Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Nowa strona internetowa SGH

2013-09-28 kategoria: informacja 

​Szanowni Państwo,

W najbliższy weekend przeprowadzone zostaną prace, które zakończą proces wdrażania „nowej” strony internetowej SGH. Ogromny wysiłek zespołów pracowników SGH: edytorów, redaktorów, projektantów, zespołów technicznych i administratorów zaowocuje nowoczesną stroną internetową Uczelni, która już w sobotę 28 września 2013 r. pojawi się w internecie.
 
Dzięki ciężkiej pracy społeczności SGH powstała pierwsza wersja systemu, który gwarantuje przede wszystkim:

 • nowoczesną i bezpieczną pocztę firmową,
 • łatwiejszą pracę z informacją i jej dystrybucję,
 • decentralizację systemu informacji,
 • jakość.

Prace projektowe w zakresie układu treści, struktury i mechanizmów dystrybucji informacji zostały ukończone. Zakończyły się również prace wdrożeniowe, dzięki którym system może zostać oddany do użytkowania.
 
Na kilka dni przed uruchomieniem trwały ważne dla użytkowników testy. Ich zadaniem było wyeliminowanie maksymalnej liczby błędów aplikacji, tak aby korzystanie ze strony, jak i praca przy edycji strony były proste i pozbawione trudności technicznych. Wykryte podczas testów błędy były na bieżąco usuwane; prowadzone są jednak nadal prace edytorskie i graficzne.
 
Pytania i odpowiedzi
 
Jak wygląda proces zmiany strony internetowej?
 
Pracownicy Centrum Informatycznego SGH rozpoczną proces zmiany systemów odpowiedzialnych za stronę internetową w sobotę, 28 września 2013 r. o godzinie 11:00. W tym czasie strona SGH może być czasowo niedostępna. Jeśli podczas otwierania strony internetowej Uczelni wystąpi błąd proszę pamiętać, że jest on wynikiem trwających prac technicznych. Zmiana konfiguracji serwerów zakończy się po 8 godzinach – o 19:00.

Gdzie teraz szukać informacji, które dotychczas były na stronie?

Nowa strona SGH to całkowicie zdecentralizowany system informacji. W nowym systemie przygotowane zostały strony, które ułatwią dostęp wybranym grupom czytelników do właściwych informacji. Analizując grupy interesariuszy przygotowaliśmy dedykowane strony dla:

 • Kandydatów,
 • Studentów,
 • Absolwentów,
 • Pracowników,
 • Mediów,
 • Firm,
 • Jednostek kolegialnych i administracyjnych.

 
 
 
 

Kandydatom, którzy szukają opisu kierunków, specjalizacji, chcą dowiedzieć się dlaczego warto studiować w SGH, polecamy dedykowany serwis dostępny pod adresem http://oferta.sgh.waw.pl

Studentom, który są zainteresowani informacjami nt.: Wirtualnego Dziekanatu, toku studiów, harmonogramów zajęć, dedykowanego dziekanatu polecamy serwis http://student.sgh.waw.pl

Absolwentów zapraszamy na strony http://absolwent.sgh.waw.pl, na której publikowane są wszystkie informacje przeznaczone dla wychowanków Uczelni.
Listy dokumentów, ogłoszenia administracyjne i komunikaty dla pracowników, to treści którymi zainteresowani są właśnie pracownicy. Wszystkich pracowników zapraszamy do serwisu http://pracownik.sgh.waw.pl
 
Powyższe adresy www będą dostępne od soboty od godziny 11:00.
 
Przykład

 

Pracownik działu X, wybiera stronę www.sgh.waw.pl w poszukiwaniu najnowszych dokumentów: decyzji, zarządzeń, aktów prawnych. Pracownik działu X decyduje się w pierwszej kolejności określić kim jest by łatwiej dotrzeć do informacji, których szuka.
 

 

kim_jesteś.jpg 

 

 
W tym celu korzysta z menu na górze strony „Kim jesteś” rozwija je i wybiera jedną z dostępnych opcji: kandydatem, pracownikiem itp. Po chwili trafia na stronę dla pracowników, gdzie znajduje link do strony z dokumentami.
 
Dlaczego niektóre strony są puste?
 
Proces przenoszenia treści trwa już od 3 miesięcy. Edytorzy wyznaczeni w każdej jednostce organizacyjnej SGH, odpowiedzialnej za treści na stronach internetowych, cały czas pracują nad tym by w jak najkrótszym czasie przenieść wszystkie treści. Warto wspomnieć, że strona internetowa SGH to ponad 50 000 podstron, które wymagają uwagi edytorów i wydawców. Wspomniane treści muszą zostać zaakceptowane po to, by były widoczne dla wszystkich czytelników. To ogromna ilość informacji, które już niebawem w 100% zasilą nową stronę internetową.
Pomoc w poszukiwaniu informacji na stronach: zpu@sgh.waw.pl
 
Co się stanie z pustymi stronami?
 
