Podyplomowe Studia Metody Wyceny Spółki Kapitałowej

Celem Podyplomowych Studiów Metody Wyceny Spółki Kapitałowej jest wzbogacenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu stosowania współczesnych metod i technik wyceny wartości przedsiębiorstwa.

Atuty kierunku
Pieniądze ikona

Merytoryczny nadzór – studia pod patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Żarówka z trybem ikona

Praktyczna wiedza – z zakresu wycen przedsiębiorstw i aktywów niematerialnych

mówca na tle ekranu ikona

Renomowana kadra – sprawdzona na rynku kadra doświadczonych wykładowców

Dlaczego warto?

  • Studia zapewniają praktyczną wiedzę m.in. z zakresu wyceny spółek kapitałowych z zastosowaniem podejścia majątkowego, dochodowego i rynkowego w oparciu o Powszechne Krajowe Zasady Wyceny.
  • Dodatkowo przekazują cenną wiedzę z obszaru wyceny wybranych aktywów niematerialnych tj. aktywów technologicznych czy marki, a także z dziedziny analizy opłacalności projektów inwestycyjnych, wyceny młodych spółek / nowych przedsięwzięć (start-upów). 
  • Ponadto podwyższają kwalifikacje w zakresie analizy fundamentalnej spółki, której elementem końcowym jest oszacowanie wartości kapitałów własnych. 
  • Słuchacze nabywają umiejętności samodzielnego sporządzenia raportu z wyceny, weryfikacji wycen, publicznej prezentacji wyników wyceny czy analizy spółek giełdowych pod kątem inwestycyjnym. 
  • Cennym elementem zajęć są laboratoria komputerowe z wykorzystaniem przygotowanych arkuszy Excela z modelami finansowymi.

Czy dla mnie?

 Podyplomowe Studia Metody Wyceny Spółki Kapitałowej adresowane są do:

  • menedżerów przedsiębiorstw wysokiego i średniego szczebla, w tym głównie dyrektorów zarządzających i prezesów, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, specjalistów ds. strategii, rozwoju i restrukturyzacji, planowania i analizy ekonomicznej czy controllingu,
  • właścicieli dużych, średnich i małych przedsiębiorstw,
  • menedżerów i analityków wszelkich instytucji finansowych dokonujących wycen przedsiębiorstw,
  • konsultantów, doradców inwestycyjnych, maklerów, 
  • rzeczoznawców majątkowych, biegłych sądowych i biegłych rewidentów, zajmujących się profesjonalnie wyceną przedsiębiorstwa,
  • urzędników reprezentujących Skarb Państwa w procesach prywatyzacyjnych przedsiębiorstw państwowych i spółek Skarbu Państwa,
  • analityków i inwestorów indywidualnych samodzielnie dokonujących analizy opłacalności inwestycji w różne aktywa rzeczowe i finansowe.

Program

blok i. Wprowadzenie do wyceny spółki

  • Standardy wyceny przedsiębiorstwa: Krajowy Powszechny Standard Wyceny
  • Rynek kapitałowy w Polsce
  • Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa

blok ii. Metody wyceny przedsiębiorstw

  • Wycena spółki metodą skorygowanych aktywów netto (SAN)
  • Wycena spółki metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF)
  • Szacowanie wartości spółki metodą kapitalizacji przepływów pieniężnych
  • Wycena spółki metodą mnożników giełdowych

blok iii. Specyficzne cele wyceny przedsiębiorstwa

  • Wycena spółki w procesie fuzji i przejęć (M&A)
  • Wycena spółki dla potrzeb IPO
  • Wycena projektów inwestycyjnych
  • Wycena aktywów niematerialnych
  • Wycena start-upów, przedsiębiorstw wysokich technologii

blok iv. Wycena a sprawozdawczość finansowa

  • Prognozowanie finansowe na potrzeby wyceny
  • Test na utratę wartości

blok v. Tematy specyficzne

  • Wezwania na akcje spółek publicznych oraz przymusowy wykup akcji. Fairness opinion i podejście do wyceny pakietu mniejszościowego
  • Specyfika wyceny banków
  • Podstawy budowy systemów transakcyjnych. Finanse behawioralne. Praktyczne wykorzystanie analizy technicznej

Razem: 168 godz.

