Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Kolej 4.0: raport badawczy SGH i SIEMENS

2017-09-27 cwzb kategoria: informacja raport Badawczy 

okładka raportu_SGH.jpg27 września, podczas 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO odbyła się prezentacja raportu badawczego pt. Transformacja cyfrowa kolei, przygotowanego w ramach współpracy SGH z firmą Siemens (branża Mobility).

W raporcie przedstawione zostały kierunki cyfryzacji w sektorze kolejowym. Dzięki wykorzystaniu internetu rzeczy, chmury obliczeniowej, analityki dużych zbiorów danych, a także automatyzacji na kolei, jest możliwe wdrażanie rozwiązań na miarę koncepcji Kolej 4.0 takich jak usieciowiony pasażer, samoświadoma infrastruktura czy internet pociągów.

Transformacja cyfrowa w sektorze kolejowym to jednak nie tyle zastosowanie nowych technologii w działalności operacyjnej przewoźników, zarządców infrastruktury, a także podmiotów produkujących na rzecz kolei, ile radykalna zmiana dotychczasowych modeli biznesowych, pozwalająca na wykreowanie wartości dodanej dla wielu uczestników procesu przewozowego i przyczyniająca się do wdrożenia nowych koncepcji mobilności – podkreśliła podczas swojej prezentacji autorka raportu – dr hab. Jana Pieriegud, profesor nadzwyczajna w Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Raport powstał dzięki współpracy między sektorem nauki i biznesu, wspieranej także przez fundację Pro Kolej, działającej na rzecz rozwoju transportu kolejowego.


Pełna wersja raportu: Transformacja cyfrowa kolei

Archiwum