Strony, które nie będą zawierały treści zostaną opublikowane. Wszystkie wytworzone strony internetowe w wersji polskiej i wybrane strony internetowe w wersji angielskiej.
 
Co się stanie ze „starą” stroną SGH?
 
Stara strona SGH przestanie być dostępna po 72 godzinach od zakończenia procesu zmiany systemów www – od wtorku od godziny 19:00. Po tym czasie wpisując w przeglądarkę adres www.sgh.waw.pl dostępna będzie zupełnie nowa strona z nowym układem informacji. Zmiana serwisu internetowego każdej firmy to proces czasochłonny. Ze względu na konieczność aktualizacji wpisów DNS w serwerach na całym świecie może się zdarzyć, że pomimo zmiany serwisu nadal wyświetlana będzie stara strona. Po upływie 72 godzin na całym świecie, na każdym komputerze dostępna będzie wyłącznie nowa strona SGH.
 
„Stary” serwis internetowy uczelni będzie nadal dostępny pod adresem http://wwwold.sgh.waw.pl, ale wyłącznie wewnątrz sieci SGH. Jeśli zatem na starej stronie pozostały informacje niezbędne do dalszej pracy nie ma powodów do obaw, że zostaną usunięte. Wszystkie informacje zawarte na starych stronach SGH zostaną, nie będą jednak dostępne dla czytelników poza siecią SGH!
 
Jak długo dostępne będzie „stara” strona?
 
Stara strona będzie dostępna wyłącznie wewnątrz sieci SGH. Pozostanie na serwerach przez trzy miesiące, do 31 grudnia 2013 r. Po tej dacie dane zostaną zarchiwizowane w formie kopii zapasowej i usunięte z serwera.
 
Czy „starą” stronę trzeba aktualizować?
 
Stara strona SGH nie będzie dostępna dla czytelników zatem nie wymaga aktualizacji.
 
Na stronie pojawiają się błędy? Co w tej sytuacji zrobić?
 
System został przetestowany i na podstawie dotychczas zebranych błędów wszystkie usterki zostały usunięte. Warto jednak pamiętać o tym, że nowa strona internetowa to zupełnie nowe oprogramowanie i technologia testowana dotychczas przez zespół kilkunastu osób. Wszystkie błędy i usterki wykryte na etapie projektowania zostały usunięte. Wiemy, że dzięki intensywnej pracy edytorów i nieograniczonej liczbie czytelników zyskamy wiedzę na temat niezidentyfikowanych dotychczas błędów. Dlatego tak ważne jest by każdy błąd zgłosić po to, by zespół techników i projektantów mógł go naprawić. Jak to zrobić?

 

Formularz zgłoszeniowy: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/projekt/formularze/Strony/default.aspx

Warto dokładnie opisywać błędy!
 
Utrudniony kontakt z technikami i projektantami podczas zgłaszania błędów?
 
Rekomendujemy korzystanie z formularza zgłoszeń. Formularz zgłoszeń dostępny pod adresem: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/projekt/formularze/Strony/default.aspx Rejestruje on każdą uwagę dotyczącą strony internetowej – to rejestr wszystkich spraw i błędów. Dzięki technologii i osób korzystających z rejestru błędów i zgłoszeń, wiemy że nie przeoczymy żadnego zgłoszenia. Dodatkowo formularz pomaga nam nakładać priorytety na poszczególne zadania by skrócić czas ich realizacji.
Uprzejmie prosimy o korzystanie z formularza dostępnego pod adresem: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/projekt/formularze/Strony/default.aspx
 
Proszę pamiętać o tym, że zmiana systemu nie kończy pracy zespołów zaangażowanych w projekt MS SharePoint. Wręcz przeciwnie. Zespoły są całkowicie zaangażowane w nadzór, identyfikację błędów, usuwanie wad i usterek.
 
Potrzebuję szkolenia w zakresie edycji
 
W szkoleniach dla pracowników realizowanych przez Biuro Informacji i Promocji wzięło udział ponad 200 osób, które podjęły pracę przy edycji i redagowaniu stron internetowych. Nie oznacza to, że nadal nie będą prowadzone szkolenia z obsługi nowego systemu. Jeśli potrzebujesz szkolenia zgłoś się do ZPU (Zespołu Pomocy Użytkownikom) i umów się na dogodny termin. Więcej informacji: http://administracja.sgh.waw.pl/ci/kontakt/
 
Dlaczego zmieniamy stronę internetową właśnie teraz?
 