Kierownik studiów

dr hab. Magdalena Mikołajek-Gocejna, prof. SGH
Instytut Zarządzania Wartością

Pracownik Instytutu Zarządzania Wartością, Zakładu Aksjologii i Pomiaru Wartości. Kierownik Podyplomowych Studiów SGH Metody Wyceny Spółki Kapitałowej, członek Komisji ds. Badań Naukowych w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, członek Klubu Rzymskiego oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

Specjalizuje się w problematyce zarządzania wartością przedsiębiorstwa, pomiarze wartości, wycenie przedsiębiorstw, jak również w problematyce oczekiwań inwestorów na rynku kapitałowym i ich implementacji do systemu zarządzania wartością. Autorka monografii i artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, współautorka wielu książek z dziedziny zarządzania wartością przedsiębiorstwa i wyceny przedsiębiorstw. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za działalność naukową: nagród indywidualnych i zespołowych rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia pierwszego w dziedzinie działalności naukowej, nagród za najlepsze książki ekonomiczne w 2011 roku i w 2013 roku, dwukrotnej nominacji do nagrody „Beta”. W 2018 roku otrzymała nagrodę Prezydenta RP: Srebrny Krzyż Zasługi za działania na rzecz rozwoju nauki.

Wykładowcy

dr hab. Magdalena Mikołajek–Gocejna, prof. SGH

Pracownik Instytutu Zarządzania Wartością, Zakładu Aksjologii i Pomiaru Wartości. Kierownik Podyplomowych Studiów SGH Metody Wyceny Spółki Kapitałowej, członek Komisji ds. Badań Naukowych w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, członek Klubu Rzymskiego oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Specjalizuje się w problematyce zarządzania wartością przedsiębiorstwa, pomiarze wartości, wycenie przedsiębiorstw, jak również w problematyce oczekiwań inwestorów na rynku kapitałowym i ich implementacji do systemu zarządzania wartością. Autorka monografii i artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych, współautorka wielu książek z dziedziny zarządzania wartością przedsiębiorstwa i wyceny przedsiębiorstw. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za działalność naukową: nagród indywidualnych i zespołowych rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia pierwszego w dziedzinie działalności naukowej, nagród za najlepsze książki ekonomiczne w 2011 roku i w 2013 roku, dwukrotnej nominacji do nagrody „Beta”. W 2018 roku otrzymała nagrodę Prezydenta RP: Srebrny Krzyż Zasługi za działania na rzecz rozwoju nauki.
dr hab. Andrzej Fierla, prof. SGH 

Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z 1980 roku. Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji. Zajmuje się tematyką finansowych instrumentów pochodnych, a zwłaszcza opcji opiewających na instrumenty giełdowego rynku akcji; rynku kapitałowego; analitycznej wyceny przedsiębiorstw.  

Autor około 100 publikacji. 
dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH  

Dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Od 15 lat w Biurze Informacji Kredytowej, piastował funkcje dyrektora obszarów Ryzyka oraz Klientów Korporacyjnych. Obecnie w Departamencie Business Intelligence oraz jako Główny Analityk BIK.  

W latach 1999 – 2008 pracował jako Ekspert w agendzie ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO. W latach 1998 – 2004 był konsultantem Banku Światowego. Wieloletni praktyk gospodarczy w obszarze zarządzania ryzykiem w wiodących instytucjach finansowych, m.in. w Banku PKO BP od 1997 do 2004 jako zastępca dyrektora Departamentu Ryzyka Kredytowego, a następnie jako zastępca dyrektora Departamentu Klienta Korporacyjnego.  
dr hab. Rafał Tuzimek, prof. SGH 

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach: Finanse i Bankowość oraz Zarządzanie i Marketing, Institut Français de Gestion oraz IESE Business School University of Navarra. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Partner zarządzający w Navigator Capital sp. z o.o. 

Autor kilkunastu publikacji, artykułów oraz książek z zakresu Finansów Przedsiębiorstw i Rynku Kapitałowego. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego – m.in. doradzał przy wprowadzaniu spółek na giełdę papierów wartościowych (IPO), fuzjach spółek giełdowych, przy transakcjach przejęć na rynku niepublicznym oraz prywatyzacjach, kierował kompleksowymi programami restrukturyzacyjnymi w wielu sektorach. Członek Rad Nadzorczych spółek prywatnych oraz notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 
dr inż. Jarosław Kwit

Inwestor giełdowy. Absolwent Politechniki Lubelskiej, doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie ekonomii. Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu ekonomii i finansów. Wieloletni praktyk rynku kapitałowego. 

dr Dorota Podedworna–Tarnowska

Kierownik Zakładu Aksjologii i Pomiaru Wartości w Instytucie Zarządzania Wartością w KNOP SGH, członek Senatu SGH. W 1998 roku w SGH uzyskała tytuł magistra na kierunku finanse i bankowość. W 2006 r. w SGH uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora nauk ekonomicznych. Prodziekan Studium Magisterskiego w kadencji 2012–2016. W latach 2007–2017 kierownik Podyplomowych Studiów Doradztwa Finansowego.

