Koła naukowe przy Instytucie Statystyki i Demografii

Studenckie Koło Naukowe Business Analytics

O SKN

Studenckie Koło Naukowe Business Analytics działa od 2012 roku przy Zakładzie Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych (wcześniej Zakładzie Analizy Historii Zdarzeń i Analiz Wielopoziomowych) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań z zakresu analityki biznesowej, ze szczególnym skupieniem na wykorzystaniu oprogramowania SAS Viya - nowoczesnego, chmurowego środowiska analitycznego, stosowanego m.in. przez wiele przedsiębiorstw na rynku regulowanym oraz w badaniach naukowych.
Koło jest miejscem spotkań i wymiany wiedzy dla studentów zainteresowanych analizą statystyczną i ekonometryczną oraz programowaniem, zwłaszcza w kontekście użycia silnika obliczeniowego CAS. W jego skład wchodzą zarówno studenci, pracownicy akademiccy, jak i absolwenci, tworząc unikalne środowisko sprzyjające wszechstronnej wymianie doświadczeń.
Cykliczne spotkania stanowią nie tylko okazję do dyskusji w ramach Koła, ale również szansę na spotkania z zaproszonymi gośćmi z zewnątrz - przedstawicielami zarówno ze środowiska akademickiego, jak i z renomowanych firm i instytucji. Dzięki temu Koło nawiązuje cenne kontakty i rozpoczyna współpracę na wielu płaszczyznach.
SKN ściśle współpracuje z SAS Institute, czołowym dostawcą oprogramowania Business Intelligence na świecie, czego owocem jest stały dostęp do najnowszych i najbardziej aktualnych narzędzi analitycznych oferowanych przez firmę SAS, a jego członkowie mogą doskonalić swoje umiejętności w zakresie korzystania z SAS Viya.
W ostatnich latach Koło organizowało z powodzeniem Otwartą Konferencję Studencką „Modelowanie dla Biznesu”, która zdobyła duże zainteresowanie i zaowocowała nowymi inspiracjami dla wszystkich uczestników.
Zachęcamy do polubienia profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/sknba), aby być na bieżąco z aktualną aktywnością.
Jeśli interesuje Cię analiza danych, pragniesz zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu analityki biznesowej, a także fascynuje Cię oprogramowanie SAS Viya i chciałbyś uczestniczyć w jego rozwoju, to SKN Business Analytics jest właśnie dla Ciebie! Serdecznie zapraszamy na spotkania oraz wydarzenia, gdzie razem możemy rozwijać się w dziedzinie analityki biznesowej i odkrywać nowe możliwości, jakie daje SAS Viya.

Kontakt z nami możliwy jest również drogą mailową:
babijbartlomiej@gmail.com – Bartłomiej Babij, przewodniczący Koła
kprzan@sgh.waw.pl – dr Karol Przanowski, opiekun Koła

Studenckie Koło Naukowe Statystyki

O SKN Statystyki

Studenckie Koło Naukowe Statystyki (SKN Statystyki) jest jednym z najaktywniejszych i najstarszych kół naukowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.  

Działalność koła obejmuje organizację projektów, między innymi konferencji naukowych i warsztatów. Poruszają one zagadnienia z dziedziny statystyki, analizy danych i ekonometrii i skupiają zarówno studentów SGH, jak i osoby spoza uczelni. Każdego roku koło realizuje następujące projekty: Warsztaty z Pythona, Big Data Conference, Business Hackathon, Data Visualization & BI Meetups, Wielka SGH-owa Powtórka ze Statystyki, Konferencja Aktuarialna oraz Niezbędnik Wyboru Wykładowców. 

SKN Statystyki jest również autorem corocznych badań ankietowych, w tym ogólnopolskich, sięgających tematyką od ekonomii i finansów po bieżące zjawiska społeczne, które to już kolejny rok z rzędu otrzymało I miejsce w konkursie o Grant Rektora SGH.  

Społeczność organizacji koncentruje się nie tylko na wartości merytorycznej, ale również społecznej. Członkowie nieustannie biorą udział w spotkaniach wewnętrznych, rozwijając swoje umiejętności w obszarze metod ilościowych, tworząc tym samym silną społeczność i inspirujące środowisko wymiany wiedzy i doświadczeń. 