Decyzja o uruchomieniu nowej strony internetowej to ważny krok w reformie Uczelni. Zmiany zachodzące w Uczelni wymagają nowoczesnych rozwiązań informatycznych. System strony internetowej jest jednym z wielu uruchomionych dotychczas, które wpłyną na jakość pracy. Dzięki technologii wykorzystanej do produkcji serwisu internetowego SGH aktualizacja informacji o zmianach w strukturze organizacyjnej Uczelni będzie o wiele łatwiejsza. Nowa technologia to również wyższa niezawodność. Rozproszona struktura tematycznych serwisów internetowych wchodzących w skład strony www.sgh.waw.pl pozwala na dynamiczne zarządzanie obciążeniem maszyn, które codziennie dostarczają nam narzędzi do pracy.
 
Nowy system, to nowy sposób pracy z informacją. Od teraz publikowanie treści na stronach jest łatwe, a ich dystrybucja wewnątrz stron nie wymaga pisania e-maili, podań papierowych i telefonów do edytorów.
Nowa strona internetowa, to zupełnie nowy sposób prezentowania informacji i łatwiejszy dostęp do różnych rodzajów treści.
 
Czy nowa strona zmieni się po zmianach w strukturze?
 
Nowa strona internetowa SGH została zaprojektowana tak, by sprostać wszelkim wymaganiom w tym zmianom strukturalnym. Rozproszony system aplikacji – serwisów tematycznych, takich jak http://pracownik.sgh.waw.pl pozwala na budowanie dowolnych struktur informacyjnych. Zmiany strukturalne Uczelni dotyczą zarówno jednostek kolegialnych jak i administracyjnych. Za informacje o wszystkich jednostkach SGH odpowiedzialne są dwa serwisy tematyczne SGH http://kolegia.sgh.waw.pl i http://administracja.sgh.waw.pl. To w nich przechowywane są dedykowane jednostkom strony internetowe, które mogą być modyfikowane w dowolny sposób. Nowy system w pełni zaspokaja potrzeby informacyjne SGH i trzech nowych szkół.
 
Co się stanie ze stronami prowadzonymi przez jednostki SGH, które nie znajdują się na serwerach SGH?
 
Wszystkim pracownikom odpowiedzialnym za utrzymanie i aktualizację stron internetowych prowadzonych poza serwerami SGH rekomendujemy przeniesienie treści do systemu stron Uczelni. Nowa technologia pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby stron, projektowanie formularzy rejestracyjnych, publikowanie galerii zdjęć i filmów, i materiałów dydaktycznych oraz budowanie funkcjonalności, które w pełni zaspokoją potrzeby informacyjne wszystkich projektów. Zespoły projektowe i techniczne odpowiedzialne za rozwój nowej strony internetowej angażują się w wypracowanie struktur informacyjnych i funkcjonalności wszystkich stron. Chętnie pomożemy każdej jednostce przygotować założenia funkcjonalne dowolnej strony i przenieść jej zawartości do oficjalnej strony Uczelni. Warto pamiętać, że wszystkie aliasy, które ułatwiają dostęp do stron osadzonych głęboko w serwisie po zmianie systemu będą prowadziły wyłącznie do stron publikowanych na nowej stronie internetowej.
 
Czym jest alias?
To przyjazny adres internetowy, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ciąg znaków w nim zastosowany jest czytelny i zrozumiały, a jego konstrukcja jest prosta np. www.sgh.waw.pl/kae który w starym serwisie prowadził do strony www.sgh.waw.pl/kolegia/kae/
 
Co się stanie z dotychczasowymi aliasami www?
 
Wszystkie aliasy wykorzystywane w starej stronie internetowej nadal będą spełniały swoją funkcję, lecz po zmianie strony będą kierowały do podstron nowego serwisu internetowego SGH.
 
Co się stanie ze stronami prywatnymi?
 
Strony prywatne będą dostępne zarówno z sieci SGH i spoza niej.
 
Kolejne etapy prac
 
Rozpoczyna się najważniejszy etap prac związanych z nową stroną SGH. Przez najbliższe 3 miesiące, ale nie dłużej niż do końca roku 2013 r. prowadzone będą prace mające na celu wyeliminowanie wszystkich błędów i usterek nowego systemu, zgłoszone przez użytkowników. W ten sposób osiągnięta zostanie stabilizacja systemu strony www.sgh.waw.pl. Kolejne etapy prac będą realizowane w oparciu o potrzeby informacyjne społeczności SGH. Platforma SharePoint to przede wszystkim narzędzie, które pozwala na systematyzowanie i usprawnianie pracy. Nowa strona internetowa to pierwszy produkt oparty o platformę SharePoint, z którego już dziś możemy korzystać.
 
Najważniejsze informacje!

Biuro Informacji i Promocji

Archiwum