Absolwentka Podyplomowych Studiów Podatków i Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim, International Faculty Program w IESE Business School w Barcelonie. Ukończyła wiele kursów z zakresu audytu, rachunkowości i inwestowania. W 2012 r. odbyła staż naukowy w departamencie finansów w New York University Stern School of Business. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz w radach nadzorczych spółek m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego (przewodnicząca komitetu wynagrodzeń), Bank BPH S.A. (członek komitetu audytu i komitetu inwestycyjnego), Dom Development S.A. (przewodnicząca komitetu audytu). W latach 2013–2015 podsekretarz stanu - wiceminister w Ministerstwie Finansów (nadzór m.in. nad zarządzaniem długiem publicznym regulacjami rynku finansowego, rachunkowości i audytu), przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego oraz przewodnicząca Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych. Zainteresowania naukowe i dydaktyczne koncentrują się wokół problematyki zarządzania finansami przedsiębiorstwa i instrumentów rynku finansowego.
dr Marcin Pęksyk 

External Faculty Henley Business School University of Reading. Specjalista w zakresie wyceny przedsiębiorstw, wyceny aktywów niematerialnych oraz analizy projektów inwestycyjnych obejmujących różnorodne dziedziny. Przez dłuższy czas był związany z globalną firmą American Appraisal z siedzibą w USA.  

Był także wykładowcą w Henley Management College w Wielkiej Brytanii. Prowadzi zajęcia z zakresu wyceny aktywów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie oraz Henley Business School University of Reading w Wielkiej Brytanii. Konsultant Banku Światowego w zakresie wyceny spółek niepublicznych oraz aktywów niematerialnych. Członek zespołu opracowującego Notę Interpretacyjną nr 5 „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw” (obecnie Krajowy Standard Wyceny Specjalistyczny „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw”) dla Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Aktualnie pełni funkcję dyrektora w Cann Advisory. 
mgr Marek Tarnowski
mgr Agnieszka Zbroszczyk
mgr Piotr Adamczyk, CFA
mgr Marek Zuber 

Ekonomista i analityk rynków finansowych. Prowadzi działalność w obszarze doradztwa finansowo - kapitałowego. Studiował na Wydziale Finansów i Bankowości Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.  

Po studiach pracował jako analityk i ekonomista w Banku Przemysłowo-Handlowym i połączonym BPH PBK. Następnie rozpoczął własną działalność w zakresie sporządzania prognoz makroekonomicznych i rynkowych, analizy przedsiębiorstw, zarządzania finansami. Jego komentarze dotyczące kwestii gospodarczych regularnie ukazują się w mediach. Doświadczenie zawodowe zdobywał również jako główny ekonomista w firmie doradztwa Finansowego TMS i TMS Brokers, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego, a także wykładowca w Akademii Toyoty. Jest wykładowcą na studiach MBA w Akademii Leona Koźmińskiego oraz w SGH. Zasiada w kilku radach nadzorczych. Był szefem doradców ekonomicznych premiera Kazimierza Marcinkiewicza, nagrodzonym prestiżową nagrodą „Polityczny doradca roku”. 
mgr Przemysław Błogowski

Vice president, Departament Bankowości Inwestycyjnej, WOOD & Company  

mgr Paweł Cygański

FCCA, Partner Cann Advisory, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce  

mgr Bianka Madej

Analityk finansowy, CFA  

mgr Mateusz Melich

Członek zarządu Energy One  

mgr Andrzej Staniszewski

Analityk w Biurze Inwestycji Kapitałowych PKN ORLEN SA  

mgr Marek Szpręga

Specjalista w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw, członek zarządu SBWPwP

zespół ds. wycen z Deloitte
zespół ds. wycen z EY
zespół ds. wycen z KPMG
zespół ds. wycen z PwC 

Opinie o studiach

Podyplomowe Studia Metody Wyceny Spółki Kapitałowej zapewniają możliwość zapoznania się z najnowszą wiedzą w zakresie wyceny wartości firmy. Zajęcia są bardzo dobrze przygotowane pod względem przekazywanych materiałów oraz możliwości kontaktu z ekspertami specjalizującymi się w zakresie prezentowanych zagadnień. Studia umożliwiają wszechstronne zapoznanie się z zagadnieniami i dają umiejętność zastosowania poznanych metod w praktyce (m.in. dzięki przekazywanej przez ekspertów wiedzy praktycznej oraz materiałom ćwiczeniowym w formie elektronicznej). Na bazie własnych doświadczeń serdecznie zachęcam do skorzystania z oferty Studiów.

