Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Zmiany w systemie edukacji wyższej w planach MNiSW

2016-03-02 pl kategoria: informacja spotkanie 

​Procedura habilitacyjna budzi skrajne reakcje. Padają postulaty i zapowiedzi bardzo różne – od zapowiedzi przywrócenia starego trybu, poprzez znaczące modyfikacje albo rygorystyczne przestrzegania litery obecnej legislacji, do zniesienia habilitacji. Okazuje się, że w planach ministerstwa jest opracowanie procedury habilitacyjnej przywracającej kolokwium i podnoszącej w pewnym zakresie znaczenie macierzystych rad naukowych, choć nie tożsame z wersją funkcjonującą wiele lat wcześniej. Zapowiedź taką złożył ​Minister Jarosław Gowin 24 lutego 2016 r. przedstawiając plany i założenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najbliższy czas na posiedzeniu Senatu SGH.

Nie będzie też głębokiej zmiany systemowej polegającej na likwidacji Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast Ministerstwo będzie kładło nacisk na autonomię uczelni i w większym stopniu polegać będzie na opinii środowiska naukowego niż urzędników. W najbliższych miesiącach możemy też spodziewać się zmian w przepisach wykonawczych, ułatwiających funkcjonowanie szkół wyższych. Jednak Ministerstwo będzie chciało przejąć część kontrolnych obowiązków Polskiej Komisji Akredytacyjnej, na nowo rozdzielając kompetencje.

Środowisko naukowe SGH zostało zaproszone do prac w ramach konkursu na założenia koncepcyjne nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Konkurs ten został ogłoszony 29 lutego, a prace nad ustawą według założeń Ministerstwa mają trwać około 3 lata. Niż demograficzny stwarza potrzebę przemyślenie sposobu wprowadzania zmiany w rozliczaniu dotacji. Inny ważny wątek poruszony na spotkaniu to odbiurokratyzowanie nauki.


Archiwum