Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Stulecie Niepodległości

 

11 listopada 2018 r. minęła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbyło się tysiące wydarzeń jubileuszowych – zarówno oficjalnych uroczystości państwowych jak i przedsięwzięć o charakterze lokalnym. Także Szkoła Główna Handlowa w Warszawie włączyła się w świętowanie polskiej niepodległości.  

 

ZWIERCIADŁO CZASU.
ROCZNICE NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLE SWOICH EPOK

Zwierciadło czasu. Rocznice niepodległości w świetle swoich epok – to wystawa przygotowana przez Katedrę Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. Na dziesięciu planszach opowiedziano, jak na przestrzeni wieku zmieniało się znaczenie daty 11 listopada. Można więc zobaczyć okres budowania rangi tego święta w okresie II Rzeczpospolitej, próbę jego deprecjonowania w latach PRL, a wreszcie odrodzenie Święta Niepodległości w III Rzeczpospolitej. Jednocześnie, za pomocą danych statystycznych, pokazano gospodarczy kontekst obchodów i olbrzymie zmiany, jakie zaszły na przestrzeni wieku.

zwierciadlo-czasu-tytul.png

Wystawa Zwierciadło czasu skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Można ją więc pobrać, wydrukować i zaprezentować w swoim środowisku lokalnym. SGH udziela bezpłatnej licencji na prezentowanie tej wystawy do końca października 2019 r.
Od 7 listopada 2018 r. wystawę będzie można także zobaczyć w Gmachu Głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

 

 

 

 

 

 
STANISŁAW WOJCIECHOWSKI. PREZYDENT Z SGH
 
20 grudnia 1922 r. wykładowca Wyższej Szkoły Handlowej (późniejszej SGH) prof. Stanisław Wojciechowski został wybrany prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Od 7 listopada na trzecim piętrze budynku G można podziwiać wystawę „Stanisław Wojciechowski. Prezydent z SGH”. Poniżej można zapoznać się też z wersją elektroniczną ekspozycji.

stanislaw-wojciechowski-tytul.png

 
 
 
Wystawa prezentuje sylwetkę drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy w grudniu 1922 r. Stanisław Wojciechowski obejmował ten urząd, był profesorem Wyższej Szkoły Handlowej (czyli poprzedniczki SGH). Pomimo wyboru, kontynuował swoje wykłady w WSH aż do końca semestru. Do pracy w WSH/SGH powrócił po złożeniu urzędu w maju 1926 r.

 
 
 
 
 
 
Wystawy przygotował zespół Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej.
 
 
 

 otwarcie wystaw

 
otwarcie_wystaw-01.png
 

 fotorelacja

 
Otwarcie_Wystawy_Niepodlegosciowej_020_MF.png
 
Otwarcie_Wystawy_Niepodlegosciowej_043_MF.png
 
Otwarcie_Wystawy_Niepodlegosciowej_050_MF.png