Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
Jesteś tu: Portal SGH > Polski > Aktualność

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w SGH

2014-11-20 pl kategoria: informacja konferencja 

0101740125a.jpg
(fot: Maciej Górski/SGH)

 

Podczas swojego wystąpienia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Prezydent RP Bronisław Komorowski nawiązał do wydarzeń sprzed 25 lat. Ocenił, że działacze związkowi, dawna opozycja, nie była w stopniu wystarczającym uzbrojona w zdolność do głębokiego przekształcania ustroju gospodarczego Polski w kierunku gospodarki wolnorynkowej. „Dlatego zasób kadrowy, który wychowała dzisiejsza SGH był zasobem na wagę złota” – powiedział Prezydent. Wspomniał Tadeusza Mazowieckiego, który mówił, że bez zdolności do przyciągnięcia ludzi z bardzo różnymi życiorysami politycznymi nie dałoby się tego wielkiego dzieła uruchomić.

Prezydent dziękował wszystkim, którzy wsparli wówczas wielką reformę gospodarczą i tym, którzy ją przeprowadzali. „Dziękuję tej uczelni za to, że zmieniła nasz sposób myślenia, wcześniej zmieniając własny sposób myślenia” – mówił.

Zwracając się do obecnego na konferencji Leszka Balcerowicza mówił, że bez ludzi o twardych charakterach, głębokim przekonaniu do własnej racji i odwagi konfrontowania swoich poglądów ze zmiennymi nastrojami opinii publicznej to wielkie dzieło by się nie udało.

Obecność na uczelni nie mogła obyć się bez nawiązania do zadań stojących przed szkolnictwem wyższym. „Klucz do sukcesu leży w głębokiej reformie systemu szkolnictwa i nauki, który musi być zdolny do skutecznego konkurowania z wyzwaniami globalnymi” – powiedzial prezydent Bronisław Komorowski.

Zobacz więcej zdjęć z wizyty Prezydenta RP w SGH oraz konferencji 25 Years of Transformation

01KPRP_20141119_ERB_015asmalla.jpg
Powitanie Prezydenta RP w auli głównej SGH (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/Kancelaria Prezydenta RP)
0101740009.jpg
Wykład prof. Leszka Balcerowicza (fot.Maciej Górski/SGH)
 
0101740101.jpg
(fot. Maciej Górski/SGH)
 

W swoim wykładzie prof. Leszek Balcerowicz mówił, że jeśli odbierze się wolność ekonomiczną, wszystkie pozostałe wolności – polityczna, obywatelska i inne – też zostaje odebrana. „Walka o reformy to nie jest zadanie bez sensu i celu, to zadanie szlachetne. To ogólnonarodowy cel” – powiedział.

W sesji panelowej poświęconej przebiegu transformacji w Polsce i innych krajach postkomunistycznych udzial wzięli Bogusław Fiedor (Uniwersytet Wrocławski), Jacob Frenkel (Przewodniczący JPMorgan Chase International, były szef banku centralnego Izraela), Danuta Hübner (posłanka do Parlamentu Europejskiego, była komisarz UE), Jerzy Hausner (były wicepremier, minister pracy i spraw socjalnych) i Lajos Bokros (były minister finansów Węgier). W kolejnych sesjach udział wzięli Stanisław Gomułka, Christopher Hartwell, Oleh Havrylyshyn, Ulrich Karpen, David Kemme, Ali Kutan, Anna Giza-Poleszczuk, Lucjan Orłowski i Jarosław Bełdowski
 
0101740091small.jpg
 (fot. Maciej Górski/SGH)
 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konferencję Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE).

Oficjalna strona internetowa konferencji: www.25yearsoftransformation.pl 

Fragmenty przemówienia Prezydenta RP 

Zobacz więcej zdjęć z wizyty Prezydenta RP w SGH oraz konferencji 25 Years of Transformation


Archiwum