Elżbieta Budrewicz
GPW w Warszawie

Zdobyta wiedza jest użyteczna do wykorzystania w mojej praktyce zawodowej. Studia doskonale zorganizowane pod względem organizacyjnym i logistycznym, z dogodnym dostępem do wykładowców.

Robert Wójcik
Absolwent 3. edycji, HSBC Bank Polska

Studia Podyplomowe Metody Wyceny Spółki Kapitałowej to zestaw doskonałych zajęć obejmujących większość zagadnień związanych z wyceną przedsiębiorstw. Doskonałe przygotowanie merytoryczne wykładowców, interesujący sposób prowadzenia zajęć, obszerne materiały dydaktyczne w postaci prezentacji i książek oraz wzorowy kontakt pomiędzy studentem a wykładowcą to niewątpliwie największe zalety tych studiów. Serdecznie polecam.

Jacek Szczepański
Absolwent 3. edycji, CEFARM ŚLĄSKI Sp. z o.o.
„Studia Podyplomowe Metody Wyceny Spółki Kapitałowej to zestaw doskonałych zajęć obejmujących większość zagadnień związanych z wyceną przedsiębiorstw. Serdecznie polecam.”
Jacek Szczepański, absolwent 3. edycji, CEFARM ŚLĄSKI Sp. z o.o.
„Studia doskonale zorganizowane pod względem organizacyjnym i logistycznym, z dogodnym dostępem do wykładowców.”
Robert Wójcik, absolwent 3. edycji, HSBC Bank Polska

Rekrutacja

Rekrutacja na następną edycję, szczegóły wkrótce.

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:

  • umowa o warunkach odpłatności za studia, 

    Dokument
  • formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,

Uwaga:

Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:

  • uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego
  • przygotowanie pracy dyplomowej
  • obrona pracy dyplomowej.

Harmonogram

Studia są uruchamiane w semestrze zimowym.

Zajęcia w ramach edycji zimowych rozpoczynają się w październiku/listopadzie danego roku i kończą w czerwcu następnego roku.

Zajęcia odbywają się w formie dwunastu dwudniowych zjazdów, raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty 9:00–16:00 i niedziele 9:00–14:00.

Zajęcia w edycji 26. będą odbywały się w formule mieszanej (pierwszy i ostatni zjazd oraz zajęcia komputerowe – w uczelni, pozostałe – online).

Harmonogram zajęć 26. edycji:

  • 14–15.10.2023 r. – stacjonarne
  • 04–05.11.2023 r. – online
  • 18–19.11.2023 r. – online
  • 09–10.12.2023 r. – online
  • 13–14.01.2024 r. – online
  • 03–04.02.2024 r. – stacjonarne
  • 17–18.02.2024 r. – stacjonarne
  • 02–03.03.2024 r. – online
  • 16–17.03.2024 r. – online
  • 13–14.04.2024 r. – online
  • 11–12.05.2024 r. – online
  • 08–09.06.2024 r. – stacjonarne

Opłaty

Opłata za całość studiów wynosi 7500 zł. 
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata: 4000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 3500 zł – płatna do 31 stycznia.

W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne (ok. 600 stron),  książki z zakresu wyceny wartości przedsiębiorstwa (5-6 pozycji),  przykłady wycen wartości spółek oraz wartości niematerialnych i prawnych (studia przypadków). Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.

Jeśli do wpłaty ma zostać wystawiona faktura VAT to prosimy o przesłanie takiej informacji e-mailem na adres: mcieslik@sgh.waw.pl.

Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.

Kontakt

Sekretarz studiów
Magdalena Cieślik-Kącka
tel.: +48 22 564 92 23
tel.: +48 507 474 474
e-mail: mcieslik@sgh.waw.pl

Kierownik studiów
dr hab. Magdalena Mikołajek-Gocejna, prof. SGH
tel.: +48 22 564 86 55
e-mail: mmikol1@sgh.waw.pl

adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa

Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Instytut Zarządzania Wartością

Pliki do pobrania:
Dokument
  • Studia hybrydowe
  • Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty 9:00–16:00 i niedziele 9:00–14:20.
  • Opłata za całość studiów: 7500 zł (możliwe raty).
Patronat merytoryczny
Magdalena Mikołajek-Gocejna kierownik studiów podyplomowych SGH zdjęcie
Kierownik studiów

dr hab. Magdalena Mikołajek-Gocejna, prof. SGH
tel.: +48 22 564 86 55
e-mail: mmikol1@sgh.waw.pl

Sekretarz studiów

Magdalena Cieślik-Kącka
tel.: +48 22 564 92 23
tel.: +48 507 474 474
e-mail: mcieslik@sgh.waw.pl

Programy MBA i studia podyplomowe