Przykładowe inicjatywy

Jest to jedno z największych i najbardziej aktywnych kół naukowych w SGH, które prowadzi jednocześnie wiele projektów o charakterze zarówno szkoleniowym, naukowym, jak i biznesowym. Są to m.in.:

  • projekt „Big Data Conference” – konferencja organizowana od 2015 roku poświęconą tematyce analizy danych, w szczególności zastosowaniu analityki dużych zbiorów danych w biznesie. Do 2019 roku odbyły się trzy edycje tej konferencji. 
  • „Niezbędnik Wyboru Wykładowców” to projekt dotyczący ankietowego badania oceny wykładowców wśród studentów SGH.
  • seminaria „Statystyka w praktyce” – na seminariach zaproszeni gości przedstawiają referaty z zastosowaniami statystyki, ekonometrii i wyników własnych badań zarówno o profilu naukowym jak i biznesowym.
  • Studenci pierwszego roku SL SGH mogą skorzystać z przygotowania do egzaminu ze statystyki na spotkaniach o charakterze szkoleniowo-dydaktycznym „Wielka SGH-owa Powtórka ze Statystyki”.
  • Każdego roku organizowane są warsztaty z programów statystycznych (R, Python, Tableau, Visual Basic for Applications) otwarte dla osób z zewnątrz. SKN współpracuje z partnerem SKN - Bankiem Millenium.

Źródło: Chłoń-Domińczak A., Kasperowicz-Ruka I., Kotowska I.E., Stokowski F., Instytut Statystyki i Demografii 1978-2018, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2019.

Historia

Studenckie Koło Naukowe Statystyki i Demografii rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2001/2002, a pierwsi jego członkowie wywodzili się z seminarium śp. prof. Jerzego Z. Holzera. Opiekunem naukowym koła została dr Wiktoria Wróblewska, która zajmowała się nim do 2013 roku.

Koło zrzeszało studentów zainteresowanych demografią oraz metodami ilościowymi i ich praktycznym wykorzystaniem. Dla wielu z nich praca w SKN była inspiracją do głębszego zainteresowania się tematyką badań i analiz demograficznych oraz przygotowania pracy licencjackiej lub magisterskiej z tego zakresu, a także związania się z tym obszarem nauki i podjęcia w przyszłości pracy naukowej.

W latach 20012002 SKN Statystyki i Demografii uczestniczyło w międzynarodowym projekcie „Determinants of affective and sexual behaviors among students” koordynowanym przez Departament Demografii Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie oraz Instytut Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostoku. Członkowie koła zrealizowali badanie wśród studentów polskich uczelni ekonomicznych z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Koszalina. Prezentacja wyników badania pt. „What are we like? Life styles and sexual behaviours of students in Poland” uzyskała I nagrodę w konkursie na najlepszy plakat Europejskiej Konferencji Demograficznej w 2003 roku w Warszawie. W 2013 roku zrealizowano drugą turę badania studentów w Polsce, dołączając także inne uczelnie.

Inne działania SKN Statystyki i Demografii obejmowały projekty badawcze dotyczące, między innymi, planów życiowych studentów (2004), ilościowych aspektów systemu wyborczego i ordynacji wyborczej do sejmu (2006), a także prowadzenie corocznego kursu analizy danych z wykorzystaniem pakietu komputerowego SPSS.

W latach następnych kołem pod nazwą SKN Statystyki opiekowali się kolejno dr Jan Zwierzchowski, dr Marta Marszałek i dr Maja Rynko oraz dr Izabela Grabowska (do chwili obecnej).

Źródło: Chłoń-Domińczak A., Kasperowicz-Ruka I., Kotowska I.E., Stokowski F., Instytut Statystyki i Demografii 1978-2018, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2019.

Kontakt | Media społecznościowe

Aby dowiedzieć się więcej o działaniach SKN Statystyki, zapraszamy do odwiedzenia ich mediów społecznościowych:  

  • strona internetowa: link
  • strona na Facebooku: link  
  • profil na LinkedIn: link 

Opiekunem koła jest dr Izabela Grabowska. W razie chęci kontaktu prosimy o wysłanie maila na adres: igrabow (w domenie sgh.waw.pl)

 

.