Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Zmarł prof. Aleksander Krzymiński

2017-09-22 KNoP kategoria: informacja 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 września 2017 roku w wieku 91 lat zmarł Pan Profesor Aleksander Krzymiński, polski ekonomista i nauczyciel akademicki.​

​Profesor Aleksander Krzymiński urodził się 20 września 1926 roku w Paryżu. Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej. Tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał w roku 1988.

W latach 1992-1997 był profesorem zwyczajnym w Katedrze Biznesu Międzynarodowego (wcześniej Katedrze Zarządzania na Rynkach Zagranicznych) w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Prace badawcze Profesora obejmowały przede wszystkim zagadnienia dotyczące marketingu, międzynarodowych stosunków gospodarczych i  zarządzania strategicznego.

W latach 1990-92 sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był ekspertem ONZ ds. handlu zagranicznego krajów trzeciego świata. Wykładał na wielu uczelniach, także zagranicznych – m.in. w Waszyngtonie, Wiedniu, Uppsali. Autor 22 publikacji książkowych i ok. 400 artykułów fachowych w prasie polskiej i zagranicznej. Prof. Aleksander Krzymiński został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odszedł od nas Człowiek niezwykły o nieskazitelnej kulturze osobistej, patriota, wychowawca wielu pokoleń.

Archiwum