocki oraz brat prof. Janiny Jóźwiak, Bernard Jóźwiak

Opis

Pracownicy Instytutu Statystyki i Demografii na uroczystości odsłonięcia tablicy Prof. Janiny Jóźwiak 

Pracownicy Instytutu Statystyki i Demografii na uroczystości odsłonięcia tablicy Prof. Janiny Jóźwiak

Pracownicy Instytutu i Statystyki podczas uroczystości

Opis

Uczestnicy uroczystości z historyczną tablicą Wydziału Finansów i Statystykii

Uczestnicy uroczystości z historyczną tablicą Wydziału Finansów i Statystykii

Z historyczną tablicą Wydziału Finansów i Statystyki.

 

.